مخالفت اعضای کمیسیون صنایع مجلس با تفکیک وزارت صمت

14208 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: تقسیم وزارت حراست به دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت هزینه های زیادی را به دولت تحمیل می کند. در دنیا همیشه به دنبال کوچک‌سازی دولت‌ها هستند و باید گفت که با این اقدام دولت رشد می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود.

تقسیم سکوت خلاف برنامه ششم است

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه تاکید شده بود که دولت باید سالانه 15 درصد کاهش یابد. بنابراین بحث تفکیک وزارت حریم خصوصی نیز خلاف برنامه های توسعه است.

به اشتراک گذاشتن سکوت تجارت را آسان نمی کند

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: تفکیک وزارت صمت نه تنها کار را تسهیل نمی کند، بلکه روند کار را کند می کند. اکنون استعلام ها توسط یک وزارتخانه انجام می شود، اما پس از جدایی، استعلام های مورد نیاز برای تجارت باید توسط دو وزارتخانه انجام شود.

بخش تجارت به دنبال رونق واردات است

حسینی نیا تصریح کرد: بخش های بازرگانی همواره به دنبال رونق واردات بوده اند و رونق واردات به معنای فروپاشی صنعت و تولید است. اکنون وزارت حراست به عنوان رگولاتور و تنظیم کننده صادرات و صنعت را با هم تنظیم می کند و درست نیست که تعادل آنها را به هم بزند.

وی افزود: اقدام مهمی که می‌توان برداشت، این است که این وزارتخانه معاونت‌های قوی‌تری را در این وزارتخانه تعیین کند تا بتوانند به نحو شایسته‌تری به امور این وزارتخانه بپردازند.

عضوکمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: ایجاد وزارت صنعت به معنای شرایط بهتر برای صنعت و تولید کشور نیست زیرا وزارت بازرگانی به دنبال واردات خواهد بود و عملکرد آنها اجازه نمی دهد تولید تجربه بهتری داشته باشد. شرایط و به عبارتی واردات با تولید سازگاری ندارد با هم ندارند.

  ATM بیت کوین در ایالات متحده راه اندازی شد

حسینی کیا گفت: شاید وزارت بازرگانی بتواند بهتر بازار را تنظیم کند اما اگر تحریم دیگری صورت بگیرد مشکل تنظیم بازار بیشتر می شود.در دنیا این وزارتخانه ها با هم تجمیع شده اند و ما نباید برویم. بازگشت به مسیری که در گذشته طی کرده ایم. آزمایش تست شده یک اشتباه است.

وی در خصوص نظر اعضای کمیته صنایع و معادن مبنی بر تفکیک حریم خصوصی اظهار داشت: اکثر اعضای کمیته مخالف تفکیک حریم خصوصی هستند. دولت هنوز لایحه ای در این زمینه ارائه نکرده است اما روحیه عمومی کمیسیون صنعت و مجلس مخالف این طرح است.

منبع: نبض بازار

دیدگاهتان را بنویسید