متوسط ​​نرخ تورم دوازده ماهه کاهش یافت

گروه اقتصادی رجانیوز: برخی ادعاها درباره عملکرد اقتصادی دولت در یک سال گذشته مطرح شده است و به افزایش نقطه به نقطه نرخ تورم در شرایطی اشاره شده است که بر اساس گزارش بانک مرکزی از تغییرات شاخص قیمت کالاهای مصرفی و خدمات در مناطق شهری، نرخ تورم دوازده ماهه در زمان آغاز در دولت سیزدهم در شهریور ماه 1400 به 59.3 درصد رسید، اما پس از اعمال سیاست‌ها و اقدامات اجرایی در زمینه مدیریت مؤثرتر کل‌های پولی، تغییر کرد. بازار ارز، نظارت بر قیمت کالاها و خدمات و عرضه. در مورد کالاهای اساسی، از همان لحظه تورم شروع به کاهش کرد و در پایان سال 1400 به 46.2 درصد رسید که موید کاهش 13.0 درصدی تورم است.

کاهش متوسط ​​نرخ تورم دوازده ماهه

در همین راستا، نرخ تورم نقطه‌ای با 25.3 واحد درصد کاهش از 54.9 درصد در شهریور 1400 به 29.5 درصد در اسفندماه امسال رسید.

روند نزولی نرخ تورم نقطه‌ای از ابتدای سال جاری تاکنون متاثر از آثار تورمی اجرای تکلیف قانونی ترویج یارانه‌ها و حذف توزیع ترجیحی ارز نیز بوده است، اما در 4 ماهه اول سال جاری همانطور که پیش بینی می شد با روند صعودی مواجه بود اما با توجه به اینکه سیاست مذکور معمولاً موجب تعدیل قیمت تعدادی از کالاهای مشمول دریافت ارز ترجیحی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می شد، نرخ تورم مواد غذایی اساسی کالاها از مرداد امسال به مسیر قبلی خود بازگشتند و تورم نقطه به نقطه کل شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی از مرداد ماه امسال با کاهش مشاهده می شود که در آبان ماه سال جاری ادامه دارد. و از 45.8 درصد در مرداد ماه امسال به 43.3 درصد رسید.

  افزایش 2200 درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا

این در حالی است که متوسط ​​نرخ تورم دوازده ماهه آبان ماه امسال 39.9 درصد گزارش شده است که نسبت به تورم دوران تشکیل دولت سیزدهم (59.3 درصد) 19.4 درصد کاهش نشان می دهد.

تورم 11.7 درصدی ناشی از تعدیل قیمت کالاهای اساسی

بر اساس محاسبات، حدود 11.7 واحد درصد از افزایش تورم شکل گرفته در سال جاری مربوط به تعدیل قیمت کالاهای اساسی در اجرای طرح همگانی‌سازی یارانه‌ها است.

بنابراین با تفریق آثار تورمی اجرای این طرح که اجرای آن به دلیل ضرورت اقتصادی اجتناب ناپذیر بود، در نتیجه اقدامات و اقدامات انجام شده، سطوح پایین تری از تورم نیز قابل تحقق بود.

بنابراین صحبت از افزایش تدریجی تورم بدون توجه به روابط و شرایط اقتصادی در دوره گذشته از جمله اجرای طرح ارتقای یارانه های کلان، ارزیابی یک طرفه و به مراتب ناعادلانه خواهد بود.

به ویژه در دوره اخیر اکثر اقتصادهای جهان به دلیل عواملی مانند افزایش قیمت جهانی انرژی و کالاهای اساسی با روند افزایشی تورم مواجه بوده اند.

با توجه به ادعای افزایش شدید نرخ ارز در دولت سیزدهم و ثبت ارقام حدود 350 هزار ریالی در روزهای اخیر، باید به این نکته نیز اشاره کرد که تا قبل از سال 1398 نرخ دلار در بازار حواله و اسکناس نیز همزمان ، بازار ارز با التهاب و نوسان شدید قیمت مواجه شد.

افزایش 113 درصدی قیمت دلار در سال 2019

بنابراین نرخ دلار در بازار غیر رسمی و نرخ حواله دلار از حدود 150 و 135 هزار ریال در ابتدای سال 1398 به ترتیب به حدود 320 و 270 هزار ریال در مهر ماه 1398 رسید، به عبارت دیگر ظرف مدت شش ماه ثبت شد. به ترتیب 113.3 و 100 درصد رشد.

  افزایش آتش سوزی در جنگل های شرق گلستان

از این رو رویکرد بانک مرکزی در ماه های پایانی دولت سیزدهم این بود که با ساماندهی و تعمیق حواله های رسمی، نرخ ارز این دو بازار را به سطوح تعادلی (متناسب با مولفه های اصلی اقتصاد) هدایت کند. تلاش برای افزایش عرضه در این بازار و رفع تمام نیازهای واقعی ارزی، کاهش و به حداقل رساندن جدی حوزه های معاملاتی بازار غیررسمی است.

متاثر از اقدامات انجام شده، متوسط ​​نرخ دلار هم در بازار رسمی (حواله و حساب) و هم در بازار غیررسمی روند نسبتاً ثابتی داشت. بدین ترتیب انحراف معیار نرخ دلار بازار غیررسمی (به عنوان معیاری برای سنجش نوسانات نرخ ارز) در نیمه دوم سال 1400 نسبت به نیمه اول همان سال حدود 42 درصد کاهش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید