مردم ثروتمندترین کشور اروپا روز به روز فقیرتر می شوند

11394 خبر اولیه

طبق سرمقاله، تورم مصرف‌کننده در بریتانیا در ماه گذشته با سریع‌ترین نرخ سالانه در نزدیک به 30 سال اخیر افزایش یافته است، که احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس را با افزایش فشار بر بودجه خانوارها افزایش می‌دهد.

نرخ تورم سالانه در بریتانیا در ژانویه گذشته به 5.5 درصد رسید که بالاترین سطح از مارس 1992 است. با این حال، بانک مرکزی انگلیس پیش بینی کرده است که تورم در این کشور همچنان در حال افزایش باشد و در آوریل به 7.25 درصد برسد.

بانک مرکزی انگلیس از دسامبر سال گذشته در دو مرحله نرخ بهره را از یک دهم درصد به نیم درصد افزایش داد، اما انتظار می رود در نشست 17 مارس آن را به 1 درصد برساند.

البته بانک مرکزی انگلیس انتظار ندارد تورم در این کشور تا قبل از سال 2024 به هدف 2 درصدی بازگردد.

به گفته اداره ملی آمار، قیمت پوشاک در سال منتهی به ژانویه به طور متوسط ​​6.3 درصد افزایش یافت که افزایش بی سابقه ای است. همچنین در همین مدت، میانگین قیمت مواد غذایی و آشامیدنی 4.3 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش از آوریل 2013 تاکنون بوده است.

بر اساس این گزارش، اگرچه قیمت بنزین در ژانویه کمتر از دسامبر گذشته بود، اما همچنان 23.6 درصد بالاتر از میانگین سال 2020 است.

کارشناسان معتقدند از زمانی که تورم در ژانویه گذشته به 9.9 درصد رسید که بزرگترین جهش سالانه از سپتامبر 2008 تاکنون است، فشارهای تورمی بر خانوارها و کاهش قدرت خرید در ماه های آینده افزایش خواهد یافت.

منبع: یورونیوز

  تورم در 37 کشور دو سال پیش دو برابر شد

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید