قیمت واقعی گوشت از 170 تا 180 هزار تن است

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران سیار ایران گفت: در حال حاضر آماری از میزان قاچاق نداریم. اما همانطور که به ما گفته شد هر هفته چندین هزار راس دام از مرزهای غربی کشور قاچاق می شود.

به گفته رجانیوس؛ فضل هورام، مدیرعامل اتحادیه کشاورزان عشایری در گفت وگو با ایسنا، گفت: صادرات دام باعث افزایش قیمت گوشت شده است. سوال اینجاست که با این تعداد دام چگونه می توان صادرات 5000 راس را گران کرد؟

وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت گوشت، افزایش قیمت گوشت در سطح توزیع وجود دارد و یا اینکه دام ها به صورت غیر رسمی از کشور خارج می شوند.

افزایش هزینه ها باعث افزایش هزینه های تولید شده است

وی گفت: البته طبیعی است که قیمت گوشت افزایش یابد. اگر به بازار مواد غذایی نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که قیمت شکر اخیراً افزایش یافته است یا مثلاً قیمت ماهی طی دو سال گذشته سه برابر شده است، در حالی که گوشت در دو سال اخیر به دلیل افزایش قیمت، قیمت چندانی نداشته است. هزینه های تولید افزایش قیمت

قیمت گوشت کاهش یافته است

هورام افزود: چرا برای سرکوب قیمت گوشت تلاش می شود؟ برای تولید یک کیلوگرم گوشت به حدود 14 کیلوگرم وجوه سرمایه گذاری شده نیاز داریم. با افزایش قیمت مواد اولیه، اگر میانگین قیمت مواد اولیه را 7000 تن در هر کیلوگرم فرض کنیم، حدود 98000 تن فقط هزینه خوراک است. این قیمت در کنار سایر هزینه ها قطعا باعث افزایش قیمت تمام شده تولید خواهد شد. اینکه امروز قیمت گوشت از 130 تا 140 هزار تن در هر کیلوگرم است به دلیل سرکوب قیمت هاست. با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت گوشت باید از 170 تا 180 هزار تن در کیلوگرم باشد تا حداقل تولیدکننده ضرر نکند.

  مصرف بالای خودروهای داخلی و بنزین 15 هزار تن

وی در پاسخ به این سوال که کشاورزان سبک با مشکلات زیادی از جمله افزایش قیمت کالاها، دام مازاد و ارزان فروشی دام و … دست و پنجه نرم می کنند و چرا دولت به مشکلات آنها رسیدگی نمی کند، گفت: 500 هزار تن کمک دام عشایری دریافت کرده ایم. . تا دسامبر سال جاری، بیش از 560 هزار تن جو، ذرت، سبوس و کنجاله سویا بین کشاورزان توزیع شده است. پیش از این اختلاف قیمت مواد اولیه دولتی و آزاد 150 تن بود که این رقم افزایش یافته و اکنون مواد اولیه بازار آزاد 300 درصد گرانتر از دولتی است.

هورام افزود: به عنوان مثال یک کیلوگرم جو دولتی حدود 2 هزار تن قیمت دارد اما در بازار آزاد قیمت آن به 7500 تا 8000 تن در هر کیلوگرم می رسد.

15 تا 20 درصد منابع مورد نیاز کشاورزان توسط دولت تامین می شود

وی افزود: در گذشته 15 تا 20 درصد مواد اولیه مورد نیاز کشاورزان را دولت تامین می کرد اما اکنون به همین میزان تامین می شود اما این افزایش قیمت مواد اولیه فشار بیشتری بر دولت وارد می کند و اعتقاد بر این است که این افزایش قیمت مواد اولیه را بیشتر می کند. که دولت در این زمینه اقدامی نکرده است.»

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران سیار ایران با بیان اینکه دولت برای خرید دام برنامه های حمایتی را در دستور کار قرار داده است، گفت: بین 113 تا 115 هزار راس دام عشایری خریداری شده است. البته چون زمان خرید مناسب نبود و گاو وارد مرحله آبستنی شده بود، این خرید منتفی شد و مقرر شد به جای رفتن به کشتارگاه، دام نگهداری شود. به این ترتیب 180 هزار تن مواد اولیه برای نگهداری یک میلیون و 500 هزار دام مولد در اختیار جامعه عشایری قرار گرفت، یعنی ماهیانه 45 هزار تن رطوبت توزیع می شود.

  زلینسکی: فقط در 13 روز از غرب وعده هایی شنیدیم/ کشورهای غربی مسئول مرگ و میر در اوکراین هستند

وی افزود: خریدهایی نیز برای حمایت از دام انجام می شود. دولت در حال حاضر از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم 62000 تن دام خریداری می کند. یعنی 53 هزار تومان نقدی به دامدار پرداخت می شود و 9 هزار تومان مابقی به عنوان خوراک دام تحویل می شود.

خرم در پاسخ به اینکه کشاورزان معتقدند هر کیلوگرم دام سبک با قیمت 62 هزار تن کفاف هزینه های تولید را نمی دهد و نباید رقم بالاتری برای آن در نظر گرفته شود، گفت: دولت تصمیم دارد کیلویی 62 هزار تن خریداری کند اما ، اینکه این طرح تا چه حد اجرا می شود و با توجه به افزایش هزینه ها آیا دامداران حاضرند دام خود را با این قیمت عرضه کنند یا خیر جای بحث دارد.

دیدگاهتان را بنویسید