محدود کردن زمین برای مسکن یک توهم است / ویلاسازی برای مردم

به گزارش تحریریه، چندی پیش وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی از برنامه دولت برای ساخت کلبه های یک طبقه در چارچوب برنامه نهضت ملی مسکن صحبت کرد.

رستم قاسمی ضمن تاکید بر ساخت واحدهای مسکونی ویلایی در نهضت ملی مسکن گفت: در شهرهایی که مشکل زمین وجود ندارد نباید سراغ ساختمان های بلند برویم و مثلا در بم چون مشکل زمین نداشتیم 200 متر زمین به نامزدها دادیم.. »

تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر عدم حرکت به سمت بلندمرتبه سازی موضوعی است که تجربه انبوه سازی مسکن در سال های اخیر آن را تایید می کند. به عنوان مثال در پروژه مسکن مهر که با هدف ساخت 4 میلیون واحد مسکونی انجام شد، با کیفیت ترین واحدهای مسکونی، خانه هایی بود که به صورت ویلا در شهرهای جدید مانند شهر جدید امیرکبیر ساخته شده بودند.

* محدودیت زمین برای مسکن یک توهم است

وقتی صحبت از ساخت خانه یک طبقه می شود، اولین موضوعی که مطرح می شود بحث محدودیت زمین است. به عبارت دیگر مخالفان ساخت واحدهای مسکونی یک طبقه به بهانه جابجایی برای افزایش ارتفاع واحدهای مسکونی به دلیل محدودیت زمین اقدام می کنند.

در عین حال، محدودیت زمین در کشوری به وسعت و اقلیم ایران اساساً بی معنی است، زیرا توسعه افقی شهرها و روستاها، به ویژه در مناطق کم جمعیت، به راحتی قابل دسترسی است.

به طور کلی بسیاری از مردم با نگاه به چهره کلان شهرها و ساختمان های بلندمرتبه واقع در این مناطق، تصور می کنند که دیگر زمینی برای ساخت و ساز وجود ندارد و عمدتاً به این دلیل است که بلندمرتبه سازی با تراکم قابل توجهی به اوج خود رسیده است. برای فهمیدن خطای این موضوع کافی است سری به دیگر شهرهای کوچک کشور بزنید تا ببینید چه مقدار از زمین های بایر قابل ساخت در کشور استفاده نمی شود.

  فیلم/ برای کسانی که شک دارند، موضوع اصلی «ایران» است.

محمد حمیدزاده کارشناس مسکن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: توهم محدودیت زمین به دلیل سیاست اشتباه تعیین حریم شهری ایجاد شد و اگر به اسناد دولتی مراجعه کنیم، خواهیم دید که در دست سازمان های دولتی.»

این کارشناس مسکن ادامه داد: قانون جهش تولید و عرضه مسکن حق استفاده از زمین های دولتی برای مسکن را دارد و وزارت راه باید حداکثر استفاده را از این ظرفیت ببرد.

14001125000516 Test PhotoN خبر اولیه

* برای ساخت یک میلیون خانه به 50 هزار هکتار زمین نیاز است

در این راستا زمین مورد نیاز برای تولید انبوه مسکن به روش فوق برای زیربنای هر واحد مسکونی با در نظر گرفتن الزامات معماری و شهرسازی برای هر نفر 50 متر و با در نظر گرفتن بعد خانوار 3.3 تا متوسط ​​برای کشور، زیربنای هر واحد مسکونی باید 165 متر باشد تا در نظر گرفته شود.

طبق قانون نسبت مجاز زیربنا به کل مساحت هر ساکن باید 60 درصد در نظر گرفته شود، بر این اساس هر واحد مسکونی یک طبقه با متراژ متناسب با بعد خانوار در کشور باید باشد. 275 متر در نظر گرفته شده است. روی زمین.

خالص زمین مورد نیاز برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال 27500 هکتار برآورد شده است.

متراژ زمین تعیین شده برای ساخت مسکن ضروری است و نسبت مساحت معابر و اماکن عمومی مطابق ضوابط شهرسازی باید به متراژ زمین ارائه شده اضافه شود.

در این راستا با یک دید حداقلی باید نسبت مساحت واحدهای مسکونی به معابر را معادل 40 تا 55 درصد در نظر گرفت. در چنین شرایطی نهضت ملی مسکن هر سال به حداقل 50 هزار هکتار زمین با هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد.

  مزایای راه اندازی صندوق املاک توسط بانک ها

بر اساس اطلاعات موثق، تاکنون تنها 30 درصد از زمین مورد نیاز برای ساخت یک میلیون مسکن در سال اول دولت تامین شده است و وزارت راه و شهرسازی باید نرخ تامین زمین را بیش از گذشته افزایش دهد.

* کاهش هزینه مسکن واحدهای یک طبقه

با توجه به زمین های مورد نیاز برای ساخت کلبه های یک طبقه در نهضت ملی مسکن، علاوه بر داشتن یک میلیون خانوار، مزایای زیادی برای این پروژه وجود دارد.

بر این اساس، مهم ترین مزیت ایجاد شده پیرامون این موضوع، کاهش چشمگیر هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی است.

در همین رابطه حمید احمدی کارشناس ساختمانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به کاهش هزینه های مسکن گفت: زمانی که شما یک واحد مسکونی یک طبقه می سازید، هزینه هایی مانند آسانسور، پله و زمین برای ایجاد فضاهای مشترک به حداقل می رسد که هزینه ساخت خانه را کاهش می دهد.»

بر این اساس، بر اساس محاسبات متره، هزینه ساخت یک واحد مسکونی، هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی 18 طبقه بیش از دو برابر هزینه ساخت هر متر مربع یک طبقه است. اپارتمان.

14001116000503 Test PhotoN خبر اولیه

* برق و آب ویلا چگونه تامین می شود؟

موضوع کاهش قیمت مسکن تنها مزیت واحدهای مسکونی یک طبقه نیست و ساماندهی موضوع انرژی و آب در حوزه مسکن در قالب واحدهای یک طبقه کار ساده تری است.

در واقع یک واحد مسکونی یک طبقه به دلیل امنیت بیشتر خانواده و فضای کافی می تواند زمینه ایجاد واحدهای تولید انرژی مانند پنل های خورشیدی برای تولید برق و آب گرم را فراهم کند و در صورت توجه دولت به این حوزه، این موارد واحدها ارائه خواهد شد. . انرژی را از منظر فراهم می کند.

  16 درمان خانگی برای خارش پوست سر

همچنین در این واحدهای مسکونی می توان واحدهای جمع آوری آب باران را مستقر کرد که می تواند باعث صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب و تامین خون حیاتی مورد نیاز برای فعالیت های مهم غیر شرب شود.

مزیت های ذکر شده برای واحدهای مسکونی ویلایی در کنار ایجاد آرامش برای خانواده های متقاضی نهضت ملی مسکن، بهانه خوبی است تا دولت از حق اعطای زمین کافی برای ساخت یک میلیون کلبه در سال استفاده کند و به سمت تحقق آن حرکت کند. اهداف دولت 13. به آرامی

منبع: فارس

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید