لوازم خانگی در راه ماشین خانه

11361 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روزنامه ایران دیروز گفت که سخنگوی وزارت صمت از صدور مجوز افزایش قیمت تلویزیون، یخچال، یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی خبر داده و تاکید کرده است که قیمت های جدید از تیرماه اعلام می شود. 1. این در حالی است که رسانه ها از حدود سه هفته پیش خبر دادند که تولیدکنندگان لوازم خانگی قیمت محصولات خود را در بازار افزایش دادند. هفته گذشته یکی از روزنامه های ایران از افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار خبر داد.

24 خرداد یکی از کارمندان اتحادیه لوازم خانگی به ایران گفت: رشد کرده است. «در حال حاضر قیمت بازوی داخلی بین 35 تا 50 میلیون تن و ماشین لباسشویی بین 8 تا 16 میلیون تن است.

تولیدکنندگان لوازم خانگی از ابتدای امسال درخواست افزایش قیمت محصولات خود را از سازمان حمایت داشتند و بارها از وزارت صمت درخواست موافقت با افزایش سریع قیمت را داشتند. برخی منابع آگاه مدعی هستند که تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز به طور غیرمستقیم دولت را تهدید می کنند و می گویند در صورت عدم تعدیل قیمت ها، تولید لوازم خانگی متوقف می شود زیرا مجتمع های تولیدی توان کار خود را از دست می دهند.

تولیدکنندگان لوازم خانگی به دنبال افزایش قیمت در ماه های ابتدایی سال هستند و همواره خواستار ممنوعیت دائمی واردات تمامی لوازم خانگی هستند. در سال 97 و در اوج تحریم‌ها، تولیدکنندگان لوازم خانگی از دولت خواستند با واردات لوازم خانگی مخالفت کند و حتی اعلام کردند که این گروه می‌تواند بدون معطلی پاسخگوی نیاز مردم باشد، اما این صحبت‌ها تنها یک «وعده» بود. نه تنها نیاز مردم تامین نشد و بسیاری از خریداران مجبور شدند به دنبال کالای ایرانی باشند، بلکه از نظر کیفیت و قیمت هیچ مزیتی نسبت به کالای خارجی نداشتند و ممکن است بسیاری از نقاط ضعف برخی را نسبت به محصول بدبین کرده باشد. محصول ایرانی.

لزوم واردات لوازم خانگی

با ادامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی، تولیدکنندگان لوازم خانگی به بازار جدیدی تبدیل شده اند و این بخش را منحصرا مدیریت می کنند. البته لوازم خانگی قاچاق و تقلبی نیز به دلیل ممنوعیت واردات وارد بازار لوازم خانگی شده است و بسیاری از این کالاها توسط بازرسان یا فروشندگان در طرح مبارزه با قاچاق جمع آوری می شود.

  5 مدل سرویس چای برای جهیزیه + نکات مهم خرید

این سخنان ناخودآگاه همه را به یاد صنعت خودرو می اندازد. صنعت خودرو چنین روزهایی را به خود دیده و اکنون شاهد میزان نارضایتی مردم از خودروهای داخلی هستیم. این صنعت با انحصار و حمایت همه جانبه به مجموعه ای بدل شده که چابکی ندارد و به سختی می تواند رشد کند. دولت سیزدهم در راستای نارضایتی گسترده مردم و انحصاری که در صنعت خودرو وجود دارد، تصمیم به رفع ممنوعیت واردات خودرو گرفته تا با معرفی خودروهای جدید به بازار ضمن کاهش قیمت، رضایت مردم را تضمین کند.

به نظر می رسد در صنعت لوازم خانگی باید سیاست های دولت سیزدهم تغییر کند و اجازه واردات داده شود تا این بازار از انحصار خارج شود و از سوی دیگر فناوری های نوین برای تامین نیازهای مردم وارد کشور شود. مردم، و این یک محیط رقابتی ایجاد خواهد کرد.

لیست قیمت جدید از توزیع کنندگان

دیروز با چند تن از فعالان بازار لوازم خانگی در خیابان امین گفت و گو کردیم. محمد ملکیان، یکی از فروشندگان لوازم خانگی درباره تغییر قیمت لوازم خانگی به ایران گفت: حدود سه هفته پیش، توزیع کنندگان برندهای داخلی در مورد لیست قیمت جدید صحبت کردند و گفتند به زودی قیمت های جدید اعلام می شود. در کمتر از سه روز، توزیع کنندگان لیست قیمت جدیدی را به صاحبان فروشگاه ها معرفی کردند که اکثر کالاها 12 درصد و حدود 15 درصد افزایش داشتند.

افزایش قیمت قبل از مجوز

وی افزود: اگرچه سازمان حمایت به طور رسمی با افزایش قیمت موافقت نکرد، اما توزیع کنندگان لوازم خانگی گفتند که قیمت های جدید مورد تایید دولت است، بنابراین یخچال، ماشین لباسشویی و سایر محصولات را با قیمت های جدید عرضه کردیم. وی گفت: مردم از افزایش قیمت لوازم خانگی بسیار ناراضی هستند زیرا با پول اضافی که می پردازند خدمات جدیدی دریافت نمی کنند. محصولات مشابه سال 97 و قبل از آن هستند، بنابراین با توجه به تنوع و کیفیت، اتفاق جدیدی نیفتاده و حتی به نظر می رسد کیفیت کاهش یافته است. در گذشته درهای یخچال بسیار بادوام بودند اما اکنون مانند پراید با فشار نسبی وارد می شوند.»

  زمان پخش زنده بازی فوتبال پرسپولیس

بازار لوازم خانگی دوباره گران می شود

وی گفت: سال گذشته قیمت لوازم خانگی در بازار بین 25 تا 35 درصد افزایش یافت تا اینکه در نهایت دولت مجوز افزایش 15 درصدی قیمت را صادر کرد. از آنجایی که تنوع محصولات لوازم خانگی بیشتر است، انحرافات نیز بیشتر می شود، بنابراین این بازار نیاز به نظارت بیشتری دارد تا با مردم بدرفتاری نشود.»

ملکیان گفت: اگر اکنون با افزایش 15 درصدی محصولات لوازم خانگی موافقت کنیم، قطعاً تا پایان سال (حداقل دوبرابر دیگر) قیمت ها مجدداً و به آرامی توسط تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش می یابد.

15% تلویزیون و 10% باقی مانده

دیروز امید کلیباف سخنگوی وزارت صمت گفت: در حوزه لوازم خانگی افزایش ۱۵ درصدی قیمت تلویزیون و ۱۰ درصدی افزایش قیمت یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی مصوب شده است.

گزارش به سامانه 124

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: مردم باید با سامانه 124 به عنوان سامانه مرجع وزارت صنعت، معدن و تجارت رفتار کنند تا قیمت ها را ببینند و کنترل کنند تا از مقادیر فوق فراتر نرود. وی گفت: در غیر این صورت مردم می توانند از طریق این سامانه نظارت و شکایت کنند که در همین سامانه 124 به اتحادیه رسیدگی می شود و سازمان حمایت نیز قیمت ها را تایید کرده است.

اما آنچه از بازار لوازم خانگی به چشم می خورد این است که قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و کمتر کسی می تواند بدون وام خرید لوازم خانگی کند. از سوی دیگر با اعلام رسمی افزایش قیمت لوازم خانگی، برخی برندها به طرز عجیبی قیمت خود را افزایش داده و حتی شرایط به گونه ای شده است که قیمت برخی از محصولات ایرانی نسبت به نمونه های خارجی با ارز گرانتر شده است. بیش از 30000 تن

  افتتاح راه آهن چابهار - زاهدان تا سال 1402

تعدیل قیمت به صورت شفاهی

عباس هاشمی، دبیرکل انجمن لوازم خانگی ایران، گفت: تغییری در قیمت لوازم خانگی اعلام نشده است و از نظر افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت لوازم خانگی اعلام شده است. این به طور رسمی اعلام نشده است.»

وی گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد تولیدی، دستمزد و سایر هزینه های اضافی، تعدیل قیمت لوازم خانگی اجتناب ناپذیر است. البته تولیدکنندگان از افزایش قیمت راضی نیستند، اما اکنون تولید به مرحله زیان دهی رسیده است، بنابراین چاره ای جز تعدیل قیمت نداریم.

بازار را شوکه نکنید

دبیرکل انجمن صنعت لوازم خانگی ایران گفت: تولیدکنندگان بر اساس اسناد و مدارک پیگیر تعدیل قیمت هستند و معتقدند بهتر است قیمت ها در دو مرحله افزایش یابد تا بازار شوک وارد نشود. مسئولان مربوطه از وزارت صمت تا ستاد تنظیم بازار باید بر اساس کار کارشناسی تصمیم گیری کنند. قیمت لوازم خانگی از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، بنابراین نمی توان بازار را بدون کار کارشناسی و به صورت اجباری مدیریت کرد.»

بارش

1- مجوز افزایش قیمت برای تلویزیون، یخچال، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی داده شده است و قیمت های جدید از اول تیرماه اعمال می شود.
افزایش قیمت تلویزیون 2 تا 15 درصد و یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی 10 درصد تصویب شده است.
3- مردم جهت مشاهده و کنترل قیمت ها به سامانه 124 به عنوان سامانه مرجع وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند تا از مقادیر فوق فراتر نرود.
4- افزایش قیمت هنوز به صورت مکتوب از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام نشده اما طبق اعلام اتحادیه ها.
5. سال گذشته قیمت لوازم خانگی در بازار بین 25 تا 35 درصد افزایش یافت تا اینکه در نهایت دولت مجوز افزایش 15 درصدی قیمت را صادر کرد.
6- مردم از افزایش قیمت لوازم خانگی بسیار ناراضی هستند زیرا با پول بیشتری که می پردازند خدمات جدیدی دریافت نمی کنند.
7-قبلاً درب های یخچال خیلی محکم بود ولی الان مثل پراید با فشار نسبی وارد میشه.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید