مشاوران املاک جولان با کد رهگیری “تاریخچه جدید”

تسهیلات سپرده مسکن یارانه ای است که دو سال پیش برای حمایت از مستاجران به متقاضیان این وام پرداخت شده است. با این حال، به دلیل محدودیت منابع و تقاضای زیاد، کمتر از یک سوم مستاجران متقاضی وام مسکن در دو سال گذشته توانسته اند وام دریافت کنند.

در سال های 1399 و 1400 برای حمایت از سپرده های مسکن به مستاجران وجوه پرداخت شد و در این طرح بیش از 450 هزار خانوار از وجوه برای حمایت از سپرده های مسکن استفاده کردند. به عبارت دیگر می توان گفت سالانه حدود 220 هزار خانوار وام مسکن دریافت می کردند در حالی که متقاضیان این وام طبق سامانه ثبت نام نزدیک به 3 میلیون خانوار هستند. کمبود منابع عامل مهمی در کاهش تعداد مهلت های پرداخت است. بسیاری از متقاضیانی که سال گذشته موفق به دریافت اجاره بها نشدند، امسال امیدوار بودند بتوانند از این مزیت استفاده کنند، اما بند ودیعه ای که وزارت راه و شهرسازی تعیین کرده، مانع از ثبت نام بسیاری از متقاضیان می شود.

شرایط آب و هوایی

مهمترین تغییری که متولی در ورشکستگی در شرایط وام وام سپرده دریافت کرده است، سررسیدها است. بر این اساس، فقط مستاجران می توانند برای دریافت وام از وزارت راه و شهرسازی (21 خرداد) ثبت نام کنند که اجاره آن از فروردین 1311 تعیین شده است. از آنجایی که برای ثبت نام نیاز به کد رهگیری است، مستاجران باید با یک قرارداد اجاره نامه داشته باشند. کد رهگیری اما اگر تاریخ اجاره سال قبل باشد نمی توانند ثبت نام کنند. بسیاری از مستاجران به این شرط ثبت نام اعتراض دارند. آنها می گویند که سال گذشته نتوانسته اند وام بگیرند و به دلیل اینکه تاریخ اجاره برای امسال نیست، از این مدت محروم شده اند.

  آیا عرضه نفت سهمیه ای خواهد بود؟ | پایگاه اطلاع رسانی رجا

مشخص نیست چرا وزارت راه و شهرسازی این مهلت را برای مستاجران تعیین کرده است. ثبت نام از متقاضیان مستاجر بدون محدودیت زمانی امکان پذیر بود اما به دلیل کمبود منابع، قراردادهای جدید در اولویت قرار گرفت و در واقع به افرادی که به وام سپرده دسترسی داشتند کمک می کرد تا بتوانند این وام را در اختیار بانک قرار دهند. شرایط معرفی ضامن امسال که مهلت اجاره نامه تعیین شد، عملا فضای مناسبی را برای مشاوران املاک بیشتر ایجاد کرد. گزارش های برخی از مشاوران املاک در تهران از حوزه ایران نشان می دهد که این مشاوران املاک با دریافت مبالغی، اجاره نامه های رسمی با تاریخ سال نو صادر می کنند. این قراردادها گاهی برای کسانی صادر می شود که مستاجر نیستند اما چون قرارداد اجاره به تاریخ امسال دارند می توانند در سامانه ثبت نام کنند در حالی که متقاضیان واقعی به دلیل نداشتن قرارداد امسال از ثبت نام خارج می شوند.

بسیاری از مستاجرینی که با این شرط ثبت نام آشنا نیستند با ثبت نام متوجه می شوند که نمی توانند ثبت نام کنند. وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی ثبت نام متقاضیان، از ابتدا شرایط وام را به صورت شفاف اعلام نکرد و با اعتراض برخی مستاجران، شرایط ثبت نام روزانه به صورت قطره ای اطلاع رسانی می شد. برخی از مستاجرانی که برای جستجوی خانه با قیمتی متناسب با درآمد خود به شرکت ها مراجعه کرده اند، به ایران گفته اند که شرایط ثبت سپرده، دست مشاوران املاک را برای دور زدن بیشتر مستاجران و حتی مستاجران باز گذاشته است. ، فقط به دلیل پرداخت مبلغی به بنگاه های معاملات ملکی، قرارداد رسمی منعقد می کنند که شرایط ثبت وام را داشته باشد. اما هنوز جا برای نقض این وام وجود دارد.

  پرس و جو برای قضاوت مالی به صورت آنلاین انجام می شود

یکی دیگر از نگرانی های مستاجران، تمام شدن منابع و پایان مهلت ثبت نام است. سال گذشته مهلت ثبت نام وام های اجاره ای تا پایان شهریور ماه بود که به دلیل تقاضای بالا تا پایان آذرماه سال گذشته تمدید شد، اما بررسی میدانی ایران نشان می دهد کسانی که دیرتر به دلیل اتمام منابع وام گرفته شده ثبت نام کرده اند. نتوانست وام بگیرد اگرچه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که مستاجران امسال می توانند هر زمان که اجاره نامه جدیدی را امضا کنند برای دریافت وام اقدام کنند و محدودیت زمانی برای ثبت نام وجود ندارد، اما بسیاری از مستاجرانی که تاریخ اجاره آنها در نیمه دوم سال است، نگران هستند. که امسال نیز مانند سال گذشته وام دریافت نخواهند کرد.

در بازار اجاره بیشتر جابجایی ها مربوط به فصل بهار و تابستان است و به همین دلیل تابستان را فصل انتقال به بازار مسکن می دانند و به همین دلیل در سه ماهه اول سال تعداد قراردادهای اجاره کم است. لحظه سال قبل، اما فرصت درخواست وام را در ابتدای ثبت نام از دست بدهید.

افزایش قیمت اجاره از یک سو و عدم نظارت بر عملکرد شرکت ها از سوی دیگر فشار مضاعفی بر مستاجران وارد می کند. بر اساس اعلام بانک مرکزی بازار مسکن در اردیبهشت ماه امسال، نرخ رشد اجاره بها در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل (اردیبهشت 1400) در کل کشور 46 و 50.6 درصد افزایش داشته است. در ماه گذشته (فروردین 1401) تهران 1.9 درصد و کل مساحت شهری 2 درصد و سایر شهرها 40 میلیون تن بوده است.

یکی دیگر از اقداماتی که دولت برای حمایت از مستاجران دو سال پیش اعلام کرد، محدود کردن اجاره بها به ۲۵ درصد در تهران، ۲۰ درصد در شهرهای بزرگ و ۱۵ درصد در شهرهای کوچک است. تعدیل شده نشان می دهد که این سقف نه تنها از سوی مالکان رعایت نمی شود، بلکه اجاره بها چندین برابر این ارقام افزایش یافته است.

  قیمت گوشت ارزان می شود

در همین رابطه روز گذشته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس با اشاره به مشکل بزرگ افزایش اجاره بها برای مستاجران گفت: در صورت تصویب در دادگاه مجوزهای لازم را در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد داد تا با استفاده از این ابزار، بازرسی های لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: حدود 40 هزار میلیارد تن منابع برای افزایش توانایی پرداخت ودیعه مسکن به مستاجران با دهک های پایین در نظر گرفته ایم. در تهران این رقم 100 میلیون تن، در مراکز روستایی 70 میلیون تن و در سایر شهرها 40 میلیون تن است که خوشبختانه بخشی از آن اجرایی شده و حدود 100 هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده اند و اجرای آن در حال انجام است.

قاسمی همچنین درباره نحوه تنظیم بازار مسکن گفت: روند صعودی قیمت ها باید به گونه ای باشد که در تهران 25 درصد و در شهرستان ها حدود 20 درصد و در شهرهای کوچک 15 درصد افزایش یابد، اما چون ابزار این نیست. شفاف با سازمان های مربوطه در حال مذاکره هستند و برنامه مجلس در این زمینه می تواند برای کنترل قیمت ها بسیار مفید باشد.

طرح مجلس برای تنظیم بازار اجاره بر نظارت بر شرکت های مشاور املاک و الزام شرکت ها به ثبت اجاره نامه متمرکز است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید