مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان بی گناه شناخته شد

گروه اجتماعی رجانیوز: سخنگوی هیأت منصفه در جرایم سیاسی و جنحه ای از رسیدگی به دو پرونده خبر داد و گفت: پرونده مدیر روزنامه فرهیختگان مورد رسیدگی قرار گرفت و هیئت منصفه با اکثریت آرا متهم اتهام مذکور را مجرم ندانست.

به گزارش رجانیوز؛ احمد مومنی راد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار قضایی ایرنا افزود: روز دوشنبه 28 شهریور 1401 دو پرونده در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی کریمی رسیدگی شد.

وی ادامه داد: هیئت منصفه پس از رسیدگی به پرونده و بررسی مستندات و شنیدن سخنان طرفین، نظر خود را در هر مورد اعلام کرد.

مومنی راد بیان کرد: اولین پرونده مربوط به مدیر روزنامه فرهیختگان به اتهام نشر اکاذیب و مطالب کذب بود که هیئت منصفه با اکثریت آرا متهم را بی گناه تشخیص داد.

و ادامه داد: پرونده دوم مربوط به نقص پرونده به دادسرا برگشت داده شده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس اصل 24 قانون اساسی، جرم در مطبوعات انتشار مطالبی است که خلاف موازین اسلام یا حقوق عمومی از طریق مطبوعات باشد که جزئیات و مصادیق آن را قانون معین می کند.

طبق ماده 34 قانون اصلاح قانون تمبر مصوب 1379 رسیدگی به جرائم موضوع تمبر طبق قوانین مربوط به صلاحیت ذاتی دادگاه‌های عمومی یا انقلاب یا سایر مراجع قضایی است که در هر حال باید علنی باشد و با حضور یک هیئت منصفه

در تبصره ماده 4 اصلاحیه قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب مصوب 1380 آمده است که رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی در دادگاه کیفری استان انجام می شود که به موجب ماده 20 قانون مذکور، جرایمی که قانونی است. مجازات عبارت است از قصاص یا قصاص جان یا رجم یا مصادره یا حبس ابد و رسیدگی به جرائم مطبوعاتی و سیاسی ابتدا در دادگاه تجدیدنظر استان صورت می گیرد و در این صورت دادگاه مذکور استان نامیده می شود. دادگاه جنایی

  اقتصاد جهانی در شرایط اضطراری - بررسی های سرمقاله رسانه ها

دادگاه کیفری استان برای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیئت منصفه تشکیل می شود و این دادگاه هم اکنون صلاحیت رسیدگی به جرایم مطبوعاتی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید