مالیات بیان شده توسط اصناف 100 درصد افزایش یافته است / برآورد ما از مالیات خانه های خالی 10 هزار و 500 میلیارد تومان است / وصول 150 میلیارد تومان مالیات بر خودروهای لوکس

گروه اقتصادی رجانیوز: در آستانه هفته دولت، داود منظور، رئیس امور مالیاتی سازمان، امروز در جمع خبرنگاران حاضر شد تا عملکرد یکساله دولت در بخش مالیاتی را بررسی کند.

من گزارش میدم رجانیوزوی در این جلسه به تحقق درآمد مالیاتی 113 درصدی نسبت به میزان مصوب سال گذشته و همچنین افزایش 50 درصدی متقاضیان مالیات مقطوع، صدور 100 برگه ماهانه قانون مالیات های مستقیم و رشد 200 درصدی مالیات های اعلامی اشاره کرد. توسط افراد بر اساس اعتماد متقابل با سازمان مالیاتی و سازمان امور مالیاتی، از تحقق 143 درصدی مالیات نقل و انتقال خودرو و رشد 170 درصدی آن نسبت به سال گذشته خبر داد.

منظور همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود درباره مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: بیش از 520 هزار پرونده خانه خالی از طریق وزارت راه و شهرسازی در سازمان مالیاتی اعلام شده است که تاکنون 100 هزار نفر اعتراض کرده اند. اینکه خانه خالی نباشد یا مالک واحد مسکونی نباشند.

به گفته وی، مالیات این تعداد خانه خالی 10 هزار و 500 میلیارد تومان برآورد شده است که این عوارض را از طریق پیامک و سامانه های مختلف به صاحبان خانه های خالی اعلام کرده ایم که البته هنوز تعداد زیادی از مالکان در جریان نیستند. و بنابراین این امکان وجود دارد که اعتراض را تا پایان مرداد ماه تمدید کرده ایم و اگر شخصی تا آن زمان مالیات متعلقه را پرداخت نکند، ماهانه 2.5 درصد اصل مالیات از او جریمه می شود.

رئیس امور مالیاتی سازمان گفت: هنوز بسیاری از هموطنان از مالیات تعیین شده برای منازل خود مطلع نشده اند لذا فرصت اعتراض را تمدید کرده ایم.

  دولت خوزستان را تنها نخواهد گذاشت

وی ادامه داد: علاوه بر این در سال گذشته شهرداری ها اطلاعات کافی در خصوص خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی ارائه نکردند، امسال در تلاش هستیم تا در قالب بودجه اطلاعات دقیق تری را از شهرداری ها، سازمان ثبت احوال و پایگاه مالیاتی دریافت کنیم. قانون 1401 و تا پایان سال فرصت داریم برای خانه های لوکس اطلاعات جمع آوری کنیم.و خودروهای لوکس داریم.

به گزارش منظور، در مورد خودروهای لوکسی که سال گذشته شناسایی شدند، از سال جاری فرآیند پرداخت مالیات آغاز شده و مالیات دریافتی از خودروهای لوکس تا سقف 150 میلیارد تومان اخذ شده است.

وی همچنین درباره مالیات بانک هایی که به تعهدات قانونی خود در زمینه حمایت از تولید و یا نگهداری اموال و سهام مازاد عمل نکرده اند، توضیح داد: اظهارنامه اشخاص حقوقی از جمله بانک ها اخیراً دریافت شده و از شهریورماه امسال رسیدگی می شود. و یکی از چک لیست هایی که در حوزه مالیات بانکی مورد توجه قرار می گیرد، مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و تکالیف محوله به بانک ها است و در صورتی که بانک ها دارایی و سهام مازاد باشند. آنها طبق قانون جرائم مالیاتی اعطا خواهند شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: ممیزان مالیاتی با اظهارنامه بانک ها برخورد می کنند و طبق قانون از سال 1394 به دارایی های مازاد بر قانون مالیات اعمال می شود و سازمان امور مالیاتی به عنوان اقتصادی عمل می کند. پلیس در مورد رفتار اقتصادی خوب افراد.

وی در خصوص داده های مالیاتی دریافتی از بانک ها در مواد 16 و 17 قانون گفت: فعلا ارقام را ندارم و به زودی اعلام می شود.

  از 100 تا 200 هزار خودرو خارجی به کشور وارد می شود

منظور همچنین گفت: در هفته دولت پیشخوان خدمات در سازمان امور مالیاتی وجود دارد و مسئولان ادارات به همراه سامانه 1526 پاسخگوی سوالات مردم هستند و همچنین تلاش می شود خدمات سازمان مالیاتی به صورت الکترونیکی و هوشمند ارائه شود. مردم.

افزایش 100 درصدی مالیات بر فروش

منظور گفت: در 5 ماهه امسال وصول مالیات 65 درصد افزایش داشته است و با فشار بر افراد و شرکت ها به این رشد دست نیافتیم اما بر اساس اطلاعات داده ها توانستیم به این مهم برسیم.

رئیس امور مالیاتی این سازمان گفت: برای اجرای قانون ابزارهایی مانند منع رفت و آمد را در نظر داریم. از ابتدای سال 2500 بدهکار مالیاتی را ممنوع الخروج کردیم و با این ابزار توانستیم 1250 میلیارد تومان مالیات معوق وصول کنیم.

وی گفت: سهم مالیات اصناف از کل مالیات های دریافتی سال گذشته 5 درصد بوده است. امسال پس از دریافت اظهارنامه بر اساس اطلاعات صنفی که برایشان ارسال کردیم، متوجه شدند که دیگر نمی توانند درآمد خود را پنهان کنند، بنابراین مالیات اعلامی افراد صنفی در سال جاری دو برابر شد. همچنین بر اساس اطلاعات اصناف امسال مالیات 200 درصد افزایش یافته است.

رئیس امور مالیاتی سازمان گفت: ما به دنبال عدالت در مالیات هستیم. در سال های گذشته بر اساس اظهارنامه های صنفی مثلاً هر صنف طلافروشان به طور متوسط ​​سالی 6 میلیون تومان یا ابزار فروشان 4 میلیارد تومان مالیات می دادند و ما بازی را تغییر دادیم و بر اساس اطلاعات اقتصادی مردم مالیات دریافت می کردیم. ، در نتیجه تعداد اظهارنامه های مالیاتی مردم 50 درصد افزایش یافت.

  از دست دادن بی سابقه یک سرمایه گذار بیت کوین

منظور می افزاید: تا سال 1400 تعداد کل مالیات دهندگان اصناف 2 میلیون و 950 هزار نفر بوده است. در سال جاری تعداد اظهارنامه های دریافتی اصناف به 4 میلیون و 450 هزار واحد رسید که 52 درصد افزایش داشت و این تغییر بزرگی است زیرا داده محور شده ایم.

وی تصریح کرد: امسال یک میلیون و 500 هزار واحد صنفی از 2 میلیون و 200 هزار واحد صنفی اظهارنامه دریافت کرده است و برای 700 هزار اتحادیه که اظهارنامه نداده اند برآوردی اعلامیه صادر می کنیم و می خواهیم با عدالت برخورد کنیم.

وی گفت: از 4 میلیون و 450 هزار اظهارنامه صنفی، یک میلیون و 800 هزار فقره اظهارنامه براساس تبصره ماده 100 مالیات شخصی اعلام شد که یک میلیون و 800 هزار نفر از اصناف مانند اصناف خرده فروشی مانند فروشندگان لبنیات یا سبزی جات انجام دادند. مالیات نپردازد یا ممکن است در سال های گذشته مالیات گرفته شده باشند اما بر اساس اطلاعات امسال مالیات نگرفته باشند.

رئیس امور مالیاتی سازمان گفت: برای واحدهایی که اظهارنامه خوداظهاری ارائه می کنیم می توانیم رقمی مانند 100 میلیارد تومان تعیین کنیم.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید