مذاکرات آمریکا در لبنان؛ تاریخ دوباره تکرار می شود؟

در آن روزها، در سال 1982، فیلیپ حبیب، به اصطلاح میانجی لبنانی-آمریکایی، از واشنگتن به بیروت فرستاده شد تا درباره آتش بس بین اسرائیل و لبنان (قبل از جنگ دوم لبنان یا جنگ 33 روزه) و مبارزان فلسطینی مذاکره کند. آوارگان این کشور و همچنین ارتش سوریه را تماشا کنید. این سفر در نهایت منجر به امضای تفاهم نامه ای شد که توسط وی موسوم به یادداشت تفاهم فیلیپ حبیب بود که در آن خواستار خروج نیروهای فلسطینی و ارتش سوریه از بیروت و تعهد ارتش اسرائیل به عدم حمله به پایتخت لبنان شد. بیروت

تنها چند روز پس از عقب نشینی آخرین سرباز ارتش سوریه و مبارزان فلسطینی از بیروت و در 6 ژوئن 1982، ارتش اسرائیل با همکاری همپیمانان فالانژ خود و ارتش اسرائیل حمله گسترده ای را از طریق زمین، هوا و دریا علیه لبنان آغاز کرد. دولت خودخوانده لبنان آزاد جنوب لبنان را اشغال کرد و نیروهای ملی لبنانی و فلسطینی ساف و ارتش سوریه را محاصره کرد. پس از بمباران شدید نیروهای فلسطینی در غرب بیروت، صهیونیست ها به سرعت و بدون مقاومت زیاد، بیروت، دومین پایتخت یک کشور عربی (پس از بیت المقدس که اولین پایتخت عربی بود که در سال 1967 توسط اسرائیل اشغال شد) را به تصرف خود درآوردند. اسرائیل یک دولت مسیحی به رهبری بشیر جمیل رئیس جمهور این کشور را سرنگون کرد و نیروهای به اصطلاح حافظ صلح چند ملیتی در بیروت مستقر شدند.

بعداً توافقی برای تخلیه بیش از 14000 عضو ساف از لبنان به کشورهای مختلف تحت نظارت یک نیروی حافظ صلح چند ملیتی از جمله نیروهای آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی و ایتالیایی در ماه اوت و سپتامبر حاصل شد. همین اتفاق برای 6500 نفر از اعضای جنبش فتح و خروج نیروهای چندملیتی سازمان ملل از اردوگاه های فلسطینی رخ داد و فاجعه کشتار وحشیانه آوارگان فلسطینی بی خانمان در اردوگاه صبرا و شتیلا رخ داد.

  جزئیات تولید قرص های جدید کرونا در ایران

امروز پس از گذشت چهار دهه، بیم آن می رود که آموس هاکستین، به اصطلاح «واسطه» و سیاستمدار کهنه کار یهودی آمریکایی که سال ها در ارتش رژیم صهیونیستی خدمت کرده، در حال مذاکره غیرمستقیم برای ترسیم مرز دریایی بین فلسطین اشغالی باشد. و لبنان ایفای همان نقش موذیانه گذشته و دادن امتیازات لازم به رژیم غاصب و محروم کردن لبنان از حداقل حقوق آب و نفت و گاز در دریای مدیترانه و حوزه کاری آن و نیز از شرایط نامساعد کشور. حاکمیت و بحران اقتصادی سوء استفاده سیاسی از این کشور; مذاکرات غیرمستقیم برای تعیین مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی پس از سه سال رایزنی دیپلماتیک با فشارهای آشکار و پنهان میانجی آمریکا برای حل و فصل مناقشه در اکتبر 2020 آغاز شد، اما همچنان به دلیل زیاده خواهی های اشغالگران بی نتیجه ماند. هیچ نتیجه ای.

روشن است که مقاومت و دیگر جریان های قدرتمند ملی و میهنی امروز لبنان با توجه به وقایع تاریخی و گذشته این کشور اجازه تکرار حادثه تلخی مانند گذشته و سفر دو روزه امروز و فردا را نخواهند داد. آموس هاکستین شکست خواهد خورد. سوراخ دو بار گاز نگیرید.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید