قیمت گذاری اجباری بحران قیمت را حل نمی کند

13752 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، قیمت گذاری دستوری اگرچه یک مشکل قدیمی است، اما به نسخه مورد استفاده دولت ها تبدیل شده است و هر بازاری که به آستانه بحران قیمت نزدیک شود، اولین نسخه پیش از دولت می شود. جنگ و کوپن اقتصاد که اغلب برای حمایت از طبقه کم درآمد استفاده می شود، اما باید در نظر داشت که این اقدام بیش از هر سودی برای فقرا به نفع دلالان و واسطه ها است، زیرا باعث سرکوب قیمت ها و کاهش قیمت ها می شود. مجموعه ها The Order نه تنها به تثبیت قیمت کالاها کمک نکرد، بلکه به عاملی برای جهش تقاضا تبدیل شد و بیشتر به بازار، رانت و سفته بازی دامن زد و بازار روند طبیعی خود را ترک کرد.

در واقع، این قیمت گذاری دستوری برای دیدن دو نرخ بازار، یکی دولتی و دیگری بازار کافی است. از همین جاست که درهای میانجی گری و رانت به نفع افراد فرصت طلب باز می شود که نمونه های زیادی از این تجارت را در بازارهای مختلف دیده ایم. به عنوان مثال یکی از نمونه های ناموفق این روش در ماه های اخیر حوزه طیور و خودرو بود که سیاست قیمت گذاری اجباری را اعلام کردند اما لغو این سیاست در سال های اخیر به طور کامل اجرا نشده است.

علت فشرده شدن فنرهای قیمتی چه بوده است؟

موضوع قیمت گذاری دستوری و فشرده سازی فنرهای قیمتی در سال های اخیر به قدری آثار زیانبار داشته است که اکنون مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته است وارد عمل شود و آثار و آسیب های ناشی از قیمت گذاری دستوری دولت در بسیاری از صنایع را معکوس کرده و چاره اندیشی کند. . در واقع دولت در سال های اخیر هرگز نتوانسته است با نظارت و بازرسی به بهانه های مختلف که عمدتاً مربوط به تورم و ناکارآمدی سیاست های تنظیم بازار است، بازار را تنظیم کند. مشکلاتی که منجر به دریافت اولین کارت زرد دولت سیزدهم شد، مسائل مربوط به سیاست های ناکارآمد تنظیم بازار و شوک های قیمتی بود. وی همچنین خاطرنشان کرد: تنها با بازرسی نمی توان بازار را کنترل کرد و باید از ابزارهای مختلف استفاده کرد. با این حال، او به صراحت به موضوع قیمت گذاری دستوری اشاره نکرد.

  اقساط وام نهضت ملی مسکن + جزئیات

فاطمی امین گفت: وقتی صحبت از قیمت گذاری نامتعارف می شود، منظورم آزادسازی بازار نیست. منظورم این است که در برخی صنایع قیمت ریالی و درآمد دلاری دارند. برعکس، ممکن است، یعنی. برخی از صنایع دارای مخارج دلاری اما درآمد ریالی هستند. اتفاقی که الان افتاده این است که جایی در زنجیره تثبیت قیمت‌ها اتفاق افتاده است و در جای دیگر زنجیره قیمت آزاد شده است و جایی در بهار فنر فشرده شده و سپس آزاد شده است و در جایی دیگر قیمت کاملاً کاهش یافته است. منبسط؛ قضیه از این قرار است که وقتی از بازار خودرو و قیمت آن صحبت می کنیم، برخی سودهای کلان یا بهتر بگوییم سودهای غیرمنتظره نیز در نظر گرفته نمی شود. بلکه باید تعادل قیمت را در کل زنجیره برقرار کرد و سازوکاری ایجاد کرد تا همه دست اندرکاران سطح عرضه بتوانند در کل زنجیره به سود منصفانه برسند.»

مجلس اقدام کرده است

البته قیمت گذاری نیز حامیان خود را دارد و دلایل اصلی آن جلوگیری از افزایش قیمت، سودآوری شرکت ها، حفظ شرکت ها در بازار رقابتی، جلوگیری از انحصار شرکت ها و تامین رفاه مصرف کنندگان کالا است. اما اکنون مجلس وارد عمل شده و با ارسال نامه ای به تشکل های اقتصادی اعلام کرده است که زیان های ناشی از قیمت گذاری دستوری دولت را به تفصیل اعلام خواهند کرد. وی در نامه ای از سوی محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، از تشکل های اقتصادی خواست اطلاعات لازم را ارائه کنند. از جمله نام سازمان محتوای دستورالعمل قیمت گذاری، برآورد میزان زیان و خسارات صنعت مربوطه به همراه شرح نحوه محاسبه خسارت و اسامی شرکت های خسارت دیده را در اسرع وقت ارائه دهید. حال باید منتظر ماند و دید واکنش تشکل های صنفی و صنعتی به این نامه کمیسیون اقتصادی مجلس چیست و آیا می توان میزان خسارت تصمیمات اشتباه ناشی از قیمت گذاری دستوری برای اولین بار در اقتصاد ایران را به طور دقیق برآورد کرد؟

  اجاره کلبه های بومگردی سنتی در رشت خانه های کاهگلی سنتی

اثرات قیمت گذاری دستوری بر بازار سهام

برخی از صنایع که مشمول قیمت گذاری اجباری هستند، سهام آنها در بازار سرمایه ایران معامله می شود. البته کاهش حاشیه سود و یا حتی زیان در صنایع تحت کنترل قیمت فعال در بازار سرمایه ایران، سرمایه فعالان بازار مالی را نسبت به سهام این شرکت ها بدبین می کند چرا که در عمل سود قابل توجهی تقسیم نمی شود.جلسات این شرکت ها و همچنین به دلیل ضرر و زیان قابل توجه نمی توانند برنامه های توسعه ای خود را محقق سازند و بنابراین نمی توانند آینده روشنی را برای سهام شرکت های مشمول قیمت گذاری اجباری متصور شوند تا زمانی که این قیمت گذاری از سوی دیگر یکی از مهمترین موارد باشد. مشکلات در اقتصاد که بر بسیاری از صنایع تاثیر می گذارد. و شرکت های بورسی موضوع قیمت گذاری دستوری محصولات این شرکت ها هستند و این باعث کاهش حاشیه سود شرکت ها و در نتیجه کاهش ارزش سهامی که مردم در آن سرمایه گذاری کرده اند می شود.

اثرات منفی قیمت گذاری دستوری بر خودروسازان

قیمت خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا با قیمت بازار آزاد بسیار متفاوت است و دلیل این تفاوت فشار برای کنترل قیمت است چرا که سازمان ها و نهادهای مسئول با هدف حمایت از مصرف کنندگان این محصولات شرکت ها را اجرا کنند. یک سیاست کنترل قیمت اما نه تنها قیمت بازار آزاد کنترل نشده است، بلکه اختلاف اجاره و قیمت بالایی بین قیمت کارخانه و بازار آزاد وجود دارد که بیشتر آن نصیب واسطه‌ها می‌شود، در حالی که با حذف قیمت‌گذاری اجباری، تفاوت قیمت نصیب تولیدکننده و سهامدار می‌شود. .

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

کارشناسان معتقدند بازگشت به مکانیسم بازار به معنای پیمودن مسیر عرضه و تقاضا است و هرگز نباید حتی به بهانه حمایت از مصرف کننده نهایی از این مسیر خارج شد. از سوی دیگر دولت باید رویکردی متفاوت در قبال این حمایت داشته باشد به عبارت دیگر کنترل قیمت ساده ترین و آسان ترین راه برای حمایت از مصرف کنندگان است. در این راستا دولت باید به سمت کنترل تورم حرکت کند و در عین حال روند کنترل قیمت ها را متوقف کند. اقتصاد ایران سال هاست که گرفتار تورم است، بنابراین اگر رانت که امروز بر اقتصاد کشور حاکم است حذف نشود، این انحصار با افزایش قیمت نهایی کالاها، کاهش سطح خرید عمومی و کاهش فروش کارخانه ها تقویت و کاهش می یابد. تولید امنیت اقتصاد کشور گرفتار بیماری مزمنی است که نه تولیدکننده داخلی و نه مصرف کننده آن سود می برد.

منبع: آرمان ملی

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید