معاون اول رئیس جمهور: یارانه نان و دارو حذف نمی شود / مردم نگران نباشند / عده ای با ارز ترجیحی سود کلان نکنند و برخی در تنگنا زندگی کنند

گروه سیاسی رجانیوز: محمد محبر در برنامه صفاول شبکه خبر به تشریح اقدامات دولت سیزدهم برای مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها پرداخت و چالش امنیت غذایی و افزایش اخیر قیمت‌های جهانی را یک معضل چند جانبه و علل آن دانست.

بر اساس گزارش ها رجانیوزوی به خشکسالی در مناطقی که منابع اصلی کالاهای اساسی بودند، جنگ اوکراین که 70 درصد دانه های روغنی و 30 درصد غلات جهان را تولید می کرد و مجموعه عجیب کالاهای اساسی در نقاط مختلف جهان اشاره کرد. .

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری با تسلط کامل بر مسائل، 15 سال گذشته را عناوین اقتصادی نامیدند، پیگیری جدی و تحقق منویات مقام معظم رهبری را یکی از رسالت های اصلی دولت سیزدهم عنوان کرد.

مخبر افزود: پس از شکست نظامی به ویژه در جنگ تحمیلی هشت ساله، دشمنان صحنه نبرد را تغییر دادند و به جنگ اقتصادی با ملت ایران روی آوردند.

وی ادامه داد: دامنه جنگ اقتصادی فراگیرتر از جنگ است و دشمن تلاش کرد همه ملت ایران را وارد این جنگ کند اما با دستورات و تذکرات مقام معظم رهبری ناکام ماند.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص اقدامات جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم های دشمن و بازدارندگی استراتژیک در اقتصاد گفت: رهبر معظم انقلاب از یک سو راهکار خنثی سازی تحریم ها و از سوی دیگر اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. توصیه های او، که کشور را از شوک های شدید اقتصادی محافظت کرد.

وی افزود: در گذشته حتی با کوچکترین سمت رئیس جمهور آمریکا، شاخص های اقتصادی تغییر کرده است، اما امروز متوجه شده اند که تحرکات و مواضع آنها چالشی نیست.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت سیزدهم گام های خوبی برای خنثی کردن تحریم ها برداشته است.

این مخبر افزود: علاوه بر این، بسیاری از وجوه از کشورمان بلوکه شد و وضعیت کالاهای اصلی در وضعیت نامناسبی قرار داشت که می تواند مشکل ساز باشد.

وی ادامه داد: دولت طی سه تا چهار ماه بدون وام و با همان منابعی که در اختیار دارد، توانسته وضعیت کالاهای اساسی را به نقطه مناسبی برساند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مرگ روزانه ۷۵۰ نفر بر اثر کرونا در روزهای آغازین دولت سیزدهم، گفت: با وجود اینکه در گذشته زحمات و هزینه ها پرداخت شده بود، اما کشورها واکسنی به ایران نفروختند. مخبر افزود: دولت سیزدهم با همان منابعی که دارد 150 میلیون دوز واکسن تولید کرده و با همین درآمدها و درآمدهای حاصل از فروش نفت بسیاری از امور کشور را اداره می کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای خنثی سازی تحریم ها گفت: کشورهای غربی در مذاکرات متوجه شده اند که جمهوری اسلامی نیازی به مذاکره و نتایج آن ندارد. اگرچه دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای رفع تحریم ها انجام داد، اما اقدامات انجام شده قابل احترام بود.»

  زمان بازی پرسپولیس و استقلال در جام حذفی

معاون اول رئیس جمهور گفت: برخی از کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند قیمت دلار به 40 هزار تن برسد اما با اقدامات دولت و گشایش های مالی که صورت گرفت، شاخص های اقتصادی تثبیت شد.

محبر افزود: در ابتدای دولت سیزدهم تورم 50 درصد افزایش یافت اما این رقم در پایان سال گذشته به حدود 35 درصد رسید.

وی درباره افزایش قیمت برخی اقلام در هفته گذشته، منشأ گرانی برخی کالاها را الزامات قانونی بودجه و موضوع حذف ارز ترجیحی کالاهای اصلی دانست.

مخبر اضافه کرد: در سال 1400 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی لحاظ شد که طی سه تا چهار ماه هزینه شد.

وی ادامه داد: دولت لایحه دو دوره ای برای ساماندهی و هدفمندی ارز ترجیحی ارائه کرد که مجلس با فوریت آن مخالفت کرد و به 1400 رسید و این موضوع با درخواست دولت و موافقت مقام معظم رهبری در پایان سال جاری حل شد. امسال.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در لایحه 1401 بحث حذف ارز ترجیحی مطرح نشده است، اما از سوی دیگر دولت برای جلوگیری از فساد باید آن را تغییر دهد تا مردم در ایام نوروز و رمضان متضرر نشوند. در آن زمان اتفاق افتاد

مخبر افزود: از سوی دیگر گرانی انرژی و افزایش ارزش افزوده کالاها و کاهش نصف عوارض گمرکی طبیعتا تورم و گرانی بازار را تحمیل کرد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی در دنیا شرایط را به گونه ای ایجاد کرده است که حتی برخی کشورهای اروپایی برای اولین بار در حال تنظیم برخی کالاها هستند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط دولت جهت گیری ارز ترجیحی را با رعایت الزامات قانونی و جلوگیری از کمبود کالاهای اساسی و همچنین مبارزه با قاچاق و صادرات این کالاها در دستور کار قرار داده است. ”

مخبر افزود: اینکه یک شرکت 50 هزار میلیارد تن سود کرده است به این دلیل است که خدمات ارزان دریافت می کند و به صورت آزاد می فروشد یا صادر می کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال شرکت های بزرگ فولاد و پتروشیمی به جای آب دریا از آب شرب ارزان قیمت استفاده کردند که برای بهبود این وضعیت هشت خط آب را بهره برداری کردیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: شرکت های تولیدی اقتصادی کار نمی کنند بلکه از فرصت های اجاره ای استفاده می کنند.

مخبر در خصوص تاثیر تورم بر اقشار کم درآمد گفت: گرچه تورم به همه آحاد ملت فشار می آورد اما دهک های کم درآمد و بسیار کم درآمد بیشترین آسیب را می بینند.

وی به عنوان مثال توضیح داد: سال گذشته 15.6 دهم میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد که برای هر دلار 20 هزار تن یارانه تعلق گرفت و محصول این ارقام 312 هزار میلیارد تن است.

  آنی/ خون افراد مشهور هنوز از خون مردم رنگارنگ تر است

به گفته مخبر، در نتیجه این حادثه عده ای به درآمدهای غنی دست یافته اند و میلیون ها نفر بدون بهره مندی از این یارانه ها زندگی سختی را سپری می کنند که برخی از آنها حتی نمی توانند مسکن اولیه مناسبی را تامین کنند.

معاون اول رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه یارانه نان و دارو به هیچ وجه لغو نمی شود، گفت: برای نان سنتی یارانه ای در نظر گرفته شده که طبق مصوبه مجلس باید به صورت الکترونیکی پرداخت شود. و برای سایر کالاهای اساسی ماهانه مبلغی برای جبران افزایش قیمت در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: اقشار پردرآمد بخشی از هزینه تهیه این کالاها را می پردازند اما اقشار نیازمند و کم درآمد جامعه از این یارانه ها نهایت استفاده را می کنند و پولی که به آنها داده می شود باعث آرامش آنها می شود.

وی افزود: این کمک هزینه ها قبل از آزادسازی قیمت ها به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

این مخبر همچنین گفت: علاوه بر این توافقات، سبد سهام برای دهک های پایین جامعه در نظر گرفته شده است.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص لزوم ساماندهی ارز ۴۲۰۰ تومانی و توزیع عادلانه یارانه ها گفت: جراحی اقتصادی برای کسانی که رانت های کلان دریافت می کنند جو ایجاد می کند و به همین دلیل برای دولت ها گران تمام می شود.

این مخبر افزود: دولت های گذشته از سینه خود برای مقابله با چالش ها دفاع نکرده اند، اما آیت الله رئیسی گفتند حاضرم آبروی خود را صرف اصلاح اساسی اقتصاد کشور کنم.

وی ادامه داد: اگر زمانی که نرخ ارز 12 هزار تن بود، ارز ترجیحی حذف می شد، هزینه کمتری داشت، اما امروز با توجه به افزایش نرخ ارز قطعا تبعاتی دارد اما اصلاحات اساسی اقتصادی دولت جدی است. تصمیم “.

معاون اول رئیس جمهور از همه حامیان و نخبگان خواست دولت را در این اصلاح اقتصادی یاری کنند و برای آحاد جامعه توضیح دهند که ارز ۴۲۰۰ تومانی خلاف عدالت است و تولید کشور را تحریک کرده و به نفع مردم نیست.

مخبر در عین حال از نخبگان و اصحاب رسانه خواست در شفاف سازی این موضوع نگران مردم به ویژه فقرا نباشند و خاطرنشان کرد: این کار بزرگی است که به نفع مردم و کشور است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسکن بخش عمده ای از هزینه سبد خانوار است، از اقدامات دولت برای کاهش این هزینه ها خبر داد و تاکید کرد: این اقدامات باعث افزایش توان اقتصادی خانوارها نیز می شود.

محبر با اشاره به اقدامات دولت در مدیریت شاخص های کلان اقتصادی گفت: یکی از مواردی که باعث تولید نقدینگی می شود، وام های دولت از بانک مرکزی است که دولت ها همواره به بانک مرکزی بدهکار بوده اند اما امروز نه تنها دولت سیزدهم وام نگرفته است. بلکه از بانک مرکزی هم بدهکار است.»

  انتقال خودروسازان به بخش غیردولتی باید طبق قانون تجارت انجام شود

وی بر جلوگیری از ورود نقدینگی به مناطق کارگزاری تاکید کرد و گفت: نقدینگی باید به سمت سرمایه گذاری هدایت شود تا به توسعه کشور منجر شود. به گفته مخبر، دولت مصمم است نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند و از خلق پول توسط بانک ها جلوگیری کند که قطعا تاثیرات خوبی در جامعه خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود درباره استفاده نخبگان از دیدگاه نخبگان برای اصلاح ساختارهای اقتصادی به ویژه ساماندهی ارز ترجیحی گفت: رئیس جمهور نسبت به مشکلات مردم بسیار حساس است و سریعاً آن را پیگیری می کند.

مخبر اضافه کرد: آیت الله رئیسی به رایزنی ها اهمیت زیادی می دهد و از جمع بندی های کارشناسی و نظرات نخبگان با دیدگاه های مختلف استفاده می کند و حدود چهار تا پنج جلسه با کارشناسان اقتصادی در موضوع اصلاح اقتصادی و جهت گیری یارانه ها داشت.

وی گفت: دولت اقدامات خوبی برای رفع مشکل اشتغال انجام داده است که یکی از آنها استفاده از ظرفیت های معلق در کشور است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل زیادی در کشور داشتیم که ظرف 6 ماه با حرکت احیای کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل، اکثر آنها به تولید بازگشتند.

مخبر گفت: تنها در دو ماه گذشته حدود 100 کارخانه غیرفعال به تولید بازگشته و موتورهای توسعه اقتصادی نیز ساماندهی شده است.

وی به برنامه های دولت برای واگذاری پروژه های نیمه تعطیل اشاره کرد و گفت: خط قرمز دولت در سفرهای روستایی بازنگری اساسی در پروژه های جدید است.

مخبر اضافه کرد: اولویت دولت در سفرهای روستایی تزریق اعتبار به پروژه هایی است که بیش از 60 درصد پیشرفت داشته اما سر جای خود باقی مانده است. وی ادامه داد: دولت در تلاش است با تدوین طرحی جدید مردم را در تکمیل پروژه های نیمه تمام باقی مانده زمین مشارکت دهد.

معاون اول رئیس جمهور در سخنان پایانی خود درباره وضعیت ذخایر کشور از مردم خواست که اصلا نگران ذخیره سازی نباشند.

این مخبر افزود: اقتصاد کشور مشکل دارد اما حل نشدنی نیست و اصلاحات اقتصادی اگرچه کاری پر زحمت است اما با همراهی و همدلی نیروها، مردم و همه همفکران قطعا به این امر منجر خواهد شد. نتایج خوب است و من به آینده نظام خوشبین هستم.» وی گفت: همه باید از زندگی آبرومندانه برخوردار باشند و هیچ کس نیازمند یا ناتوان از امرار معاش باشد و همه منابع باید عادلانه توزیع شود.

دیدگاهتان را بنویسید