ماموریت و نقش ایالات متحده در اوکراین توسط سخنگوی پنتاگون

سخنگوی پنتاگون در مصاحبه ای به تشریح ماموریت و نقش آمریکا در اوکراین پرداخت.

به گزارش رجانیوس، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز شنبه در مصاحبه با فاکس نیوز به تشریح ماموریت و نقش آمریکا در اوکراین پرداخت.

مجری فاکس نیوز در مصاحبه با کربی از یکی از مقامات سابق ناتو پرسید که آیا ماموریت آمریکا در اوکراین سقوط کشور را کنترل می کند یا از وقوع آن جلوگیری می کند؟

سخنگوی پنتاگون گفت: «به وضوح می توانم به شما بگویم که پنتاگون و وزارت دفاع بر دو چیز متمرکز هستند. اولین مورد این است که اطمینان حاصل شود که اوکراین می تواند از خود دفاع کند و آنها از خود دفاع کنند. چند دقیقه پیش در مورد آن [با مقامات اوکراین]ما صحبت کردیم، به آنها کمک می کنیم و سعی می کنیم این کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهیم.»

“کربی ادامه داد”[مأموریت]شماره دو این است که اطمینان حاصل شود که ناتو می تواند از خود دفاع کند و به همین دلیل است که رئیس جمهور [آمریکا]او دستور داد تا نیروهای بیشتری به اروپا اعزام شوند. به همین دلیل است که نیروها در اروپا و جاهای دیگر در جناح شرقی ناتو دوباره سازماندهی می شوند.

«هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم که ناتو می تواند از خاک خود و آنچه انجام می دهد دفاع کند. [ولادیمیر]ما به پوتین و متحدانمان روشن می کنیم که چقدر در مورد بند پنجم ناتو جدی هستیم.»

کربی گفت: “مأموریت ما اطمینان از این است که اوکراین می تواند به دفاع از خود ادامه دهد و می بینید که آقای پوتین فرصت های زیادی دارد.”

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

او بدون اظهار نظر درباره پیشنهاد دیپلماتیک روسیه برای تضمین امنیت اروپای شرقی از سوی ایالات متحده و ناتو گفت: «همه ما گزینه نظامی را دیده‌ایم، زیرا پوتین بی‌ملاحظه می‌خواهد از آن علیه مردم اوکراین استفاده کند». افرادی که تهدیدی برای او و مردم روسیه نیستند. گزینه بعدی او دیپلماسی است. او اکنون می تواند تنش را کاهش دهد.»

پوتین پس از ماه ها تاکید بر حل دیپلماتیک مناقشه با غرب و ارسال نامه های متعدد مبنی بر عدم گسترش ناتو به شرق و بازگشت نیروهای ناتو به مناطق ذکر شده در توافقات قبلی، سرانجام پیامی به غرب فرستاد. و وزیر دفاع دیدار کردند و بر تمایل مسکو برای دیپلماسی تاکید کردند.

سرانجام، پس از نادیده گرفتن پیشنهادهای مسکو برای تضمین امنیت در شرق اروپا و ادامه حملات توپخانه ای کیف به مناطق خودمختار شرق اوکراین، پوتین استقلال دو جمهوری خودخوانده لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و از آن حمایت کرد. یک “عملیات ویژه” در اوکراین هفته گذشته.

جان کربی در پاسخ به این سوال که پیروزی آمریکا در خاک اوکراین چگونه خواهد بود به فاکس نیوز گفت: موفقیت به معنای توقف حمله و عقب نشینی و کاهش تنش است. اینجا پیروزی است. «موفقیت یعنی اوکراین آزاد با حاکمیت مستقلی که اکنون و قبل از تهاجم وجود داشت.

دولت آمریکا و دیگر کشورهای غربی در سال های اخیر میلیون ها دلار کمک مالی و نظامی به اوکراین ارسال کرده اند و این کشور سال هاست که حیاط خلوت فعالیت های اقتصادی غیرقانونی آنها بوده است.

  خشم خود را از این سه راه کنترل کنید

اوضاع تا آنجا پیش رفت که حدود سه سال پیش سفیر آمریکا در اوکراین پس از شکایت از جدی بودن فساد در این کشور و افشای فعالیت های رودی جولیانی و دیگر نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، مجبور به استعفا شد.

اندکی پس از آن، ترامپ از این فرصت استفاده کرد و کمک به اوکراین را به حالت تعلیق درآورد و خواستار تحقیق در مورد سوء استفاده از پسر جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت گاز اوکراین بوریسما شد.

تعلیق کمک های آمریکا به اوکراین توسط ترامپ باعث شد که مجلس نمایندگان آمریکا او را استیضاح کند، اما سنای تحت کنترل جمهوری خواهان رای منفی داد.

دیدگاهتان را بنویسید