ماجرای میدان گازی کاریش/ فرصت تاریخی لبنان برای فرار از بحران اقتصادی

گروه بین الملل رجانیوز: حزب الله لبنان در دفاع از منافع ملی بیروت و مخالفت با زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی تاکید می کند که تا زمانی که موضوع خط مرزی و سهم هر کشور مشخص نشود، این رژیم حق بهره برداری از میادین گازی خود و در غیر این صورت از تمامی اراضی خود را ندارد. و امکانات . صهیونیست ها آنها را هدف قرار می دهند.

میادین گازی کنا و کاریش

بیش از یک دهه پیش اعلام شد که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گاز نسبتاً بزرگی است. در پی این گزارش ها، اعلام شد که اسرائیل از دو سال پیش تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش های مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی قانا و کاریش افزایش یافت و آمریکا به بهانه میانجی گری مذاکرات غیرمستقیم بین دو کشور برای رفع موانع اکتشاف و بهره برداری وارد عمل شد. انرژی در شرق مدیترانه

یکی از این میدان های مورد مناقشه، میدان گازی کاریش است که لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت و استفاده از منافع اقتصادی آن اختلاف نظر شدیدی دارند.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی مخالف است و به طرق مختلف به مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و نقش میادین گازی بویژه «قانا» و «قانا» هشدار می دهد. کاریش”. با هر اقدامی اعم از اشغال حریم دریا، اکتشاف و استخراج معادن به طرق مختلف مقابله می شود.

اکنون با ادامه جنگ در اوکراین و بحران انرژی در اروپا و افزایش شدید قیمت گاز، غرب در تلاش است تا میادین گازی مدیترانه را به رژیم صهیونیستی واگذار کند، منبعی کوچک اما قابل اعتماد برای مقابله با نیازهای کشورهای اروپایی

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در گفت و گو با شبکه المیادین این هفته با اشاره به اینکه آمریکا و اروپا به گاز و نفت نیاز دارند و رژیم صهیونیستی این موضوع را یک فرصت می بیند، می گوید: بایدن نمی خواهد. جنگ در منطقه.. این یک فرصت تاریخی و طلایی برای ما است تا به نفت خود فشار بیاوریم. بایدن فقط برای نفت به منطقه سفر کرده است.

وی می افزاید: آمریکایی ها لبنان را وارد گرداب مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی کردند. لبنان در حال مذاکره است، اما اسرائیل حفاری می کند و به دنبال گاز است. اکنون برای بازیابی آن آماده می شوید. اسرائیلی ها حتی وارد یک کشتی استخراج گاز شدند، اما دولت لبنان به دنبال این است که مرزهای دریایی لبنان در کجا قرار دارد؟ هدف ما این است که لبنان نفت و گاز تولید کند. زیرا این تنها راه نجات لبنان است. این اقدامی است که باید انجام شود. ما هیچ تقلبی را نمی پذیریم و باید حق خود را پس بگیریم. هدف ما این است که لبنان نفت و گاز استخراج کند و مرزهای دریایی این کشور را به درستی ترسیم کنیم.

اهمیت دریای مدیترانه در بازار انرژی

تحقیقات از کشف حدود 60 تریلیون فوت مکعب گاز در حوزه مدیترانه خبر داده است. بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا، این آبخوان حاوی حدود 122 تریلیون فوت مکعب گاز و 1.7 تریلیون بشکه نفت خام است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

میزان گاز موجود در اعماق دریای مدیترانه می تواند مصرف گاز کل اتحادیه اروپا را به مدت 76 سال تامین کند.

وب سایت «یورو اکتیو» در گزارشی با بیان اینکه تنش در دریای مدیترانه به قبرس، ترکیه و یونان محدود نمی شود، تصریح کرد: در شرق این دریا نیز چالش خط مرزی اختلافات عمیقی را ایجاد کرده است. یک منطقه غنی از گاز در شرق مدیترانه، برخی از محققان این منطقه را بهشتی برای کاوشگران انرژی می دانند زیرا ظرفیت عظیم استخراج گاز ارزان قیمت دارد.

بر این اساس حدود سال 2010 اعلام شد که یک میدان گازی حاوی 539 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در آب های مورد مناقشه لبنان و اسرائیل کشف شده است.

البته چندین میدان گازی کوچکتر مانند میدان تامار در 50 مایلی حیفا وجود دارد که تل آویو سال ها پیش تولید آن را آغاز کرد. گفته می شود تامار 238 میلیارد متر مکعب ذخیره دارد.

میزان گاز موجود در اعماق دریای مدیترانه می تواند مصرف گاز کل اتحادیه اروپا را به مدت 76 سال تامین کند.

بر اساس گزارش رسانه ها، مصر همچنین در مجاورت میدان دریایی بزرگی به نام زوهر قرار دارد که در آن شرکت ایتالیایی ENI از کشف 850 میلیارد متر مکعب ذخایر گازی در سال 2015 خبر داده است.اما وب سایت فناوری فراساحل اعلام کرده است که میدان گازی کاریش در حوضه شام ​​در مناطق انحصاری اقتصادی (EEZ) مصر، لبنان، اسرائیل، قبرس و سوریه واقع شده است. این میدان گازی بین یک تا 1.7 تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی با عیار بالا دارد.

قبل از افزایش شدید اخیر قیمت گاز، شرکت یونانی-انگلیسی Energean که در بخش‌های شمالی مدیترانه فعالیت می‌کرد، تلاش می‌کرد تا فعالیت‌های خود را به دو میدان همسایه یعنی کاریش شمالی و طنین گسترش دهد. گفته می شود این دو میدان در مجموع نزدیک به 3 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی یا معادل 41 میلیون بشکه نفت خام دارند.

اندیشکده «موسسه واشنگتن» در این زمینه گزارش داد: شاید میزان گازی که می توان از میادین گازی آن به دست آورد برای اسرائیل قابل توجه باشد، اما در عرصه جهانی این ذخایر عدد چندان زیادی نیست. در مقام مقایسه، میدان لویاتان حدود 12 میلیارد متر مکعب در سال و تامار کمتر از 10 میلیارد متر مکعب در سال تولید می کند. در همین حال، تقاضای سالانه گاز در اروپا قبل از بحران اوکراین حدود 400 میلیارد متر مکعب بود که روسیه بیش از 40 درصد از این مقدار را تامین می کرد. با این حال، اسرائیل، مصر و اتحادیه اروپا در تلاش برای امضای یادداشت تفاهم برای افزایش صادرات گاز هستند.

169759660 خبر اولیه

اهمیت کار او برای لبنان

جدا از اهمیت سرزمینی کار او برای بیروت، نمی توان مزایای اقتصادی و مالی این منبع عظیم گاز را برای کشور کوچکی که با بحران های مختلف سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کند نادیده گرفت.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب در روزنامه «رای الیوم» نوشت که لبنان کشوری شکسته است و مردم آن نان پیدا نمی کنند. آنها امید خود را به سوخت، برق، دارو و مایحتاج اولیه از دست داده اند. چیزی باقی نمانده است که فرزندان این کشور مانند همتایان خود در یمن، سومالی و اتیوپی بر اثر گرسنگی، بیماری و تحریم از بین بروند. درخواست لبنان از صندوق بین المللی پول برای وام 3 میلیارد دلاری تغییری در وضعیت بحرانی این کشور ایجاد نمی کند.

  ایران چه چیزی می خواهد مانع از دسترسی آژانس به وب سایت تسا/گروسی در سفر به تهران شود؟

وی افزود: فقر در حالی به وجود می آید که این کشور دارای ذخایر گاز و نفت به ارزش 600 میلیارد دلار است که می تواند همه مشکلات آن را حل کند. کشورهای حاشیه خلیج فارس

در حالی که مردم لبنان از فقر رنج می برند، این کشور دارای ذخایر گاز و نفت به ارزش 600 میلیارد دلار است

ادعای رژیم صهیونیستی و مداخله آمریکا

رژیم صهیونیستی مدعی است که کاریش یک میدان گازی است که در 80 کیلومتری غرب شهر حیفا قرار دارد و به همین دلیل جزو منطقه انحصاری اقتصادی این رژیم است و ارتباطی با آب های مورد مناقشه با لبنان ندارد. از سوی دیگر لبنان معتقد است که ترسیم مرز مورد نظر تل آویو به گونه ای انجام شده که حقوق بیروت نادیده گرفته شده است.

آموس هوخشتاین، فرستاده ایالات متحده، از سال گذشته پیشنهادی را برای حل مناقشه آماده کرده است. او تضمین کرد که میدان گازی قانا به طور کامل بخشی از لبنان خواهد بود و در ازای آن به اسرائیل خواهد رفت. پس از چندین ماه مذاکره، لبنان و اسرائیل نتوانستند به یک نتیجه رسمی با میانجیگری آمریکا برسند. با این حال، رسانه های غربی و صهیونیستی در گزارش های متعددی مدعی شده اند که نتیجه نهایی میانجیگری دیپلمات یهودی آمریکایی این بود که بیروت موافقت کرد توسعه و تولید کامل میدان گازی خود را در ازای کنترل کامل گاز قانا به اسرائیل واگذار کند. میدان .

هوخشتاین در تعیین حل و فصل نهایی، مساحت منطقه مورد مناقشه را به 860 کیلومتر مربع محدود کرد. با این حال، ابتدا گفته می شد که دو طرف بر سر منطقه دریایی 2350 کیلومتر مربعی اختلاف داشتند.

اگرچه گفته می شود نماینده آمریکا در خصوص خط مرزی هوف پیشنهاداتی را ارائه کرده است، 23 یا 29 خط دریایی و نمایندگان لبنان نیز با برخی از اعضای آن موافقت کرده اند، اما به نظر می رسد توافقی نهایی نشده و در می 2021 عمق اختلاف به وجود آمده است. برای منطقه و سهم هر یک از طرفین مذاکرات را متوقف کردند.

169826391 خبر اولیه

با توجه به تصویر بالا، خط 29 بیشترین سود را برای لبنان به همراه دارد، در حالی که خط 23 که دولت بیروت با آن مخالفتی ندارد، منجر به انتقال کامل میدان عملیاتی آن به اسرائیل و بخشی از میدان قنا نیز می شود. از دست لبنان

بر اساس آنچه که چندی پیش روزنامه لبنانی «النهار» نوشت، آمریکا امیدوار بود با پیشنهادات خود لبنان را راضی کند تا بخشی از خاک خود را واگذار کند، زیرا مقاومت بیروت مانعی برای تکمیل پروژه های رژیم صهیونیستی است. توسعه خط لوله گاز و صادرات آن. اگر این پیشنهاد آمریکا با موافقت لبنان همراه شود، زمینه را برای فعالیت شرکت های آمریکایی و فرانسوی در این میادین گازی بدون چالش قانونی فراهم می کند. شاید بعداً این راه را برای ایجاد راه حلی برای تنش های ژئوپلیتیکی هموار کند. در نهایت، خطوط لوله از اعماق منطقه اقتصادی مورد مناقشه می تواند گاز را به قبرس، یونان، ایتالیا و خاک اروپا برساند.

  سید حسن نصرالله: هیچ جنگجوی حزب الله در اوکراین نمی جنگد

رژیم اسرائیل با تکرار ادعاهای خود در اوایل ژوئن، عملیات اکتشافی و اقدامات اولیه برای بهره برداری از میدان گازی مذکور را با ارسال کشتی ها و تجهیزات استخراج گاز در دریا آغاز کرد.

مخالفت با حزب الله

موقعیت و اهمیت این میدان گازی، لبنان را که در بحران اقتصادی به سر می برد، بر آن داشت تا با دست اندازی رژیم صهیونیستی به این پروژه مهم اقتصادی مخالفت کند. اگرچه برخی از گروه‌ها در بیروت با غرب همسو شدند و آماده بخشش بودند، بسیاری از گروه‌های سیاسی از جمله احزاب شیعه از همان ابتدا در برابر عقب‌نشینی از غرب و اسرائیل موضع گرفتند.

گروه های شیعه به ویژه سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، به شدت با حضور اسرائیل در کار این حزب مخالف هستند. حزب‌الله حتی حدود یک ماه پیش سه پهپاد شناسایی را بر فراز این میدان و تأسیساتی که شرکت‌های پیمانکار اسرائیلی در آن مستقر بودند، فرستاد و پیام داد که چنین اقدامی را قابل قبول نمی‌داند.

دبیرکل حزب الله لبنان چند روز پیش در سخنرانی خود با اشاره به نیاز اروپا به جایگزینی برای نفت و گاز روسیه گفت که لبنان اکنون با یک فرصت تاریخی مواجه است.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه مشکل در میادین کاریش و قانا نیست، بلکه در تمام میادین نفت و گازی است که اسرائیل در آب های فلسطین غارت کرده است، تصریح کرد: آمریکایی ها لبنان را به گرداب مذاکرات کشانده اند. تعیین مرزهای دریایی، و مقامات بیروت در حال مذاکره هستند، اما رژیم اسرائیل چاه حفر می کند و به دنبال گاز است. اکنون برای بازیابی آن آماده می شوید. اسرائیلی ها حتی وارد یک کشتی استخراج گاز شدند، اما دولت لبنان به دنبال این است که مرزهای دریایی لبنان کجاست!

وی با بیان اینکه حزب الله قدرت بازدارندگی دارد، تصریح کرد: هیچ هدف اسرائیلی در دریا و خشکی وجود ندارد که موشک های دقیق مقاومت نتوانند به آن دست یابند. این اقدام به تصمیم دشمن اسرائیل و ایالات متحده آمریکا بستگی دارد.

به طور خلاصه، در شرایطی که لبنان با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا به دولت این کشور فشار می آورند که در برابر تجاوزات دریایی و زیاده خواهی های دریایی تل آویو سکوت کند و تمامی شروط آن را بپذیرد. همزمان، حزب الله با دفاع از منافع ملی اسرائیل، بارها به رژیم صهیونیستی هشدار داد که از استخراج نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه در آب های لبنان خودداری کند.

حزب الله می گوید که ابتدا باید مسئله خط مرزی حل شود و سهم هر کشور از این منابع مشخص شود تا لبنان بتواند فعالیت های اقتصادی خود را آغاز کند و از منافع در دریای مدیترانه بهره مند شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید