لکه دار «شریف» با لعن و چاقو!

گروه سیاسی رجانیوز: روز یکشنبه، 10 اکتبر، هنگامی که دومین دسته از دانشجویان جدیدالورود برای شرکت در کلاس های روز اول وارد دانشگاه شریف شدند، با حوادثی مواجه شدند که احتمالاً هرگز در شهرها و مدارس خود ندیده بودند. اتفاقی که تیتر یک بسیاری از رسانه ها شده و حالا جنگ روایتی حول آن شکل گرفته است.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران، وقایع روز یکشنبه در رسانه های ضد ایرانی به صورت هولناکی همراه با اخبار جعلی درباره کشته شدن دانش آموزان یا تیراندازی منتشر شد که باعث نگرانی بسیاری از خانواده ها شد و برای پیگیری وضعیت سلامتی خود به آنجا رفتند. فرزندان. اما ماجرا به همین جا ختم نشد و یک سایت خبری اصلاح طلب فردای آن روز با تیتر «داستانی عجیب از شب وحشتناک دانشگاه شریف» و بی بی سی فارسی، رسانه دولتی انگلیس، عنوان «داستان شب سرکوب و وحشت» را انتخاب کرد. بنابراین خبرنگار روزنامه ایران در گفتگو با دو دانشجوی دانشگاه شریف واقعیت این موضوع را جویا شد.

گردهمایی به ظاهر خودجوش اما سازمان یافته

یکی از دانشجویان مهندسی برق این دانشگاه به خبرنگار «ایران» گفت: گردهمایی مهر دهم چهارمین گردهمایی بود که در این دانشگاه برگزار شد. جلسات قبلی حتی در میان جلساتی که در سایر دانشگاه‌ها برگزار می‌شد، با اختلاف کمتری همراه بود. چون در دانشگاه شریف تجمع دانشجویان انقلابی بسیار چشمگیرتر از بقیه دانشجویان بود. اصل ماجرا به تجمع دوم برمی گردد که در آن شعارهای خام و تخریبی داده شد. نیروهای امنیتی در شب این تجمع حدود 6 نفر را دستگیر و طبیعتاً همان شب آزاد کردند. دلیل این امر این است که می گویند ما با رهبران سروکار داریم و کاری به دانشجویان نداریم. چند روز بعد چهار نفر از آنها برای رسیدگی به پرونده شان احضار می شوند. برخی از دانشجویان در تجمع سوم گفتند سر کلاس نروید و آزاد شوید.

  توقف 6 ساله رشد ترانزیت

این دانشجوی مهندسی برق در پاسخ به این سوال که چرا برگزاری چهارمین گردهمایی خبری و حاشیه ساز شد، گفت: فضای دانشگاه فضای گفتگو و گفتگو بود. این دانشگاه از ساعت 10 الی 12 ظهر میزبان مناظره دو استاد دانشگاه در مورد لباس پوشیدن بود و بسیاری از مردم از فضای بحث استقبال کردند. حتی رئیس دانشگاه هم بین دانشجویان آمد و با آنها صحبت کرد. از ساعت سه، خبر تجمعی ظاهراً خودجوش اما سازماندهی شده توسط حساب های توئیتری ناشناس منتشر شد و این خبر در گروه های تحقیقاتی قرار گرفت. معلوم نبود طرف کی بودیم.

شاید ده دقیقه هم از آغاز این تجمع که حدود 200 نفر بود تا سردادن شعارهای سخیف و توهین آمیز نگذشته بود. این حرکت باعث شد بچه های انقلابی و بسیجی وارد شوند و در حمایت از رهبری و نظام شعار سر دهند. با اینکه توهین های زشتی به کار بردیم، اما همه قبول داشتیم که دعوا نشود. سپس برای خروج به سمت درب انرژی رفتند. با حضور نیروهای امنیتی برای دستگیری رهبران، درگیری رخ داد که افسران از اسلحه پینت بال استفاده کردند و تعدادی نیز دستگیر شدند. سپس به پارکینگی که مأموران آنجا بودند رفتند، عکس ها را گذاشتند و به دانشگاه برگشتند. در اینجا رئیس دانشگاه در میان دانشجویان حاضر شد و سپس وزیر به دانشگاه آمد. دانشجویان با وزیر صحبت کردند و 95 درصد حاضران دانشگاه را ترک کردند و با وانت به خوابگاه رفتند و بقیه به میل خود ماندند.

وی درباره جزئیات دیدار وزیر با دانشجویان گفت: وزیر گفت نمی توان انتظار برخورد قانونی با رفتارهای غیرقانونی داشت. دانشجویان همچنین گفتند کمیته انضباطی باید با سران و بدخواهان برخورد کند و از بیرون دخالت نکند.

  نمونه تکثیر پایگاه اطلاع رسانی راجا

هیچ پلیسی وارد دانشگاه نشد

این دانشجو در خصوص اینکه آیا نیروی انتظامی یا امنیتی در دانشگاه حضور دارند، گفت: در دانشگاه درگیری نبوده، لباس فرم نبود، اما مسیح علینژاد گزارش داد که در دانشگاه جنگ شده است. خبر حمله به خوابگاه ها یا تیراندازی در کتابخانه ساختگی بود و حتی فضا به حدی رسید که کانال های تلگرامی معترضان دانشگاه نوشتند این ها شایعه است و به این حرف ها توجه نکنید. آنها می خواستند تاریخ دانشگاه کوی را تکرار کنند و پیراهن های خونین را نشان دهند، اما هرگز این اتفاق نیفتاد. وی در خصوص اینکه چه تعداد دانشجو دستگیر شدند، گفت: در آن شب 35 نفر دستگیر شدند که 29 نفر از آنها همان شب آزاد شدند، فقط چند نفر از سرکردگان دستگیر شدند.

استفاده از گلوله دروغ محض است

خبرنگار روزنامه ایران در گفت و گو با دانشجوی دیگری از وی پرسید که آیا در این دانشگاه تیراندازی شده است یا خیر، وی گفت: نیروی انتظامی با اسلحه پینت بال تعدادی از سرکردگان اغتشاشات را دستگیر و مطالبات دانشجویان را منحرف کرد، اما آنها با اسلحه پینت بال اقدام کردند. این یک دروغ محض یک گلوله یا جنگ است. فقط گفته می شد که از بیرون یک گلوله پینت بال به سمت دانشگاه شلیک شده، اما اینطور نبود که درگیری مداوم بین بیرون و داخل دانشگاه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: فضا به خشونت کشیده شد. در گروه های دانشگاهی تصاویر و مشخصات کامل دانشجویان مذهبی و انقلابی را می گذارند. حتی شماره خانواده و عزیزانشان را می گذارند تا با آنها تماس بگیرند و به خانواده شان توهین کنند. رسما در این گروه ها می گویند بالای سر دانش آموزان چادر بزنند و حزب الله را بزنند. این با رفتار دانشجویان دانشگاه شریف همخوانی ندارد. حتی زمانی که برخی از رهبران دستگیر شدند، چاقوهایی از برخی از آنها کشف شد. در میان بازداشت شدگان حتی چند نفری بودند که از شاگردان شریف نبودند. این خشونت تا آنجا پیش رفت و فضا را داغ کرد که حتی دکتر زارچی، یکی از اساتید حامی این تجمعات، در توئیت و اعتراض خود به این تجمعات اعتراض کرد.

  مراجع و پایگاه اطلاع رسانی شورش رجا

نامه بسیج دانشجویی

لازم به ذکر است در رابطه با حوادث دانشگاه شریف، دانشجویان بسیجی نیز در بیانیه ای با انتقاد از حضور نیروهای امنیتی در اطراف دانشگاه نوشتند: رفتار پر از وحشیگری و سردادن شعارهای رکیک که حتی یک کلمه هم آنها می توانند تکرار کنند، تجمع جمعی از دانشجویان در 19 مهرماه، شریف آن را به صحنه ای شرم آور تبدیل کرد که رنگ و مزه فرهنگ رایج معلمان و دانشجویان را نداشت و لکه ننگی بر صفحه تاریخی دانشگاه فنی شریف شد. اکیداً از شما تقاضا داریم برای ریشه یابی این رفتارهای غیرمنطقی در دانشگاه صنعتی شریف تلاش کنید.» کلاس های دانشگاه صنعتی شریف نیز از روز گذشته دوشنبه ۲۰ مهرماه تا اطلاع ثانوی به صورت مجازی و فقط با حضور دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد برگزار می شود. .

دیدگاهتان را بنویسید