مذاکرات برای آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی

11368 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله، وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که رایزنی‌ها بین سئول و تهران در حال بررسی حل و فصل اختلاف طولانی‌مدت بر سر آزادی دارایی‌های مسدود شده ایران است.

به گزارش یونهاپ، در حالی که مذاکرات چندجانبه لغو تحریم ها در وین ادامه دارد، مقامات نفتی ایران با مقامات دولت کره جنوبی برای گفتگو درباره مسائل اقتصادی دیدار کرده اند.

در این نشست دو روزه که از روز سه‌شنبه آغاز شد، دو طرف درباره گزینه‌های پرداخت دقیق و امکان از سرگیری تجارت نفت به منظور آماده‌سازی برای کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفتگو کردند.

پیشتر رسانه های کره جنوبی گزارش داده بودند که چوی جان کان معاون وزیر امور خارجه از رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران خواسته است تا اعلام کند که ماه گذشته با همتای ایرانی خود علی باقری به توافق رسیده است. آنها در حال بررسی برگزاری نشستی برای بررسی ارز بلوکه شده ایران در کره جنوبی با طرف ایرانی هستند.

در پی خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران در سال 2018، واشنگتن با بازگشت به تحریم های قبلی، تحریم های بیشتری را علیه کشورمان اعمال کرد که در این راستا کره جنوبی از سپتامبر 2018 (شهریور 1397) به بهانه همین تحریم ها تحریم های بیشتری را علیه کشورمان اعمال کرد. 7 میلیارد دلار دارایی های ایران مربوط به فروش نفت در دو بانک را مسدود می کند. تهران بارها از مقامات کره ای درخواست کرده است که این پول را آزاد کنند، اما سئول به بهانه تحریم های آمریکا از انجام این کار خودداری کرده است.

  تفاوت زمستان سخت در اروپا با زمستان سخت در ایران چیست؟

کره جنوبی پیش از این 18 میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی معوق به سازمان ملل پرداخت کرده بود.

ایران رتبه چهارم ذخایر نفت جهان را دارد و تامین کننده اصلی نفت کره جنوبی است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید