مجلس متزلزل یازدهم به جای استیضاح کارت زرد داد!

13665 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله ای، مجلس لرزان یازدهم که به عاملی برای ادامه سردرگمی برخی وزارتخانه های دولت سیزدهم در عدم انجام تعهداتش تبدیل شده بود، جای خود را به وزیر ضعیف کابینه سیدرضا فاطمی امین داده است. او به جای استیضاح کارت زرد گرفت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 24 خرداد) در جلسه استماع محمد وحیدی نماینده بجنورد خطاب به سیدرضا فاطمی امین درباره علت عملکرد ضعیف وزارت صمت در کنترل قیمت کالاها و ناتوانی در حمایت از صنعت. مالکان و معدن کاران با 91 رای موافق، 141 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 246 نماینده حاضر از توضیحات وزیر قانع نشدند.

لازم به ذکر است روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنعت و معدن در تشریح گزارش کمیته متبوع خود در خصوص این موضوع توسط وزیر ذیربط گفت: بر اساس ماده 207 آیین نامه داخلی، اعضای محترم کمیته تحقیق و تفحص و وزیر محترم و کمیسیون پس از استماع اظهارات طرفین و با عنایت به عدم رضایت نماینده استعلام از پاسخ های وزیر، قلمرو موضوع را ملی و مستند به بند 3 ماده 207 جلسه تشخیص داد. گزارش موارد به منظور اعلام وصول اولین جلسه علنی ارسال خواهد شد.

در خصوص برداشت نادرست مجلس از پرونده سوء مدیریت در وزارت صمت به دلیل اقدامات سیدرضا فاطمی امین، ذکر نکات زیر ضروری است:

  1. کنترل قیمت به خودی خود بی معنی است و تورم باید کنترل شود و کنترل تورم بر عهده رئیس کل بانک مرکزی است نه وزیر صمت.
  2. وزیر صمت برای جلوگیری از نوسازی معادن در کشور تصمیمات اشتباهی گرفته و با صدور بخشنامه ای جلوی واردات تجهیزات مناسب را گرفته است.
  3. در بازار خودرو به دلیل عدم تعدیل قیمت کارخانه، ایران خودرو و سایپا باید عرضه مدل های با قیمت نامناسب را به شدت کاهش دهند. گفته می شود این موضوع مورد توجه استیضاح کنندگان نیست و حتی اکثریت نمایندگان مخالف افزایش قیمت کارخانه هستند و در عمل سیاست وزیر را تایید می کنند. با ادامه کاهش قیمت خودرو به زیر قیمت تمام شده؛ افزایش عرضه و کاهش قیمت در بازار نمی تواند و نخواهد شد. پس چرا نمایندگان به او کارت زرد دادند؟
  4. فاطمی امین با اقدام غیرقانونی مبنی بر توقف عرضه خودرو در بورس کالا (به دستور منوچهر منطقی) پای شفافیت ایستاد و به رانت ادامه داد و مزیت های کرایه را ترویج داد که در سوالات نمایندگان به صورت جدی مطرح نشد.
  5. 90 روز است که فرمان هشت نفره ریاست جمهوری رد شده و بلاتکلیف مانده است و وزیر صمت و معاون حمل و نقل او امروز و فردا مشغول هستند. آیا این چالش آشکار باید با کارت زرد یا استیضاح پاسخ داده شود؟
  ورود کمیسیون اصل 90 به چالش قدیمی بورس / موضوع واریز پول به حساب شرکت ها

سال اول دولت سیزدهم در وزارت صمت با بی عملی و کم کاری وزیر صمت و تیم مدیریتی کارنابالدش می گذرد و دولت بهترین زمان را برای اثبات خود به مردم و احیای سرمایه های اجتماعی که در آن می سوزد تلف می کند. ; نمایندگان پارلمان اروپا نیز شریک هستند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید