ما به شدت در جهت اصلاح نظام مالیاتی حرکت می کنیم

14146 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور که در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: گزارش شش ماهه اجرای مالیات امیدوارکننده است، لذا از زحمات شما عزیزان تقدیر و تشکر می کنم. وی افزود: انتخاب سازمان مالیاتی در جشنواره شهید رجایی به عنوان برترین نهاد در حوزه ساماندهی امور مالیاتی، انتخاب بسیار دقیق و کارشناسی شده ای بود چرا که کارنامه محقق شده ای است که در سال های اخیر آغاز شده و برنامه ریزی ها و پایه و اساس داشته است. شروع قراردادها در آن است، در سال های گذشته تلاش زیادی برای آن انجام داده اند، اما اینکه سازمان مالیاتی در دولت برده بتواند در مدت کوتاهی به ثمر بنشیند، ارزش زیادی دارد. دستیابی به این اعداد نسبت به سال های گذشته بی سابقه است.

وزیر اقتصاد و رفاه تصریح کرد: من و شما به سمت یک چشم انداز پیش می رویم و اگر در این مسیر تا حد امکان کنار هم نباشیم و به توافق نرسیم، نمی توانیم در مقابل فشارها، موانع، مقاومت ها و موانعی که وجود دارد، مقاومت کنیم. در مسیر اصلاح نظام مالیاتی

هندوزی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین ارکان اصلاح در نظام دولتی و بودجه ای کشور و همچنین در نظام های اداری و انضباط مالی کشور صرف نظر از اینکه اثر بودجه ای خواهد داشت یا خیر، حرکت به سمت اصلاح نظام مالیاتی است.

وی افزود: تقریباً هیچ کشور مترقی اقتصادی را سراغ نداریم که بدون اصلاح نظام بودجه و مالیات خود به پیشرفت اقتصادی و پیشرفت پایدار دست یابد.

  کاهش تولید نان لوکس - نقد سرمقاله رسانه ها

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اصلاح نظام بودجه و مالیات برای گره زدن به منافع طبقه ای از جامعه که قشر بزرگی نیستند، اما پر سر و صدا هستند و دسترسی و نفوذ خوبی دارند، یکی از موارد خاص، راهبردی است. و اصلاحات بحث برانگیز همه اقتصادها و اگر سابقه مالیاتی بررسی سیستم های مختلف نشان می دهد که این مسیر پر از فراز و نشیب و سردرگمی با مقاومت است.

خاندوزی تصریح کرد: این نگاه و حرکت به سمت قله را سند توافق ما و خود بدانید. ما در زمانی مسئولیت اجرایی داریم که خود دولت خواهان این تحول است.

وی افزود: امروز خدا را شاکرم که هم رئیس جمهور و هم تیم اقتصادی دولت با علم به اینکه این اصلاح ضروری و کاملا مستقل است و با آزادی ناشی از عدم مقید و وابستگی به بدنه اقتصادی دولت و ستاد، این اجازه را به ما داد تا در یکی از اصلاحات مهم اقتصادی کشور مشارکت داشته باشیم.وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: این چشم اندازی است که جایگاه خود را ببینیم و در مسیر پیشرفت اقتصادی ایران هماهنگ و پیش برویم. به گونه ای که در سال های بعد از 1400 1401-1401 به عنوان نقطه عطف نظام مالیاتی کشور.

خاندوزی خاطرنشان کرد: دومین مزیت این است که تعامل بخش ها و نهادهای اقتصادی در این مدت باعث می شود با سرعت بیشتری در مسیر اصلاحات حرکت کنیم. زمان قابل توجهی توسط رهبران و وزرای قبلی صرف بحث، مناظره و بحث شد، اما امروز ما در نقطه‌ای هستیم که این همگرایی بین بخش‌ها به ما اجازه می‌دهد تا به سرعت به سمت محوریت داده حرکت کنیم.

  148 هزار دوز واکسن سینوفارم امروز وارد کشور شد

وی افزود: این نزدیکی یکی از ویژگی های نادری است که بین ادارات وجود دارد. ما باید بر اساس مالیات هوشمندانه و عادلانه مالیات بگیریم. باید بتوانیم پارادایم در نظام مالیاتی استان را از روش های سنتی به سیستم هوشمند تغییر دهیم.

وزیر اقتصاد گفت: با توجه به تماس هایی که صورت گرفت و به تایید سران سه قوه رسید، سامانه مودیان از آبان ماه اجرایی می شود. از آنجایی که این موضوع جدید است، انرژی بیشتری می خواهد و باید هنرمندانه و دقیق انجام شود تا باعث سوء تفاهم و ایجاد روایت های نادرست در فضای رسانه نشود.

خاندوزی تصریح کرد: نکته دوم این است که محتوای اصل 97 و تمرکزی که اساساً وجود دارد به سمتی برود که پرونده های کم خطر را کنار بگذاریم و وقت و انرژی خود را به سمت پرونده های پرخطر، عمده و اولویت دار سوق دهیم. نکته سوم بحث برون سپاری است، اکنون که به سمت هوشمند شدن و عادل شدن پیش می رویم باید شرکت ها و شرکت های دانش بنیان را هدف قرار دهیم زیرا می توانند به ساماندهی امور مالیاتی کمک کنند.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در سیاست های دولت به درستی مورد تاکید قرار گرفته این است که مالیات و مالیات عادلانه بر اساس تاثیر آن بر تولید و کسب و کار باشد. از روز اول بارها گفته شده که مالیات استانی که منجر به تضعیف بنیان کشور و بی انگیزگی فعالان اقتصادی و صنعتی می شود، ماندگار نخواهد بود.

به گزارش شادا، وزیر اقتصاد گفت: از شما مدیران تقاضا دارم ظرف یکی دو ماه آینده موضوع ماده 186 را کاملاً آنلاین حل کنید. ما باید به تولیدکنندگان خود انگیزه بدهیم. سال گذشته که لایحه بودجه ابلاغ شد، عده ای می خواستند قانونی وضع کنند که افزایش 60 درصدی مالیات یعنی 60 درصد فشار بیشتر بر تولیدکننده. خوشبختانه مسیر کشف فرار مالیاتی نشان داده است که رویکرد دولت نه فشار بر مسئولان و نمایندگان مجلس، بلکه کاهش نرخ برای آنهاست.

  وزرای خارجه ایران و ارمنستان دیدار و گفتگو کردند

هندوزی تصریح کرد: انتظار داریم تا پایان سال بتوانیم گزارشی را به رئیس جمهور ارائه کنیم تا بخش قابل توجهی از معوقات مالیاتی وصول یا تعیین شود.

خاندوزی با اشاره به اینکه امروز باید از فرصت برای ایجاد بستر استفاده کنیم، تصریح کرد: یکی از منابع اصلی تولید رانت غیرمولد در سال های اخیر این است که دلالان و سوداگران در بازارهای مختلف به درآمدی رسیدند که تولیدکنندگان ما به آن دست پیدا نکردند. باید در سال دوم دولت متوقف شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید