لبنیات کم چرب بخوریم یا پرچرب؟

این ماما با اشاره به اینکه لبنیات کم چرب توانایی بیشتری در جذب کلسیم دارند، استفاده از لبنیات کم چرب را برای کالری کمتر و جذب بیشتر کلسیم توصیه کرد.

الهام السادات علوی مقدم، متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه شیوع پوکی استخوان در زنان سه برابر مردان است، توضیح داد: پوکی استخوان یک بیماری خاموش است.

با گذشت زمان، تراکم استخوان ناپدید می شود و هنگامی که علائم تخریب توده استخوانی شروع شد، نمی توان کاری برای بازیابی تراکم استخوان انجام داد.

وی افزود: تا 30 سالگی به حداکثر تراکم استخوان می رسیم. برخلاف تصور رایج، بافت استخوانی زنده و سالم است. از 30 سالگی بافت استخوانی سیر مخربی خواهد داشت و اگر این سیر سریعتر باشد افراد مستعد پوکی استخوان می شوند.

علوی مقدم نوجوانان را به ورزش توصیه کرد و گفت: برای کاهش ابتلا به پوکی استخوان در آینده علاوه بر تغذیه سالم به فعالیت بدنی نیاز است.

وی گفت: ژنتیک عامل اصلی پوکی استخوان است. برخی خانواده ها بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند، در حالی که زنان کم وزن و جوان نیز بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.

وی گفت: مصرف برخی داروها مانند کورتون ها در درازمدت باعث پوکی استخوان می شود. کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید از دیگر علل پوکی استخوان هستند. قاعدگی نامنظم در زنان استروژن را کاهش می دهد و آنها را مستعد ابتلا به پوکی استخوان می کند. آرتریت روماتوئید یکی دیگر از علل پوکی استخوان است.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند، گفت: کمبود ویتامین D در بین زنان ایرانی شایع است، ورزش و رژیم غذایی سالم و استفاده از نور خورشید توصیه می شود. تنباکو، کافئین و چای جذب کلسیم در بدن را کاهش می دهند و زنان یائسه به دلیل سطوح پایین استروژن بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. به همین دلیل باید از کلسیم و ویتامین D به اندازه کافی استفاده شود.

  عرضه بی رویه ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارز

علوی بیان کرد: برخی تصور می کنند شیر و لبنیات پرچرب کلسیم بیشتری دارند، در حالی که لبنیات کم چرب باعث جذب بیشتر کلسیم می شود، بنابراین توصیه می شود از لبنیات کم چرب برای داشتن کالری کمتر و جذب کلسیم بیشتر استفاده شود. “

این ماما درباره علائم پوکی استخوان شدید گفت: کمردرد، درد مداوم استخوان به ویژه در استخوان های پشت، لگن و ران ها از علائم پوکی استخوان است تا جایی که برخی از بیماران در انجام فعالیت های روزمره دچار مشکل می شوند.

در برخی موارد کوتاهی قد نشانه پوکی استخوان است و این افراد بدون آسیب استخوانی مستعد ترک و شکستگی هستند. توصیه می شود خانم های 60 تا 65 سال تست تراکم استخوان انجام دهند و در صورت مشکل کمبود استروژن با نظر پزشک زودتر آزمایش شوند.

دیدگاهتان را بنویسید