لاوروف: موضع ایران در مذاکرات هسته ای کاملاً مشروع است، آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند

به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف که برای شرکت در نشست وزرای خارجه آسه آن در کامبوج به سر می برد، در گفتگو با خبرنگاران گفت: اکنون آمریکایی ها در تلاش هستند تا طرحی متفاوت را در یک توافق جدید بگنجانند. ایرانی ها بر مفاد توافق حاصل شده در سال 2015 تاکید دارند. من معتقدم که موضع ایران کاملاً مشروع است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون موضوع این است که آمریکایی ها تلاش می کنند طرح بازنگری شده را موضوع توافق جدیدی قرار دهند در حالی که ایرانی ها بر توافقات مصوب سال 2015 اصرار دارند.

دیپلمات ارشد روسیه گفت: آمریکایی ها از طرحی که همه کشورهای دیگر و خود آمریکایی ها تایید کرده بودند، خارج شدند. با توجه به اینکه واشنگتن تلاش کرد این توافق را از بین ببرد، باید با تجدید نظر در موضع خود به آن بازگردد. مشکل امروز همین است.

لاوروف افزود: موضع روسیه در خصوص امضای توافق برای ازسرگیری برجام کاملاً روشن و بدون تغییر است. این طرح به همان ترتیبی که شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب کرده از سر گرفته می شود و مشمول هیچ گونه اصلاح یا استثنا نخواهد شد.

مذاکرات برای رفع تحریم های ایران پس از وقفه ای نزدیک به پنج ماهه از روز پنجشنبه 22 مرداد در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد.

وب سایت اروپایی پولیتیکو نیز به نقل از سه منبع آگاه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آخرین تلاش خود را برای حفظ توافق هسته ای ایران انجام می دهد و از همه مذاکره کنندگان خواسته است تا مذاکرات را در روز پنجشنبه از سرگیری غیرمنتظره و ناگهانی انجام دهند.

  اکونومیست تاریخ دقیق لغو تحریم های اقتصادی ایران را پیش بینی می کند

در این گزارش آمده است که هدف از این مذاکرات احیای برجام است که در سال 2015 به امضا رسید، مانند گذشته. مذاکره کنندگان به وین سفر می کنند تا دوباره برای دستیابی به توافق تلاش کنند.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران است و به دنبال بازگشت به برجام است، تاکنون هیچ گامی برای نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است، اما در راستای سیاست شکست حداکثری دولت دونالد ترامپ حرکت کرده است.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی همچنان به بازی سرزنش می پردازند و اصرار دارند ایران را دلیل تاخیر در دستیابی به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات معرفی کنند. این تا زمانی است که جمهوری اسلامی ایران با رویکردی واقع بینانه مطابق با الزامات قرارداد 1994 و با توجه به تجربه به دست آمده از عملکرد کشورهای غربی، خواسته های خود را تعدیل کند.

تحلیلگران و کارشناسان بین المللی عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره، نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره (که در نوامبر برگزار می شود) و مشکلات داخلی آمریکا را از دلایل عدم تمایل دولت بایدن به این موضوع می دانند. بازگشت به برجام در ماه‌های اخیر، با وجود شعار رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران، این دور از مذاکرات پس از پنج ماه وقفه، آزمون دیگری برای دولت بایدن برای نشان دادن حسن نیت خود است.

دیدگاهتان را بنویسید