مرخصی زایمان برای کلیه زنان شاغل بیمه شده 9 ماه می باشد

9119 خبر اولیه

بر اساس گزارش تحریریه، غرامت ایام بارداری در مرخصی زایمان زنان بیمه شده توسط این سازمان به بیمه شدگان شاغل در کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی و شاغل نزد کارفرما پرداخت می شود و مبلغ آن برابر است. دو سوم آخرین دستمزد یا حقوق بر اساس کسر حق بیمه برای هر بیمه شده است.

بر اساس این گزارش، بر اساس ماده 67 قانون تامین اجتماعی، بیمه شدگانی که در مدت یک سال قبل از زایمان سابقه پرداخت 60 روز کاری حق بیمه تامین اجتماعی داشته باشند، مشروط بر اینکه شاغل و یا حقوقی نداشته باشند، می توانند از مزایای زایمان استفاده کنند. ضمناً بیمه شده باید در تاریخ شروع مرخصی شاغل یا در مرخصی استحقاقی باشد.

این گزارش نشان می دهد که بر اساس بند الف ماده 17 قانون حمایت از خانواده و جوانان مصوب 24/07/1400 مدت مرخصی زایمان با پرداخت کلیه دستمزدها و پاداش های مربوط به آن 9 ماه و به درخواست مادر تعیین شده است. ، حداکثر تا دو ماه از این مرخصی در ماه های آخر بارداری قابل استفاده است. مرخصی مشخص شده برای تولد دوقلو یا بیشتر دوازده ماه است.

لازم به ذکر است مرخصی زایمان برای زنان بیمه شده محدودیتی ندارد و در صورت احراز شرایط قانونی به ازای هر زایمان قابل پرداخت است. بیمه شدگان موضوع این آیین نامه می توانند حداکثر تا دو ماه قبل از تاریخ تولد از مرخصی زایمان استفاده کنند و در صورت ابتلای بیمه شده به بیماری هایی که سلامت جنین یا مادر را به خطر می اندازد، متقاضیان می توانند با ارائه گواهی دکتر متخصص گواهی و تایید هیات پزشکی، در دوران بارداری استفاده از غرامت ایام بیماری و مرخصی مازاد زایمان. همچنین کمک هزینه بارداری از روز اول مرخصی محاسبه و پرداخت می شود و مدت دریافت کمک در دوران بارداری نیز در دوره بیمه زنان بیمه شده لحاظ می شود.

  12 راه برای کاهش اضطراب امتحان

به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، به منظور تسهیل در پرداخت مرخصی زایمان به مادران و عدم ارجاع به واحدهای اجرایی، می توان با مراجعه به درگاه غیر حضوری به نشانی es، نسبت به ارائه درخواست و بارگذاری مدارک مربوطه اقدام کرد. .tamin.ir. برای استفاده از مرخصی زایمان لازم است تصویر صفحه اول و صفحه پروفایل نوزاد مندرج در شناسنامه مادر و گواهی پزشک متخصص در سامانه بیمه غیبت بارگذاری شود.

در گذشته مبلغ مرخصی زایمان هر دو یا سه ماه یکبار و گاهی پس از پایان مرخصی زایمان یکبار پرداخت می شد، اما بر اساس دستورالعمل ابلاغی در شهریور 1400 واحدهای اجرایی تامین اجتماعی موظف به پرداخت مرخصی در روز مرخصی زایمان ماهانه و برای تسهیل در صدور و پرداخت ماهانه اسناد مرخصی زایمان، پوشه ای با مدارک بارداری در سامانه مربوطه ایجاد شده است که با ایجاد سرویس آفلاین برای دریافت درخواست مرخصی زایمان، ارتباط با سامانه ثبت احوال به دریافت اطلاعات نوزاد، هوشمندسازی سامانه مربوطه، حذف فرآیند راه اندازی و استعلام وضعیت، روند ارائه خدمات مذکور تسهیل شده و طبق هماهنگی انجام شده با بانک رفاه کارگران، مدارک ارسالی به بانک مذکور پرداخت می شود. آنلاین و فوری .

بر اساس این گزارش، در سال 1400 با صدور بیش از 234 هزار سند، مبلغ 926 میلیارد تومان بابت مرخصی زایمان زنان از سوی سازمان تامین اجتماعی و با توجه به راه اندازی سرویس پرداخت مرخصی غیر حضوری زایمان، پرداخت شد. از مهر 1400 حدود 90 درصد درخواست مرخصی زایمان به صورت آنلاین به واحدهای اجرایی سازمان تامین اجتماعی ارسال شد.

  اعدام اسرای یمنی از عربستان جنایت جنگی است

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید