ما با P5 + 1 صحبت می کنیم، نه ایالات متحده

گروه سیاسی – رجانیوس: علی باقری معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۴ آبان با انریکه مورا معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار و گفتگو کرد. پرداخت مذاکرات را جدی و سازنده خواند و گفت: تحریم های سرکوبگرانه علیه ملت ایران دستور کار اصلی مذاکرات خواهد بود.

وی خبر از سرگیری مذاکرات با 1+5 را شیطنت آمیز خواند و افزود: در حال مذاکره با 1+5 هستیم و هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکایی ها به برجام فراهم نشده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران باید پاسخ سوالات خود را از آمریکا دریافت کند نه اروپا، گفت: او هماهنگ کننده کمیسیون مشترک اتحادیه اروپا است. و در این سمت در دوره های قبل نیز مذاکرات مشابهی داشتیم و اکنون در ادامه همین مذاکرات او (انریکه مورا) نقش هماهنگ کننده کشورهای 1+5 و ایران را بر عهده دارد و این مذاکرات بر همین اساس شکل گرفت.

حفاری تاکید کرد: مذاکرات ما با 1+5 در آبان ماه انجام می شود.

باقری پس از پنج ساعت گفت‌وگو با انریکه مورا در توئیتی نوشت: با انریکه مورا درباره عناصر اصلی مذاکرات موفق گفتگوی جدی و سازنده داشتم. ما توافق کردیم که مذاکرات را قبل از پایان نوامبر آغاز کنیم. تاریخ دقیق آن هفته آینده اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است که بیل مکانیکی در مذاکرات روز گذشته در بروکسل در خصوص لغو موثر تحریم ها و پایبندی سایر کشورها به تعهدات خود رایزنی کردند.

  اطلاعیه مهم تامین اجتماعی در خصوص افزایش 10 درصدی نسبت حقوق کارمندان و بازنشستگان

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست با تاکید بر تجربه چندین ساله سهل انگاری در اجرا و خروج احتمالی یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام و انفعال کشورهای اروپایی در اجرای تعهدات گفت: : آنچه برای ایران اهمیت دارد لغو موثر تحریم ها و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید پاسخگوی خواسته های ایران در این زمینه باشد.

حفاری ها تضمین ایران برای عدم تکرار رفتار غیرقانونی و رفتار غیرقانونی کشور مقابل را درخواست اجتناب ناپذیر ایران خواندند.

حسین امیرعبدالیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز چهارشنبه پنجم آبان در نشست خبری گفت: ما نمی‌خواهیم از بن بست مذاکرات وین وارد مذاکرات وین شویم، اما شکلی را که در جریان مذاکرات وین و به زودی پس از آن شکل گرفت، می‌پذیریم. ارزیابی “از مذاکرات امروز آقای باقری و آقای مورا و مقامات اتحادیه اروپا تصمیم می گیریم در چه تاریخی مذاکرات با 1+4 را آغاز کنیم. اما دیر نیست و به زودی این اتفاق می افتد و مذاکرات با گروه 5 را از سر خواهیم گرفت. + 1.

باقری پیش از عزیمت به بروکسل در توئیتی نوشت: ایران مصمم به مذاکره برای رفع کامل و موثر تحریم های سرکوبگرانه و غیرقانونی و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران و ارائه ضمانت های مطمئن برای عدم پایبندی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید