معاملات روبلی و ریالی تاثیر زیادی در ارتقای روابط تجاری خواهد داشت/ خطر توسعه ناتو نه تنها برای روسیه بلکه برای ما و دیگر کشورها نیز هست/ ابتکار روسیه در اوکراین مانع از غافلگیری آن شد.

گروه سیاسی رجانیوز: رؤسای جمهور روسیه و ترکیه هفته گذشته با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو کردند. این دیدارها همزمان با اجلاس سه جانبه موسوم به آستانه برگزار شد و محتوای آن بازتاب متفاوتی در رسانه های بین المللی و افکار عمومی داشت.

رسانه KHAMENEI.IR با آقای مهدی صفری سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در روسیه به منظور بررسی برخی از موضوعات مطرح شده در این دیدارها گفت و گو کرده است.

* بحث را از مبحث توسعه طلبی ناتو شروع کنیم. چه رفتار ناتو باعث جنگ در اوکراین شد؟

* من معتقدم جنگ سرد هرگز متوقف نشد. حتی زمانی که در روسیه سفیر بودم، همیشه می گفتم که جنگ سرد متوقف نشده است. زیرا اگر متوقف می شد، ناتو مجبور نبود توسعه خود را به کشورهای شرقی که در مجموعه بلوک شرق بودند گسترش دهد. البته خطر توسعه ناتو فقط برای روسیه نیست، بلکه برای ما و سایر کشورها نیز وجود دارد. ناتو در تلاش برای رسیدن به منطقه اوراسیا است. یعنی حتی می خواهد از دریای خزر عبور کند و در قزاقستان و مغولستان حضور داشته باشد. همانطور که دیدیم، ناتو چندین سال است که در افغانستان حضور دارد و در آنجا موفق نبوده است. پس باید گفت که جنگ سرد متوقف نشد و در نهایت آن را به اوکراین آوردند. کشوری که منطقه حائل روسیه است. خوب، اوضاع به گونه ای پیش رفت که روسیه باید از قبل واکنش نشان می داد تا غافلگیر نشود. توسعه طلبی غرب کار را به اینجا رساند.

* رهبر انقلاب در هر دو دیدار با آقایان اردوغان و پوتین اهمیت حفظ تمامیت ارضی سوریه را برای جمهوری اسلامی ایران به صراحت بیان کردند. این درجه از تاکید و گشایش در حفظ امنیت سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

  شایستگی وکیل هاشمی: مهدی به ناحق محکوم شد!

* تمامیت ارضی هر کشوری بسیار مهم است. حضرت آقا هم در این باره فرمودند; زیرا این یکی از سیاست های خارجی ما است و ما به تمامیت ارضی همه کشورها احترام می گذاریم و امنیت ترکیه را امنیت خود می دانیم و ترکیه نیز باید امنیت سوریه را امنیت خود بداند. یعنی ما در مبارزه با تروریسم در کنار شما بوده و خواهیم بود و این لحظه بسیار مهمی است و مسئله سوریه باید از طریق مذاکره بین سوریه، ایران، روسیه و ترکیه حل شود.

* در شرایط امروز به ویژه پس از آزادسازی بخش‌های مهم سوریه، چه فرصت‌های اقتصادی پیش روی بخش‌های دولتی و غیردولتی برای فعالیت تجاری وجود دارد؟

باید به یک نکته اشاره کنم؛ بخش خصوصی ما باید در سوریه فعال تر باشد و با سفر وزیر صامت، پیگیری ها در حال انجام است و نمایشگاه هایی در سوریه برگزار می شود. اما بخش خصوصی باید بیشتر حضور خود را در آنجا نشان دهد. ما همچنین از سفارت خود خواسته ایم که بخش خصوصی را در این زمینه فعال کند. البته در شرایط فعلی تعداد پروازها به سوریه کم است. زیرا تاجران نیز مجبورند با حمل و نقل هوایی به آنجا بروند. با فراهم شدن شرایط، انشالله بخش خصوصی می تواند فعالیت های خود را در سوریه چند برابر کند و نباید فقط از منظر تجاری به موضوع نگاه کنند. در آنجا می توان موضوع تولید مشترک را شکل داد. قوانین سوریه نیز این موضوع را برجسته می کند.

*یکی از مواردی که در دیدار با آقای پوتین مورد تاکید قرار گرفت، لزوم شروع و تکمیل مسیر مواصلاتی شمال به جنوب و انجام معاملات تجاری با پول ملی کشورها و حذف دلار است. این مشکلات چه تاثیری بر اقتصاد هر دو کشور خواهد داشت؟

  ترکیه، سقوط پول ملی، تورم و بازی ترور اردوغان

* خوب، روابط ایران و روسیه، تجارت، صادرات و واردات هر دو کشور در سی سال گذشته بسیار گسترش یافته است. اما مسیر شمال به جنوب بسیار مهم است. این بار در قسمت رشت تا آستارا نقص وجود دارد. اما جمهوری اسلامی ایران این ارتباط را از طریق مسیر دریای خزر و ارتباط ترکیبی آستاراخان و انزلی و از آنجا به بندرعباس، از طریق اینچه برون و سرخس و از طریق باکو برقرار کرده است. اخیراً وزارت راه خط ریلی آستارا – رشت را راه اندازی کرد. برنامه های این پروژه آماده است، فکر می کنم در کشور تصمیمی برای تامین مالی آن گرفته شده است و انشاالله این کار به زودی و سخت آغاز خواهد شد. اما ما منتظر تکمیل آن نبودیم و در عین حال یک مسیر ترکیبی شمال به جنوب از اینچه برون، سرحس، دریای خزر و باکو ایجاد کردیم.

مبادلات تجاری با ارزهای ملی نیز مقوله بسیار مهمی است. در این سفر همانطور که مطلع شدید معاملات روبلی و ریالی فاش شد و این کار ادامه خواهد داشت و تاثیر بسزایی در ارتقای روابط تجاری خواهد داشت. این امری بسیار مثبت و گامی مهم در جهت حذف دلار در مبادلات بین دو کشور است.

وضعیت فعلی روسیه فرصت مناسبی برای تامین نیازهای دو کشور در بخش انرژی به ویژه برای سرمایه گذاری در انرژی، زیرساخت ها، نیروگاه ها و همچنین خرید کالاهای اساسی و غیرنفتی، مصالح ساختمانی است. و حتی گلخانه و غیره امیدواریم در سال جاری حجم صادرات ما به این کشور افزایش قابل توجهی داشته باشد.

  افتتاح ۷۰ تن رب انباشته در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید