ما و طرف دیگر جنگ اوکراین

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان «ما و آن سوی جنگ در اوکراین» نوشت:

1- شورش داعش از عراق شروع شد و در مدت کوتاهی توانست بخش هایی از آن کشور و سوریه را تصرف کند. نام آن از حروف اول دولت اسلامی در عراق و شام (ISIS) گرفته شده است. در نگاه اول به نظر می رسید که این ماجرا و جنایات هولناک تکفیری های داعش ربطی به ایران ندارد! و داعش همانطور که از نامش پیداست به دنبال ایجاد یک دولت به اصطلاح اسلامی در عراق و سوریه است! اما خیلی زودتر از آنچه انتظار می رفت، هویت واقعی این گروه وحشی فاش شد و دستان پنهان آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای عربی در ایجاد و فعالیت این گروه برملا شد تا جایی که اسرائیل زخمی های داعش را به حیفا فرستاد. بیمارستان های تل آویو برای مداوا و نتانیاهو به دیدار آنها رفتند و عکس های این دیدارها رسما منتشر شد. آمریکا منکر داشتن سلاح و مهمات هلی‌کوپتر برای محاصره‌شدگان داعش نمی‌شد، اما هر بار بهانه اشتباه خلبانان یا فرماندهان هلی‌کوپتر را می‌دادند! و…

خداوند رحمان سایه اقتدار حضرت آقا را که با بصیرت ملکوتی خود به اهداف نهایی داعش پی برد و دستان پنهان آمریکا و اسرائیل را در ایجاد آن آشکار ساخت، ادامه دهد و بر درجات شهید قاسم سلیمانی بیفزاید. به عنوان یک رهبر، با تمام توان مبارزه خواهد کرد. داعش به عراق و سوریه رفت و سرانجام این شورش آمریکایی – اسرائیلی را که هدف نهایی آن ایران اسلامی بود، از بین برد.

2- به روزهای اولیه ناآرامی های داعش و جنایات وحشتناکی که در عراق و سوریه مرتکب شدند برگردید. چی میبینی؟! جان بارکفان از سپاه قدس به فرماندهی ضروری حاج قاسم سلیمانی علیه داعش در عراق و سوریه راهپیمایی کرد. حاج قاسم نیروهای مردمی را در این دو کشور سازماندهی کرد و آنها را به میدان مبارزه با تکفیری های وحشی هدایت کرد. درگیری با تمام شدتش توسعه پیدا کرد و… حالا به داخل کشور آن روزها نگاه کنید. توده های مردم رهبر معظم انقلاب را برای ولایت الهی تقدیس می کنند و از ته دل قدردان حاج قاسم سلیمانی هستند. در این میان، گروه کوچکی از غربی‌هایی که مدعی اصلاحات هستند – و نه همه – نیز دیده می‌شوند که با هماهنگی کامل با دشمنان بیرونی اعتراض می‌کنند، بیانیه می‌دهند و سخنرانی می‌کنند که سوریه و عراق چه ربطی به ما دارند. ! و چرا باید جوانان کشورمان را برای مبارزه با داعش بکشیم؟! فقط تصور کنید اگر حاج قاسم عزیز و یاران شهیدش علیه داعش راهپیمایی نمی کردند در داخل کشور چه می شد! تصور اینکه انبوهی از جوانان سلاخی شدند، زنان و دختران به اسارت درآمدند و به عنوان برده به عیاشی ثروتمند عرب فروخته شدند، دردناک است.

  واردات خودرو باعث تنظیم بازار و شکستن انحصار می شود

3- جنگ همه جانبه ما با داعش، ضمن انجام وظیفه الهی در حفاظت از ملت های مظلوم عراق و سوریه، تلاشی جدی برای حفظ امنیت میهن اسلامی ما نیز بود. جا دارد این قسمت از سخنان انگیزشی حضرت آقا در دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم (26 بهمن 1393) را مرور کنیم. وی درباره یکی از امتیازات کامل شهدای مدافع حرم می گوید: «رفتند با دشمنی جنگیدند که اگر با او نمی جنگیدند، آن دشمن وارد کشور می شد. اگر نمی شد جلوی آن را گرفت، باید می جنگیدیم و اینجا در کرمانشاه، همدان و استان های دیگر جلوی آنها را می گرفتیم. در واقع شهدای عزیز ما برای پاسداری از کشور و ملت و دین و انقلاب اسلامی جان خود را فدا کردند.

حال به موضوع اصلی یادداشت قبلی برمی گردیم. بخوانش!

4- شواهد فراوان نشان می دهد که آمریکا و متحدان اروپایی اش تصور نمی کردند که جنگ اوکراین طولانی شود و معتقد بودند که پس از شروع جنگ، تحریم های فلج کننده غرب و انبوه تسلیحات ارائه شده توسط آمریکا و اروپا به اوکراین سرایت خواهد کرد و به تدریج توانایی روسیه برای ادامه جنگ را کاهش داده و از بین خواهد برد. با این تصور، آمریکا پیمانی را که در سال 1963 پس از حادثه خلیج خوک ها با اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد کرد، نقض کرد. آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی

(جان اف کندی و نیکیتا خروشچف) در این معاهده متعهد شدند که اتحاد جماهیر شوروی موشک های میان برد خود (با برد 1600 کیلومتر) را از کوبا بگیرد و در مقابل آمریکا موشک های هسته ای خود را در ترکیه بردارد و خودداری کند. از گسترش ناتو به اتحاد جماهیر شوروی سابق (روسیه کنونی) باید خودداری کرد. بر خلاف وعده، آمریکا پایگاه نظامی خود در ترکیه – اینجرلیک را به سلاح هسته‌ای مجهز می‌کند و اخیراً اوکراین را برای پیوستن به ناتو دعوت کرده است. روسیه با اشاره به معاهده خلیج خوک ها در سال 1963 به آمریکا هشدار داد که حضور ناتو در مرزهای خود را نخواهد پذیرفت، اما آمریکا با نظر فوق – ضعف روسیه و ناتوانی این کشور در صورت وقوع جنگ. – تلاش کرد روسیه را به جنگ تحریک کند، هشدارهای روسیه را نادیده گرفت، نادیده گرفت و روسیه به اوکراین حمله کرد که معنای واقعی آن دفاع از خود در برابر توطئه آمریکا بود. رهبر معظم انقلاب که از نزدیک پیگیر وقایع مذکور بودند، طی سخنانی به مناسبت بعثت رسول خدا (ص) این واقعه را پشت صحنه افشا کردند و گفتند: ما در اوکراین طرفدار توقف و توقف هستیم. جنگ … اما راه حل این است که بحران در صورتی امکان پذیر است که ریشه های آن شناخته شود. ریشه بحران در اوکراین سیاست آمریکا و غرب است که باید شناسایی و ارزیابی و درک شود.

  ساعت کاری از ساعت 9 صبح شروع می شود!

5- به این سند نگاه کنید. در نشست سال 2008 ناتو در بخارست، پیشنهاد پیوستن اوکراین به ناتو مطرح شد. ویلیام برنز، رئیس کنونی سیا که در آن زمان سفیر آمریکا در مسکو بود، در یادداشتی به کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه وقت آمریکا نوشت: «عضویت اوکراین در ناتو واضح ترین خط قرمز برای همه است. نخبگان روسی» و توضیح دادند که «در گفت‌وگوهایی که طی بیش از دو سال و نیم با بازیگران کلیدی روسیه – از خودی‌های کرملین گرفته تا باهوش‌ترین منتقدان لیبرال پوتین – انجام شده است، من هنوز کسی را پیدا نکرده‌ام که عضویت اوکراین در ناتو را ببیند. به عنوان چیزی جز چالش مستقیم برای منافع روسیه.” در نشست بخارست، مرکل صدراعظم آلمان و سارکوزی رئیس جمهور وقت فرانسه نیز با عضویت اوکراین در ناتو مخالفت کردند و آن را نتیجه جنگ با روسیه دانستند. در سال 2014، دولت اوکراین با یک کودتای رنگی سرنگون شد و سپس ناتو بیش از 10000 سرباز اوکراینی را برای مبارزه با روسیه به مدت 8 سال آموزش داد. در جولای 2021، ناتو رزمایشی به نام “عملیات نسیم دریا” با حضور و مشارکت اوکراین علیه روسیه در دریای سیاه و … ده ها سند دیگر برگزار می کند که از طرح قبلی ناتو برای جنگ با روسیه صحبت می کند و آن را شرح می دهد. طول. اکنون سخنان رهبر معظم انقلاب خطاب به پوتین (سه شنبه 7 تیر) را مرور کنید: «جنگ مقوله سخت و دشواری است و جمهوری اسلامی اصلاً خوشحال نیست که مردم عادی از آن رنج ببرند، اما در مورد اوکراین. همانطور که اشاره کردید، ابتکار عمل. اگر اقدام نمی‌کردید، طرف مقابل به ابتکار خود شروع به جنگ می‌کرد» و با تاکید بر اینکه ناتو موجود خطرناکی است، گفت: اگر راه به روی ناتو باز باشد، مرز نمی‌شناسد و اگر در اوکراین متوقف نشد، مدتی بعد همان جنگ را به بهانه کریمه آغاز کردند.

  حمله به کرانه باختری و دستگیری 11 فلسطینی

لازم به ذکر است که رهبر معظم انقلاب در جنگ 33 روزه نیز پیش بینی مشابهی داشتند و به حزب الله گفتند که اسرائیل دو ماه پس از شروع جنگ 33 روزه حمله همه جانبه به حزب الله را طراحی کرده بود، اما پیش از حزب الله تخطئه نقشه رژیم صهیونیستی را نقش بر آب کرد. مقامات رژیم صهیونیستی بعدها به وجود این طرح اعتراف کردند.

6- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از دیدار پوتین با رهبر معظم انقلاب ند پرایس گفت; «ایالات متحده از آن زمان به طور ضمنی موضع روسیه در جنگ اوکراین را تأیید کرده است [‌آیت‌الله‌] خامنه‌ای را مهم می‌داند» و اعلام می‌کند که ایران برخلاف اعلام قبلی خود در مخالفت با جنگ، «از پوتین و جنگ او علیه مردم اوکراین حمایت می‌کند». و اصرار بر گسترش ناتو تا مرزهای روسیه، دلیل اصلی جنگ در اوکراین بود و با مخالفت روسیه با این تصمیم ایالات متحده آمریکا، شاهد جنگ کریمه و ایران به عنوان یکی از کشورهای همسایه روسیه بود. که ایالات متحده بزرگترین دشمنی را با آن داشت و دارد، از تأثیرات گسترش ناتو مصون نماند.

7- بیانات رهبر معظم انقلاب قبل از حمایت لفظی از روسیه، هشدار جدی به آمریکا و متحدانش است که با دم شیر بازی نکنند. امروز اگرچه جنگ اوکراین بر خلاف تصور اولیه آمریکا با شکست مفتضح ناتو مواجه شده و بحران های بی سابقه غذایی و انرژی سراسر آمریکا و کشورهای اروپایی را فراگرفته است، اما بیانات مقام معظم رهبری انقلاب در دیدار با پوتین نشان می دهد که ایران از واقعیت جنگ در اوکراین آگاه است و تحرکات ناتو در منطقه را از نزدیک دنبال می کند و چون می داند اگر آمریکا در اوکراین پیروز شود، ایران یکی از آنها خواهد بود. آنها از اهداف بعدی و اصلی، به همین دلیل است که تقابل روسیه با آمریکا و ناتو در اوکراین را بخشی از امنیت خود می داند و آگاهانه و منطقی و طبیعی از آن حمایت می کند.

8- خشم آمریکا و اسرائیل از بیانات رهبر معظم انقلاب قابل درک است، اما همراهی و اتحاد برخی اصلاح طلبان و غربی ها با دشمنان ایران تنها با دو احتمال، عدم وجود سیاسی توجیه پذیر است. درک و هوش یا مأموریت. دو احتمال که هر دو سابقه در کارنامه دارند و احتمال سوم در میان آنها نیست.

دیدگاهتان را بنویسید