ماریوپل سقوط کرد | پایگاه اطلاع رسانی رجا

ارتش روسیه پس از 82 روز نبرد بی امان سرانجام مقاومت ارتش اوکراین را در ماریوپل شکست و شهر و معدن فولاد آن را که نیروهای اوکراینی در آن پناه گرفته بودند، تصرف کردند.

به گزارش اخبار روسیه، ولادیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین در بیانیه ای ویدئویی با تایید خروج نیروهای اوکراینی از ماریوپل گفت: امیدواریم بتوانیم به مجروحانی که از کارخانه آزوفستال تخلیه شده اند کمک کنیم و به زودی آنها را نجات دهیم. آژانس تاس. بگذارید به خانه هایشان برگردند.» به گفته وی، دولت اوکراین برای بازگرداندن نیروهای تخلیه شده توسط ارتش روسیه با روسیه در تماس است. وی به مردم اوکراین که قبلاً توسط وزارت دفاع روسیه اعلام شده بود، متعهد شد که با کیف در مورد ارتش روسیه به توافق رسیده است تا سربازان مجروح اوکراینی را از کارخانه آزوفستال تخلیه کند و سپس راهروهای بشردوستانه را برای آنها باز کند. اوکراین تحویل می دهد. بر اساس بیانیه ارتش روسیه، در مناطقی که ارتش اوکراین در حال زمین گذاشتن سلاح است، آتش بس کامل برقرار است.

به گفته ارتش اوکراین، 53 سرباز مجروح اوکراینی در این نیروگاه حضور داشتند و زمانی که آنها تسلیم شدند، ارتش روسیه توانست کنترل کامل ماریوپل را به دست بگیرد. بدین ترتیب، تعداد بیشتری از شهرهای شرق اوکراین که به ادعای مسکو تحت نسل کشی کیف قرار دارند، به ارتش روسیه واگذار شدند.

اختلافات بین اعضای ناتو

شهرهای شرق اوکراین در حال فروپاشی هستند زیرا غرب ادعا می کند که سوئد شکست دیپلماتیک در منطقه را شکست داده است و از سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو استفاده می کند. اما علیرغم ادعای برخی ناظران مبنی بر تاثیر برخی فشارها بر روسیه، مانند تحریم های سنگین، هنوز زود است که بگوییم شکست مسکو در مقابل ناتو به درخواست سوئد و فنلاند ایستادگی نکرده است. زیرا اخبار نشان می دهد که پیوستن دو کشور به ناتو ممکن است دشوارتر از آن چیزی باشد که فکر می کنند. بنابراین، در حالی که پیوستن هر کشور به ناتو مستلزم اجماع همه اعضا است، ترکیه چند روز قبل از درخواست رسمی سوئد و فنلاند در ناتو با چنین رویدادی مخالفت کرد و تاکید کرد که دو کشور باید به ناتو بپیوندند. رای گیری در ناتو و همچنین اعلام کرد که رای آنکارا منفی خواهد بود.

  چین به شدت از اقتصاد روسیه حمایت می کند

به گزارش نشنال ریویو، دلیل مخالفت ترکیه خشم دیرینه این کشور علیه کشورهای اسکاندیناوی به ویژه سوئد است. زیرا سوئد و تا حدی فنلاند همواره پذیرای اعضای حزب کارگران کرد و دیگر مخالفان دولت اردوغان بوده است. خود رجب طیب اردوغان روز دوشنبه به این موضوع اشاره کرد. به گزارش یورونیوز، وی با تروریست خواندن پ.ک.ک گفت: ما نباید به کشورهایی که تروریست ها را دعوت می کنند، «بله» بگوییم. آنها حتی در پارلمان خود به طرفداران پ ک ک کرسی دادند. سوئد و فنلاند اعلام کرده اند که در این شرایط چگونه می توانیم به آنها اعتماد کنیم؟

در همین راستا اردوغان نیز از سفر هیئت های دو کشور به آنکارا خبر داد. وی تاکید کرد: اگر هدف از این سفر متقاعد کردن ترکیه برای پیوستن به ناتو است، دیگر نیازی به این سفر نیست. بنابراین او آب تمیز را به دست سوئد و فنلاند ریخت. این در حالی است که برخی تحلیلگران معتقدند ترکیه در ازای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به دنبال دریافت امتیاز از غرب است. یکی از این اهداف می تواند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا باشد. در همین حال اردوغان می تواند هر دو طرف را متقاعد کند که احزاب مخالف ترکیه را در آن کشورها محدود کنند.

از سوی دیگر آمریکا تلاش می کند ترکیه را راضی کند. جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در وب سایت رسمی پنتاگون گفت: ترکیه یکی از اعضای مهم ناتو است. بنابراین، ایالات متحده مذاکرات را با آنکارا آغاز کرده است تا ترکیه را از موضع مثبت خود در مورد الحاق سوئد و فنلاند مطمئن سازد.

  بایدن و سقوط آزاد کاخ سفید

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید