لیست سیاه تروریسم تنها یک اقدام امنیتی سیاسی است / این لیست شامل هیچ تحریمی نخواهد شد

گروه بین الملل رجانیوز: مصطفی خوشتشم با حضور در برنامه جهان آرا با نگاهی دقیق به لیست سیاه تروریسم اظهار داشت: این لیست شامل هیچ نوع تحریم به ویژه تحریم های اقتصادی نیست و تنها یک اقدام امنیتی سیاسی است.

من گزارش میدم رجانیوز; مصطفی خوشتشم با اشاره به روند قانونگذاری در پارلمان اروپا گفت: اتحادیه اروپا 7 نهاد دارد که 3 نهاد اصلی هستند. این مجلس اگر بخواهد قانون بگذارد باید نصف شود.

وی در ادامه افزود: یعنی اگر مجلس قانونی را تصویب کرد باید به شورا ارسال شود. در واقع دو شورا وجود دارد که یکی از آنها شورای وزیران است که به آن شورای اتحادیه اروپا نیز می گویند و در آنجا قانون در کمیته ها و وزرا مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در صورت تصویب به آنجا منتقل می شود. به شورای رهبران یا شورای اروپا که در آنجا اعلام خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: اگر مجلس چیزی را تصویب کند، لزوماً به هیأت وزیران نمی رود و آنها نیز باید موضوع را بپذیرند. یکی از اعضا باید موضوعی را برای بحث درخواست کند.

خوشچشم با اشاره به بخش هایی از قطعنامه تاکید کرد: این مصوبه دارای دو بخش است. یک قسمت سپاه را در لیست تروریستی قرار می دهد و بخشی دیگر گروهی از مقامات کشور را تحریم می کند که ممکن است برخی از آنها نظامی باشند، اما این ربطی به درج سپاه ندارد.

و ادامه داد: با توجه به اینکه جلسه هیات وزیران روز دوشنبه است، اصلا موفق به تهیه قسمت مورد نظر نشدند.

  اقدامی درخشان از سوی دولت و مجلس برای مبارزه با فساد

این کارشناس با تمرکز بر جنبه حقوقی این موضوع گفت: تاکنون یک رای برای انجام این کار داده شده و بستگی به هیات وزیران دارد که دو روز دیگر جلسه آن برگزار می شود و شنیده ها حاکی از آن است. که این موضوع از این جلسه حل نخواهد شد. البته در حال حاضر کشورهایی مانند آلمان گفته اند که این موضوع مشکل حقوقی دارد و باید حل شود که هفته ها نیز طول می کشد.

وی در ادامه افزود: البته اگر این موضوع مشکلی نداشت باید بعد از 40 روز بعد از اجلاس سران در شورای رهبری یا اروپا به آن رسیدگی می شد. بنابراین بعید است در چند ماه آینده اتفاقی بیفتد.

مصطفی خوشتشم با اشاره به تفاوت مصوبات مجلس و هیات وزیران تصریح کرد: در مجلس با اکثریت می توان تصویب کرد اما در هیات وزیران به اتفاق آرا است. یعنی همه باید رای بدهند. حتی اگر یکی از اعضا رای مخالف بدهد، قطعنامه اصلا پذیرفته نمی شود.

وی در ادامه برای تاکید بر سخنان خود به وضعیت اوکراین اشاره کرد و گفت: ما برای اروپایی ها و آمریکایی ها مسئله شریفتر از اوکراین نداریم. 500 میلیون دلار بسته ای است که اتحادیه اروپا می خواهد به اوکراین به عنوان سلاح بدهد، اما مجارستان بارها این موضوع را وتو کرده است.

این کارشناس بین المللی در پاسخ به این سوال که آیا می توان به اجماع رسید؟ گفت: به نظر من احتمالاً نه; در نهایت نمی توان گفت بله یا نه، اما هزینه زیادی برای آنها دارد.

  مجهز به چک تضمینی با شماره شناسایی ماهیگیری 16 رقمی

خوشچشم با اشاره به لیست سیاه تروریسم گفت: این لیست تحریم اقتصادی نیست و به معنای تحریم اقتصادی نخواهد بود. در واقع، این فهرست یک اقدام امن سیاسی است. اگرچه در مذاکرات بهمن ماه سال گذشته که ماجرای این موضوع (قرار گرفتن سپاه در لیست سیاه ضد تروریسم آمریکا) به پایان رسید، دو سه ایراد داشتیم که در سه موضوع مطرح شد و یکی از آنها این بود که اگر اگر این اتفاق بیفتد و آمریکا دست به اقدام خصمانه بزند، ایران تلافی خواهد کرد.

وی با اشاره به تحریم های حقوق بشری گفت: لیست سیاه تروریسم تحریم اقتصادی نیست اما در دو سه ماه اخیر یک سری تحریم های حقوق بشری اعلام شده که حتی در سطح 10 هم نیست.

خوشچشم ادامه داد: تحریم های مورد بحث به دو دلیل گفته می شود 10 نه به خاطر اینکه پولی که به خاطر لایه های دیگه مثل کاتسا و موشک هسته ای و … گرفته شده رو میگیرن و مورد دوم اینه که ویزا نمیدن پس نمیشه!

این کارشناس بین الملل با تاکید بر اظهارات خود تصریح کرد: بحث این موارد موارد ذکر شده نیست، بیشتر بحث تاثیرات سیاسی – روانی است.

مصطفی خوششم به بیان مشکلاتی که لیست سیاه تروریسم می تواند ایجاد کند، تصریح کرد: این موضوع یک اقدام سیاسی امنیتی است. به این معنا که مشکل امنیتی او با تحریم های کیفری خاتمه خواهد یافت. این بدان معناست که اگر طرفداری و حمایت از سوی کشورهای اروپایی صورت گیرد، با آنها کار خواهد شد.

  صندوق توسعه ملی ارز را پرداخت و دریافت می کند

وی ادامه داد: الان مثلا در اروپا کی از سپاه محافظت می کند؟ خودشان هم می دانند که اگر این موضوع عملی شود، خودشان باید هزینه بیشتری بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید