مالیات کارتخوان چقدر است؟ | پایگاه اطلاع رسانی رجا

گروه اقتصادی _ رجانیوز: بر اساس قانون جدید مالیاتی مجلس، کلیه دارندگان دستگاه های پوز موظفند برای جلوگیری از جریمه های احتمالی یا قطع دسترسی به خدمات بانکی، نسبت به ثبت نام و پرداخت مبلغ در سایت مالیات کارتخوان اقدام کنند.

به گزارش رجانیوز، در این مقاله کوتاه قصد داریم اطلاعات جامعی از نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و پرداخت آن در اختیار شما قرار دهیم؛ بنابراین، با مطالعه این مقاله مفید، اطلاعات خود را در مورد پرونده مالیاتی کسب و کار خود گسترش دهید و از جریمه های سنگین مالیاتی جلوگیری کنید، نرخ مالیات دستگاه های POS چقدر است؟ برای اطلاع از نحوه محاسبه مالیات کارتخوان، از همان فرمول مالیات بر درآمد مشاغل برای محاسبه مالیات کارتخوان استفاده می شود.

طبق قانون، کلیه تراکنش های انجام شده با دستگاه های کارت خوان تجاری و مشمول مالیات است. بنابراین توجه داشته باشید که مالیات جداگانه ای به نام مالیات دستگاه POS وجود ندارد. در واقع اتصال کارتخوان به سیستم مالیاتی صرفاً برای روشن شدن موضوع انجام می شود.

به طور کلی نرخ مالیات دستگاه POSE به شرح زیر است:

• برای سود مازادی که نسبت به درآمد 35600000 تا 50000000 تومان کسب می کنید: 15%

• برای مازاد سود از 50 تا 100 میلیون تومان: 20% • برای مازاد بیش از 100 میلیون تومان: 25%

افرادی که نمی دانند چقدر مالیات بر کارت خوان ها تعلق می گیرد، به اشتباه فکر می کنند هنگام اظهار دستگاه خود به اداره مالیات، باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنند. داشتن دستگاه POS به معنای پرداخت مالیات مضاعف نیست. شما موظف هستید امور مالیاتی خود را سازماندهی کنید و مالیات بر درآمد خود را با استفاده از ابزارهایی مانند نرم افزار حسابداری برای یک مغازه یا تجارت به موقع پرداخت کنید. البته مبالغ درج شده برای افرادی است که در سامانه مالیاتی کارتخوان ثبت نام کرده اند.

  شکست پرسپولیس یک هوادار را به کام مرگ فرستاد

مالیات برای افرادی که در سایت مالیات کارتخوان ثبت نام نکرده اند چگونه محاسبه می شود؟

همه افرادی که دستگاه های خود را به سیستم مالیاتی متصل کرده اند بین 0 تا 25 درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت می کنند. اما برای افرادی که کارت خوان را به سایت مربوطه متصل نکرده اند، ماجرا فرق می کند! این افراد پس از احراز قیمت کالای خود و پرداخت مالیات مشاغل نیز باید مبلغی را به عنوان جریمه به دلیل عدم رعایت قانون پرداخت کنند.

در پاسخ به این سوال که قیمت تمام شده چقدر است، باید بگوییم که این شاخص برای سنجش عملکرد شرکت و بهبود برنامه ریزی و تصمیم گیری های آتی استفاده می شود.

برای ثبت نام یا استعلام مالیاتی دستگاه کارتخوان کد ملی چه باید کرد؟

کلیه دارندگان دستگاه های کارتخوان می توانند با ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my.tax.gov.ir کارتخوان خود را به سامانه متصل کنند. با این کار، تراکنش های دستگاه شما برای محاسبه مالیات کارتخوان به صورت آنلاین استفاده می شود.

برای مشاهده دستگاه های POS متصل خود و درخواست مالیات کارت خوان با کد ملی نیز باید وارد این سامانه شوید.در این سایت امکان مشاهده تمامی درگاه های پرداخت الکترونیکی که به نام شما ثبت شده است وجود دارد. البته اگر هنوز در سامانه مذکور ثبت نام نکرده اید، باید قبل از هر اقدامی بر روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و مرحله به مرحله مراحل ثبت سایت را طی کنید.

  قیمت 207 رکورد زد/ دلیل افت قیمت محصولات ایران خودرو مشخص شد!

فرآیند ابطال مالیات کارتخوان چگونه کار می کند؟

اگر به هر دلیلی قصد لغو هر یک از دستگاه های POS متصل به سامانه امور مالیاتی را دارید، کافی است به قسمت «سامانه پذیرنده بانک» سایت مراجعه کنید. در این صفحه امکان غیرفعال کردن درگاه های پرداخت الکترونیکی نیز وجود دارد. با لغو دستگاه، این پورت از سایت حذف خواهد شد.

دریافت کد مالیاتی دستگاه کارتخوان؛

اقدامی برای شفاف سازی و تعیین میزان درآمد تجار متقاضی دریافت دستگاه POS، باید کد مالیاتی خود را دریافت کنند. کد مالیاتی ابزاری برای شفاف سازی و شناسایی مودیان مالیاتی است. بنابراین، اگر از کارت خوان نیز استفاده می کنید، ابتدا باید برای دریافت کد مالیاتی اقدام کنید. این کد پل ارتباطی بین اطلاعات مالیاتی افراد و تراکنش ها و داده های بانکی است. مشاغلی مانند مشاغل اینترنتی، گیمرها، فروشندگان، مدرسان دوره های آنلاین و حتی فریلنسرهایی که از POSE استفاده می کنند باید کد مالیاتی را از IRS دریافت کنند.

آیا دستگاه های پوز موبایل نیز مشمول مالیات هستند؟

امروزه دستگاه های کارت خوان سیار و قابل حمل در مشاغل مختلف کشور کاربرد فراوانی دارند. شاید برای دارندگان این دستگاه ها سوالاتی مانند «مالیات کارتخوان چقدر است؟» یا «آیا تلفن همراه هم مالیات دارد؟» مطرح شود، فرقی نمی کند که از تلفن همراه استفاده می کنید یا تلفن ثابت. در هر صورت باید کارتخوان خود را به سیستم متصل کنید. روش محاسبه مالیات دستگاه های POS برای هر دو نوع دستگاه یکسان است و پورت های موبایل نیز مشمول مالیات می شوند.

  موتور نفرت ستاد امر به معروف خاموش نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید