مسکو اولین خط اعتباری ساخت نیروگاه سیریک را اعطا کرد/ نگاهی به دستاوردهای سفر آیت الله رئیسی به روسیه

گروه سیاسی – رجانیوس: بیش از سه هفته از سفر رئیس جمهور ایران به روسیه می گذرد. سفری که در آن اپوزیسیون با ایجاد میدان های فراوان سعی در غلبه بر متن داشت. اما اکنون که مرزهای این سفر تنگ شده است، می توان به دستاوردهای این سفر نگاه کرد.

یکی از این دستاوردها تسریع در ساخت نیروگاه سیریک توسط پیمانکاران روسی است که پس از این سفر وارد فاز جدیدی شده است. به گفته احسان هندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم، اولین ثمرات این سفر اندکی پس از سفر رئیس جمهور به روسیه رقم خورد. بر اساس نامه رسمی روسیه، بخش اول خط اعتباری این کشور به مبلغ 6.2 میلیون یورو به نیروگاه سیریک اعطا شد. بهنام حائفی نژاد، مدیر پروژه نیروگاه بخار TPP نیز در سفر رئیس جمهور به روسیه از تصویب بودجه 73 میلیون یورویی پروژه 2022 توسط وزارت دارایی روسیه خبر داد. این اتفاق در حالی رخ داد که تحریم ها علیه کشورمان همچنان پابرجاست و غربی های داخلی بارها اعلام کرده اند که چنین اقداماتی بدون لغو تحریم ها امکان پذیر نیست. قابل ذکر است که این طرح از زمان دولت قبل مطرح شده بود، اما بی توجهی دولت باعث شد هرگز به صورت جدی اجرا نشود.

اما نیروگاه سیریک کجاست و چه اهمیتی دارد؟

نیروگاه حرارتی سیریک، نیروگاه جدیدی است که در استان هرمزگان ساخته می شود و به کشور اجازه می دهد تا شبکه برق خود را در جنوب و جنوب شرق تقویت کند، سواحل مکران را توسعه دهد و ظرفیت صادرات برق به عمان را ایجاد کند. گفته می شود این نیروگاه برای 3000 نفر اشتغالزایی خواهد داشت و ظرفیت های زیادی را برای توسعه صنعتی و تولیدی کشور آزاد می کند. همچنین در شرایطی که به دلیل بی توجهی دولت های یازدهم و دوازدهم کشور با کمبود انرژی و برق مواجه بود، ساخت این نیروگاه می تواند گام مهمی برای تامین نیازهای اساسی کشور در این حوزه باشد.

  فشار تل آویو بر ابوظبی؛ شما باید علیه روسیه رای دهید!

نکته جالب اینکه قرارداد نیروگاه سیریک در سال 1393 بین ایران و روسیه منعقد شد و در اواخر سال 1395 این نیروگاه بازسازی شد، اما عدم پیگیری دولت سابق و بی توجهی به ظرفیت کشورهای غیر اروپایی. مانع کشوری که به نفع او باشد. طبق قرارداد قرار بود ساخت این نیروگاه در مدت 55 ماه به اتمام برسد اما با توجه به نگاه غربگرایانه دولت قبل و عدم پیگیری لازم، این قرارداد تا قبل از پایان سال 1394 وارد فاز اجرایی نشده بود. دولت جدید

اما یکی از ویژگی های این پروژه این است که بر اساس روابط خوب دو دولت، 85 درصد از منابع مالی مورد نیاز پروژه از طریق وام صادراتی وام از دولت روسیه با نرخ بهره 2.77 درصد (وام نرم) ) بدون هیچ هزینه اضافی تحت پوشش قرار خواهد گرفت. اما مطابق عرف بین المللی در مکانیزم های تامین مالی هزینه هایی مانند: مدیریت، بیمه و …. باید توسط وام گیرنده پرداخت شود.

به گفته خائفی نژاد، پس از سفر رئیس جمهور و هیئت همراه، اتفاقات مثبتی در اجرای این پروژه بزرگ نیروگاهی رخ داده است که ممکن است مانع اجرای این طرح شود.

مبلغ کل قرارداد نیروگاه سیریک یک میلیارد و 406 میلیون یورو است که از طریق خط اعتباری روسیه به مبلغ یک میلیارد و 197 میلیون یورو تامین مالی خواهد شد.

نیروگاه سیریک با ظرفیت اسمی 1400 مگاوات در چهار فاز به بهره برداری می رسد. پیش بینی می شود فاز اول این نیروگاه در نیمه اول سال 1404 و واحدهای بعدی نیز 4 ماه پس از فاز اول به بهره برداری برسد. میانگین راندمان نیروگاه های کشور در حال حاضر 39 درصد است، اما نیروگاه سیریک بازدهی بالاتر از میانگین کشوری و حدود 46 درصد خواهد داشت که می تواند سود زیادی برای صنعت برق کشور داشته باشد.

  خانه های نوساز خریدار ندارند

اکنون به مرور زمان می توان گفت که اگرچه رسانه های تحریف شده سعی کرده اند سفر رئیس جمهور به روسیه را کم اهمیت جلوه دهند و دستاوردهای این سفر را کم اهمیت جلوه دهند، اما دستاوردهای این سفر چیزی نیست که بتوان کتمان کرد. حرکت به سمت کاهش وابستگی دو کشور به دلار در مبادلات، همکاری‌های گسترده و انصراف از تفاهم‌نامه‌های توسعه میادین نفت و گاز و انتقال فناوری و نیز توافقات انجام شده برای تکمیل و اجرای شمال-جنوب. کریدور از جمله موارد قابل توجهی است که در خدمت منافع کشور ما خواهد بود. این موضوعات به خوبی نشان می دهد که موارد مغفول مانده همکاری مشترک دو کشور در سال های اخیر می تواند کمک بزرگی به دولت در تلاش جدی برای خنثی سازی تحریم ها کند.

چند روز پیش، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که تهران و مسکو در حال کار برای ایجاد مکانیزمی برای محافظت از مبادلات تجاری و مالی در برابر تهدید تحریم ها هستند. وی همچنین اعلام کرد که مسکو هیچ محدودیتی برای همکاری فنی و نظامی با تهران اعمال نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید