محدودیت های قبلی برای واردات ماشین آلات معدن برداشته شده است

14468 خبر اولیه

میلاد رمضان پور مشاور معدنی وزارت امنیت در گفت و گو با تحریریه در خصوص آخرین مصوبات و برنامه های حمایتی از واردات ماشین آلات و ادوات مورد نیاز حوزه معدنی کشور گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین برنامه ریزی ها و مصوبات وزارت امنیت، واردات ماشین‌آلاتی که مشابه آن در داخل ساخته نمی‌شود، با حداقل محدودیت‌ها مواجه نیست، بنابراین یک معدن‌کار یا پیمانکار می‌تواند ماشین‌آلات زیر پنج سال تولید را وارد کشور کند.

وی در این خصوص توضیح داد: محدودیت های قبلی رفع شده است، بنابراین بخشنامه اعطای مجوز واردات بدون کمترین محدودیت به اعضا و فعالان حوزه معدن ابلاغ شده است. از نظر ماشین آلات مورد نیاز بخش معدن با طول عمر بیش از پنج تا ده سال، با کمک پیمانکاران بخش خصوصی و سازمان های موجود ارزیابی شده است که معادن بسته به ماده معدنی نیاز به واردات ماشین آلات دارند. تولید می کنند که به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت با توجه به اهمیت نوسازی معادن کشور و بهره برداری دوگانه، این وزارتخانه مصمم است از واردات بی رویه ماشین آلات معدنی بالای 5 سال جلوگیری کند.

رمضان پور در این خصوص توضیح داد: این وزارتخانه بر اساس فرمول هایی توضیح داده است که معادن باید ماشین آلات معدنی را بر اساس میزان استخراج مواد معدنی خود و به چه میزان و به چه تعداد وارد کنند، بنابراین این فرمول به صورت بخشنامه ای برای تصمیم گیری در مورد مشکلات صادر شده است. این بخش، اگرچه معدن با ارائه مدارک، در صورتی که واردات خودروهای بالای پنج سال را به نفع خود بدانند، می توانند اقدام به واردات کنند، زیرا وزارت امنیت هیچ گونه محدودیتی در این زمینه قائل نیست. این وظیفه فقط برای خودروهایی است که مشابه همتایان محلی خود در کشور هستند. ساخته خواهد شد.

  تامین تجهیزات بدون نیاز به وثیقه

وی در این خصوص توضیح داد: بر اساس تصمیمات اخیر، موضوع ماشین آلات معدنی بومی حل شده و هیچ پیمانکار یا مالک معدنی نمی تواند مدعی محدودیت و ممنوعیت واردات ماشین آلات غیر ساخت داخل باشد زیرا قانون بودجه بدون مانع تصویب شده است. واردات پنج هزار دستگاه ماشین آلات راهسازی کمتر از پنج سال.

وی در خصوص مشکلات و تضادهای موجود در خرید و تقاضای ماشین آلات معدنی بومی گفت: متاسفانه در بحث ماشین آلات معدنی تولید داخل با مشکل مواجه می شویم زیرا تولیدکنندگان داخلی به توانایی خود در تامین نیاز بازار اعتقاد دارند، در حالی که فعالان حوزه بخش معدن بر این باور است که تولید داخلی قادر است. برای تامین نیاز کشور کافی نیست، بنابراین ماشین آلات معدنی تولید داخل باید برای تامین نیاز بخش معدن وارد کشور شود.

وی درباره وظایف مهم وزارت حریم خصوصی در این درگیری و اختلاف گفت: وزارت حریم خصوصی سعی می کند بی طرفی خود را حفظ کند، یعنی حامی مطلق سازنده یا کاربر نیست، اما در ازای خرید ماشین آلات معدنی تولید داخل، اجازه واردات داده است

میلاد رمضان پور مشاور معدنی وزارت صلح در خصوص رفع محدودیت های ارزی گفت: محدودیت واردات ماشین آلات معدنی که تا کنون به دلیل ترس از تحریم و کمبود ارز مانع از واردات ماشین آلات می شد، بوده است. لغو سکوت این است که تولید داخلی پاسخگو نیست زیرا بخش معدن برای داشتن فعالیت های مولد به بیش از تولید ماشین آلات معدنی بومی نیاز دارد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید