مخالفت لندن با حضور پوتین در نشست گروه 20

وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که روسیه به دلیل ادامه جنگ در اوکراین اجازه حضور در نشست گروه 20 را ندارد.

به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس از تلاش های اندونزی به عنوان میزبان نشست وزرای خارجه گروه 20 برای اطمینان از بررسی پیامدهای جنگ روسیه در این نشست قدردانی کرد. مسکو هیچ حق اخلاقی برای حضور در این نشست ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس همچنین از اقدام اندونزی برای دعوت از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به این اجلاس، با وجود اینکه KCIF عضو گروه G20 نیست، استقبال کرد.

این اقدام خصمانه لندن علیه مسکو پس از آن صورت گرفت که لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا ماه گذشته گفت که برای مخالفت با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست سران، به اندونزی خواهد رفت.

تراس نامزد اصلی جانشینی بوریس جانسون، نخست وزیر برکنار شده بریتانیا است. ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق انگلیس در فرصتی دیگر برای جانشینی جانسون روز گذشته (جمعه) خواستار ممنوعیت حضور پوتین در نشست گروه 20 شد.

پیش از این، جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، گفت که پوتین و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین تایید کرده اند که شخصا در این نشست شرکت خواهند کرد.

اگرچه اندونزی تحت فشار شدیدی قرار گرفت تا پوتین را از حضور در اجلاس منع کند، جاکارتا از تسلیم شدن به درخواست های پوتین برای برکناری خودداری کرد. وزارت خارجه آن کشور نیز در ماه مارس اعلام کرد که در این مورد “بی طرف” خواهد ماند و طبق برنامه از همه اعضا دعوت خواهد کرد.

  با احترام به رئیس کمیته پشتیبانی بانک ملت

دیدگاهتان را بنویسید