لغو 4200 تومان و اعطای یارانه نقدی قدرت خرید مردم را بهبود بخشید/اصلاح ارز ممتاز نه تنها عامل اتفاقات اخیر بلکه بهبود معیشت اقشار آسیب پذیر است/اجرای قانون هدفمندی منجر به گسترش عدالت شد.

گروه اقتصادی رجانیوز: اعتراض به درگذشت خانم مهسا امینی که به تدریج با نقش آفرینی جنبش های خصمانه و تجزیه طلب و رهبری رسانه های یهودی، عربی و غربی به یک شورش تمام عیار تبدیل شد، نزدیک به 60 روز کشور را فرا گرفت.

این در حالی است که تعداد کمی از جامعه شناسان دلیل اصلی این اتفاق را عملیات اقتصادی دولت در ابتدای سال جاری و تبدیل یارانه ارزی 4200 تومانی به یارانه نقدی می دانند که در کنار سایر مشکلات، خشم برخی از مردم را برانگیخت. .

به عنوان مثال یکی از این جامعه شناسان به صراحت گفت: در اردیبهشت 1401 شروع به آزادسازی قیمت ها و این اثر تورم کردند که باعث کاهش قدرت اقتصادی طبقات متوسط ​​و ضعیف شد.

صرف نظر از دلایل سطحی و عمیق ناآرامی های اخیر که به تفصیل در حوزه های مختلف قابل بررسی است. به این سوال در گفت و گو با دکتر علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی پاسخ دادیم که آیا اساسا تغییر ذینفع ارز ترجیحی از واردکننده به مصرف کننده نهایی باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است؟ و آیا تصور تأثیر این اقدام خشمگین شدن توده های مختلف درست است یا خیر؟

سعدوندی در پاسخ به این سوال رجانیوز اینکه برخی از جامعه شناسان در تحلیل ظهور اغتشاشات اخیر «سؤال اصلاح توزیع ارز ترجیحی را مطرح می کنند» به نظر شما این اتفاق تا چه اندازه موثر بوده است؟ وی تصریح کرد: به نظر من حذف دلار 4200 تومانی نه تنها تاثیری در شکل گیری اتفاقات اخیر نداشت، بلکه معتقدم چون این سیاست همزمان با پرداخت یارانه به نفع اقشار محروم بوده است. راه حلی برای مشکلات موجود با معیشت در کشور.

  فوری واردات خودرو توافقی است

87570edf 3fb8 4b66 82c1 fd24ab47500d خبر اولیه

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: حذف ارز ترجیحی و تبدیل آن به یارانه پولی تنها سیاست سالم اقتصادی است که در چند سال اخیر اجرا شده است. البته در حوزه های دیگر نیز مشکلات جدی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش کنیم.

ارز ترجیحی رشته تخصصی جامعه شناسان نیست

سعدوندی گفت: متأسفانه شاهد هستیم که تنها سیاست اصلاحی که به درستی اجرا شده، مورد انتقاد است یا می گویید جامعه شناسان واکنش نشان داده اند. به هر حال این موضوع در حیطه تخصص آنها نیست و نباید در این مورد اظهار نظر کنند.

استادیار بانک و امور مالی دانشگاه ولونگونگ استرالیا ادامه داد: به نظر من، هرج و مرج زمانی رخ می دهد که بخشی از جامعه سرخورده باشد. اعتراض اصلی مردم در عرصه اقتصاد، اختلاف طبقاتی و نابرابری است. تفاوت فاحشی بین برنده و بازنده وجود دارد، برنده در اقتصاد کشور کم است و تعداد زیادی بازنده و ارز ترجیحی این فاصله طبقاتی را تشدید می کند.

مناطق کمتر برخوردار نقش کمتری در رویدادهای اخیر داشته اند

وی با تاکید بر لزوم تبدیل ارز ترجیحی به یارانه نقدی، گفت: نظر من این است که برخی از مناطق کم اقبالی که در سال 1397 در آنها اعتراض شد، امسال کمی آرامتر بوده و دلیل آن نیز یارانه نقدی است که دولت پرداخت کرده است. . .

سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما رویه اشتباه دلار ۴۲۰۰ تومانی است

سعدوندی با پرداختن به مضرات سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما ادامه داد: اگرچه حذف دلار 4200 تومانی اتفاق بزرگ و خوبی بود، اما بانک مرکزی در حال حاضر همچنان رویه ای مشابه توزیع ترجیحی ارز در سامانه نیما را ادامه می دهد. . اکنون شاهد استفاده از منابع کشور برای تثبیت نرخ ارز هستیم و رانت از صادرکننده اخذ و در اختیار واردکننده قرار می گیرد. به نظر من ارز نیمایی همان دلار جدید 4200 تومانی است که باید تلاش کنیم تا قیمت ارز را تعدیل و تک نرخی کنیم.

  اعلام شرایط پیش فروش بدون قرعه کشی خودرو شاهین (ویژه اردیبهشت)

وی تصریح کرد: البته وقتی تک رقمی می شود نباید اجازه دهیم خیلی کمتر یا بیشتر از نرخ تعادلی شود، زیرا آن مشکل هم ضرر خودش را به همراه خواهد داشت.

هدفمندی یارانه ها موجب توسعه عدالت در کشور شد

این کارشناس اقتصادی در بخشی دیگر از اظهارات خود گفت: سیاست هدفمندی یارانه ها در گسترش عدالت بسیار موثر بود و نتایج موفقیت آمیزی به جای گذاشت اما در مقطعی متوقف شد. البته دنیا از ایران یاد گرفت و امروز کشورهای پیشرفته سعی در اعمال آن دارند.

سعدوندی ادامه داد: به نظر من اگر قانون هدفمندی به درستی اجرا شود می توان انتظار بهبود شرایط اقتصادی کشور را داشت. راه‌حل‌های هدفمند مانند کوپن‌های الکترونیکی و مواردی از این دست راهی برای فریب دادن مردم به عدم دادن پول از سوی دولت است.

وی تصریح کرد: طرح هایی مانند کوپن الکترونیکی، یارانه کالایی و سبد کالایی منشأ فساد هستند و دولتمردان باید مراقب آنها باشند.

6143 خبر اولیه

یارانه باید نقدی و شفاف پرداخت شود

استادیار گروه بانکی و دارایی دانشگاه ولونگونگ استرالیا گفت: در حوزه یارانه ها در دولت نهم و دهم نیز همین اتفاق افتاد و یارانه ها به صورت نقدی و شفاف به مردم داده شد.

سعدوندی تصریح کرد: به نظر من پرداخت یارانه به طور مساوی کار درستی بود، حتی ثروتمندترین ها هم باید از یارانه نقدی سهم داشته باشند اما از طرفی دولت نیز باید به طور دقیق از آنها مالیات بگیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت ها با توقف یارانه های پردرآمد ژست حمایت از اقشار کم برخوردار را می کنند. یارانه های چند میلیونی را می گیرند و از طرفی مالیات های میلیاردی را که باید بگیرند، نمی گیرند. سوال اینجاست که واقعاً کل یارانه این عشرهای حذف شده چقدر است؟

  وزیر صمت؛ ماشین به اندازه کافی گران نیست

یارانه جدید ناشی از حذف ۴۲۰۰ دلار قدرت خرید مردم را افزایش داد

این کارشناس اقتصادی گفت: به نظر من یارانه پولی ناشی از حذف ارز ترجیحی قطعا قدرت خرید مردم را بهبود بخشیده است.البته سیاست های دیگر ناهماهنگ بود، مثلاً اصلاحات بانکی صورت نگرفت و همان کارمندان سیستم بانکی که در 30 سال گذشته در بانک ها بودند، امروز هم هستند.

سعدوندی در پاسخ به این سوال که آیا موضوع «درآمد پایه جهانی» در کشورهای دیگر پیگیری شده است یا خیر؟ وی تصریح کرد: بله، در دوران کرونا، آمریکا، کانادا و چند کشور پیشرفته دیگر از ایران الهام گرفتند و به شهروندان خود یارانه جهانی پرداخت کردند.

وی در پایان تصریح کرد: در صورت تحقق کامل هدف، یارانه نقدی چند میلیون تومانی به دست هر شهروندی می رسد که بسیار مفید خواهد بود; اگر بتوانیم مصرف حامل های انرژی را کاهش دهیم و از سوی دیگر مصرف را در خانوار بهینه کنیم، منابعی به بودجه خانوار تزریق می شود که صرفه جویی و سرمایه گذاری می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید