مخزن گاز = 1.2 میلیون تن

13522 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روزنامه ایران می نویسد تاثیرات جنگ روسیه و اوکراین بر بازار نفت همچنان ادامه دارد. دوشنبه شب، رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند که واردات نفت از روسیه را تا پایان سال 90 درصد کاهش دهند. توافق شد که اعضای اتحادیه، به استثنای مجارستان، بیش از دو سوم واردات نفت روسیه را متوقف کنند. روسیه در واکنش به تصمیم رهبران 27 کشور عضو اتحادیه، صادرات گاز به برخی از اعضای اتحادیه از جمله آلمان را به حالت تعلیق درآورده است. شرکت گازپروم روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که عرضه گاز به Orested در دانمارک و شل که مسئول تامین گاز به آلمان است را پس از اینکه دو شرکت از پرداخت به روبل در 11 ژوئن خودداری کردند، متوقف خواهد کرد. روسیه در حال حاضر گاز لهستان، بلغارستان، فنلاند و هلند را به دلیل امتناع آنها از پرداخت هزینه گاز به روبل روسیه و افتتاح حساب روبلی در یک بانک روسی قطع کرده است. در مجموع، این شرایط به بازار نفت و گاز و حتی فرآورده های نفتی دامن زده است و کارشناسان می گویند ایران باید از این فرصت منحصر به فرد برای به حداکثر رساندن صادرات انرژی استفاده کند.

محمدعلی خطیبی، رئیس سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت به ایران گفت: آمار رسمی از صادرات نفت و فرآورده های نفتی ایران وجود ندارد. اما آنچه از اظهارات مقامات کشور و همچنین منابع ثانویه بازار نفت مشخص است این است که صادرات نفت ایران هم اکنون بیش از یک میلیون بشکه در روز است و صادرات نفت کشور در ماه های اخیر افزایش یافته است. در حال حاضر ایران ممکن است ظرفیت افزایش صادرات حدود 1.3 میلیون بشکه در روز را داشته باشد. بر اساس سیگنال های قیمتی و همچنین مازاد تقاضایی که در بازار شکل گرفته است، می توان گفت که شرایط فعلی بازار نفت به گونه ای است که می توان این میزان نفت را نیز به بازار عرضه کرد.

  واردات رایگان خودرو - بررسی تحریریه رسانه ها

این کارشناس انرژی ادامه می دهد: تا پایان امسال باید حدود 4 میلیون بشکه نفت روسیه از بازار اروپا صادر شود. انتشار این روغن همزمان بازار اروپا را برای احیای مشتریان سنتی نفت ایران آماده کرده و فرصتی را برای ورود گسترده‌تر به بازار آسیا فراهم می‌کند.

حتیبی گفت: شنیده ها حاکی از آن است که برخی از تولیدکنندگان از جمله عربستان سعودی به دنبال کاهش صادرات نفت خود به آسیا و افزایش حضور خود در اروپا هستند. این امر بخشی از بازار آسیایی را که مشتری سنتی نفت ایران است خالی می کند و ایران می تواند از این شکاف برای افزایش فروش نفت استفاده کند. در این فرآیند ایران بازار هیچ تولیدکننده‌ای را در اختیار نخواهد گرفت، زیرا این بازارها قبل از تحریم بازار سنتی نفت ایران وجود داشتند و اکنون فرصت احیای آن‌ها فراهم شده است که می‌توان با دیپلماسی قوی و مذاکرات سازنده به آن دست یافت. این تنها بر عهده وزارت نفت نیست و همه نهادهای ذیربط از جمله وزارت امور خارجه باید در این امر ورود کنند.

عقب نشینی بازار از هیجان تحریم های روسیه

قیمت نفت خام (شاخص برنت دریای شمال) که در روزهای اخیر از مرز 124 دلار در هر بشکه نیز عبور کرده بود، دیروز در حالی که اتحادیه اروپا از تحریم سریع نفت روسیه خودداری کرد، به بشکه ای 117 دلار رسید.

حتیبی گفت: اروپا با اعلام این که تا پایان سال جاری میلادی، اعضای اتحادیه این فرصت را خواهند داشت تا 90 درصد از واردات نفت روسیه را کاهش دهند، تصمیم بلندمدتی اتخاذ کرده است. این تصمیم بازار را تا حدودی از ترس کمبود ناگهانی عرضه رها کرد. اروپا چندین ماه فرصت دارد تا جایگزینی برای نفت روسیه پیدا کند و قیمت ها اندکی کاهش یافته است. اما قیمت هر بشکه نفت همچنان در محدوده است و این نشان می دهد که تمایل به جذب بیشتر بشکه نفت در بازار وجود دارد. در عین حال بین مشتریان نفت کشور نیز تغییر ایجاد می شود و نارسایی هایی در بازار وجود دارد که می توان از آنها برای صادرات بیشتر نفت استفاده کرد. رئیس سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ادامه می دهد: ایران حتی با دیپلماسی قوی می تواند اروپا را به واردات نفت خود متقاعد کند. اروپا نفت ایران را تحریم نکرده و ممنوعیت قانونی ندارد. در صورت لزوم حتی می تواند از طریق مذاکره با آمریکا مذاکره کند و مجوز واردات نفت ایران را بگیرد.

  حمله ارواح سرگردان به یک دختر روستایی

وی با اشاره به استفاده از ذخایر نفتی در برخی کشورها گفت: بر اساس قوانین آژانس بین المللی انرژی، مصرف کنندگان باید مصرف خود را تا 90 روز حفظ کنند. در ماه های اخیر برخی کشورها به این ذخایر استراتژیک که برای مواقع اضطراری است متوسل شده اند و اکنون نیاز به جایگزینی آن مقدار دارند. مشکل دیگر این است که در میان تولیدکنندگان نفت خام تنها 2 یا 3 کشور قدرت و ظرفیت افزایش تولید نفت را دارند. یکی از این کشورها ایران است و با توجه به آن اکنون می تواند به عنوان یک بازیگر مهم در بازار عمل کند.

در همین حال برخی رسانه های بین المللی از نیاز بازار به نفت، گاز و فرآورده های نفتی ایران خبر دادند. بلومبرگ با اشاره به اظهارات اخیر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد احتمال دو برابر شدن قیمت گزارش داد: «تا زمانی که ایران آمار تولید یا صادرات نفت خود را منتشر نکند، تحلیلگران تخمین می زنند که روزانه یک میلیون بشکه نفت می فروشد». سمت. صادرات نفت رسانه ها با استناد به مذاکرات هسته ای ایران و غرب از اهمیت حفظ و حتی افزایش صادرات فعلی نفت ایران خبر دادند.

رکورد ثابت قیمت بنزین در سراسر جهان

بسیاری از کشورهای جهان امروزه با موجی از نارضایتی مردمی در نتیجه تورم کالاهای مصرفی روبرو هستند که بخشی از آن به دلیل افزایش قیمت انرژی از جمله نفت، گاز و سوخت است. قیمت بنزین در بریتانیا، مانند بسیاری دیگر از نقاط جهان، روز سه‌شنبه پس از ممنوعیت واردات نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا، که بازارهای جهانی نفت را شدیدتر کرد، به رکورد جدیدی رسید.

  دروغ افزایش قیمت بنزین از کجا آمده است؟

بر اساس اطلاعات موجود، میانگین قیمت اخیر بنزین بدون سرب در بریتانیا در اوایل این هفته 2.18 دلار (71.73) در هر لیتر بود و احتمالاً افزایش بیشتری نیز خواهد داشت. گفته می شود رکوردهای جدید قیمت بنزین به بحران هزینه زندگی در بریتانیا کمک می کند. انتظار می رود هزینه های انرژی در انگلیس در پاییز امسال بیشتر افزایش یابد. افزایش قیمت سوخت مختص مصرف کنندگان بریتانیایی نیست. قیمت بنزین در ایالات متحده روز سه شنبه به پایین ترین حد خود یعنی 4622 دلار در هر گالن رسید و رکورد قبلی 4619 دلار در روز یادبود را شکست.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت جهانی سوخت در روزهای آینده افزایش بیشتری خواهد داشت، زیرا قیمت‌های بین‌المللی نفت خام در روز سه‌شنبه پس از تصویب ممنوعیت واردات 90 درصد نفت خام روسیه تا پایان سال توسط اتحادیه اروپا افزایش یافت. ، بلند کردن قیمت بنزین در ایالات متحده تقریباً هر روز به بالاترین سطح خود در هفته های اخیر افزایش یافته است و این روند فشار بیشتری را بر دولت بایدن برای تلاش برای کاهش قیمت ها وارد می کند.

این در حالی است که وضعیت در برخی ایالت های آمریکا مانند کالیفرنیا بدتر است. در این ایالت قیمت هر گالن بنزین به بیش از شش دلار رسید. در برخی مناطق قیمت بنزین حتی به گالن 7 دلار نیز رسیده است. امروزه آمریکایی ها بیش از 50 دلار (بیش از یک میلیون تن) برای پر کردن باک بنزین خودروی خود پرداخت می کنند و از این بابت بسیار ناراضی هستند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید