ماجرای مرحوم رحیم پور از خوردن از خیانت رژیم پهلوی در تخریب خودکفایی کشاورزی

11386 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله یکی از بزرگترین خیانت های پهلوی نابودی کشاورزی کشور و وابستگی کشور به تامین مواد غذایی است. آمارها در بخش کشاورزی نشان می دهد که تولید محصولات زراعی از 29 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 1339 به 9 درصد در سال 1977 کاهش یافته است و بسیاری از محصولات کشاورزی مانند گندم، مرغ، گوشت گوسفند و غیره. از خارج از کشور تامین شده است. رهبر معظم انقلاب در این خصوص با اشاره به خیانت پهلوی برای نابودی کشاورزی فرمودند:

همین وزیر آمریکایی در همین کلمات درباره رژیم شاه دروغ می گوید و تعریف می کند. او می گوید رژیم شاه دیکتاتوری و شیطانی بود. به هر حال این باعث رونق اقتصاد ایران می شود! این بزرگترین و خنده دارترین دروغی است که یک وزیر خارجه در شرایط فعلی می تواند بگوید! اقتصاد ایران را رونق دادند؟! مخصوصاً جوانان باید بدانند که کسانی که در آن زمان بودند، نه تنها از نظر اقتصاد دوران پهلوی، بلکه از نظر بنیان‌های اقتصادی نیز که تأثیر آنها بیشترین تأثیر را دارد، با رویدادهای ایران پیش از انقلاب ارتباط نزدیک داشتند. خیانت بزرگ برای سالهای آینده رژیم پهلوی به اقتصاد ایران لطمه زده است! ایران را به انباری برای واردات کم ارزش و بیهوده غربی تبدیل کرد. با پول کلان آشغال و خیلی چیزهای غیر ضروری خریدند! آنها کشاورزی این کشور را که زمانی کاملاً خودکفا بود، به کلی نابود کردند. همانطور که سال ها بعد کشاورزی ما رو به عادی شدن نیست، زیرا سیل مهاجرت که آنها را تشویق به رفتن به شهرها کرد چیزی نبود که بتوان به راحتی جلوی آن را گرفت. ملت را برای کشاورزی وابسته به بیگانگان کردند. آن روز گندم ایران از آمریکا خریداری شد. سیلوهای گندم را هم شوراها می سازند! یعنی هم به انبار گندم و هم به انبار گندم وابسته هستند. آن روز روستاها را ویران کردند. (بیانیه 26 آوریل 2000)

  چه چیزی پشت پرده راه اندازی فروش خودروهای با درآمد در ماه های آینده وجود دارد؟

خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی قبل از انقلاب و نابودی آن توسط رژیم پهلوی و نقش موثر آمریکا و انگلیس در این زمینه یکی از موضوعات مهم تاریخ معاصر است که مغفول مانده است. او در تلخ ترین کتابم از خودکفایی ایران در کشاورزی و نقش رژیم پهلوی در نابودی این دستاورد تمدنی مرحوم حیدر رحیم پور ازغدی می نویسد:

از آنجایی که رضاشاه تحت ستم غرب، در عصری که جهان مترقی به کشاورزی یارانه می دهد، بر تخت می نشیند، به همان اندازه به کشاورزان احترام می گذارد که کفار، مالیات و باج می دهد. حقیقت این است که او باید در هر شرایطی نوآوری کند… من تا سه دهه آینده و بعد از کودتای 28 مرداد با جنایات آمریکا برخورد خواهم کرد. آنها این کار را کردند زیرا در آن روزها حتی با اینکه دستشان بسته بود چون مغزشان باز و نجیب نبود اما به رشد خود ادامه دادند تا اینکه در سال های 1327 و 42 به جایی رسیدیم که صادرات آشکار و پنهان از سراسر کشور صادر می شد و عمدتاً گندم و غلات صادر می کردیم.

منطقه امرگان، سه روستای امرگان و کنار گوشه و هلالی (مزرعه ما) که امروزه همگی از شهر نان می خرند، سالانه چندین صد گندم مخفیانه از دولت غربی به شوروی صادر می کنند. گندمی که امروز یک دانه هم نمی بیند. آنها با قاطر و الاغ و گاری و غیررسمی به خارج از جاده منتقل می شدند و به طور رسمی در سراسر کشور به غرب صادر می شدند و پسته مخصوصاً آجیل زرد و گردو داشتیم تا روزی که جنایتکاران آمریکایی زحمت کشیدند. باغبانی

  در ایران چند روز تعطیل است؟

رحیم پور در این کتاب می نویسد: ضربه اول (به کشاورزی کشور) اصلاحات ارضی در آمریکا و طرح برچیده شدن املاک و روغن کاری کشاورزان بود و گام دوم از طرح شکستن کمر سفید ایران تا مرز نیاز به واردات گندم و در گام سوم برنامه تخریب باغ ها که هر وقت به آن فکر می کنم گلویم را می فشارم و بر کثیفی سیاست مردانه آمریکا لعنت می فرستم.

وی درباره تخریب باغ ها توسط انگلیسی ها با کمک عوامل رژیم پهلوی می نویسد: من کوچک بودم. یک روز یک خریدار سوخت از سفارت انگلیس به خانه پدرم که رئیس اتحادیه بود آمد و گفت ما هیزم پسته می خواهیم. آن روزها خرید چوب پسته به دلیل عرضه زیاد هیزم باغ به صرفه نبود، اما سهامداران بیکار بودند و مژده آنها را به بیابان ها فرستاد و روزانه هزاران درخت پسته کوهی قطع و به سفارتخانه ها فرستاده می شد. آنها آن را به انگلستان فروختند و سفارت مازاد سوخت آن را به کارکنان خود اهدا کرد و به روسای ادارات خود دستور داد که برده اش باشند تا زغال سنگ که کربن موذی است و ساقه پسته که از هر چیزی بهتر است مصرف نکنید. دیگر

به گفته حیدر رحیم پور ازغدی انگلیسی (به کمک پهلوی) پسته کوهستانی ما که بهترین و گران ترین گونه پسته دنیاست نابود شده و تبدیل به بیابان بایر و بیابان و مراتع ویران شده است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید