«ملیکار» گامی جدید برای استخدام کارگر ساختمانی است

در سرمای زمستان یا زیر آفتاب داغ، در بلوار یا میدان شهر جمع می شوند تا با کار در ساختمان ها امرار معاش کنند.

به گزارش رجانیوز به نقل از ایران؛ شما قطعا صبح هنگام خروج از خانه با این ازدحام روبرو شده اید. کارگران گونی به دست کنار دیوار یا دور میدان جمع می شوند و هر از چند گاهی ماشینی جلوی آنها می ایستد و همه تلاش می کنند تا این شغل را بگیرند، کار را از کارفرما بگیرند و با کمترین دستمزد شروع به کار کنند. این نوع کاریابی نه درست است و نه اصولی و باید با روش جدیدی برای کاریابی آشنا شوند. مدتی است که زمزمه هایی در مورد ایجاد یک سیستم استقرار نیرو آنلاین وجود دارد. جمشید دیوسالار، رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنفی برای رفع نیازهای کارگران و صنعتگران ساختمانی و فصلی، با اشاره به ایجاد سامانه «شغل ملی» برای کارگران و صنعتگران ساختمانی، به ایران می‌گوید که جهان در مسیری حرکت می‌کند که می توان با هماهنگی فعالیت های مختلف انجام داد یکی از وظایف اتحادیه انجمن های صنفی تامین نیازهای کارگران ساختمانی کشور است، یعنی کاریابی آنلاین برای کارگران ساختمانی و موضوع حضور فیزیکی کارگران و استادان میدان ها و سطح شهر به تدریج حذف می شود.

وی ادامه می دهد: به همین منظور سامانه توزیع عادلانه کار بین کارگران ایرانی در شهرهای مختلف کشور را به صورت آنلاین راه اندازی کرده ایم تا شهروندان یا کارآفرینانی که به کارگران ساختمانی و صنعتگران نیاز دارند با مراجعه به ملی، کارگران مورد نظر خود را پیدا کنند. کارگران سیستم کار که در این اپلیکیشن ثبت نام کرده اند، استخدام می شوند.

  فوری تکلیف پرداخت یارانه جدید مشخص شد

دوسالار از ایده تا اجرای کار به ما می گوید: اتحادیه برای اولین بار در کشور گواهی فعالیت صنفی سیار را برای کارگران ساختمانی و صنعتگران صادر می کند تا افرادی که در این زمینه فعال هستند گواهینامه فعالیت خود را دریافت کنند. شناسنامه CNP و دارای کارت شناسایی کاری. برای انجام این کار، سامانه اتحادیه سراسری کارگران با سامانه‌های دولتی مرتبط شده و به زودی پیشخوان‌های سراسر کشور نسبت به ثبت نام مشاغل فصلی و کارگران ساختمانی اقدام خواهند کرد. به عنوان مثال در شهر کرج پیشخوان ها ثبت نام اولیه را انجام می دهند و دفاتر تعاونی ما در همان شهری که ستاد در آن مستقر است گواهی صادر می کنند تا کاربران بتوانند از خدمات مختلف اتحادیه بهره مند شوند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنفی برای رفع نیازهای کارگران ساختمانی و صنعتگران کشور با بیان اینکه در فرآیند ایجاد این کدها سامانه آنلاین آگهی استخدام را راه‌اندازی کردیم، افزود: هدف، گردهمایی سنتی است. راه های کاریابی کارگران از خیابان و آوردن آنها به خانه هایشان و حفظ کرامت این شهروندان. پلت فرم این سامانه آماده و در مرحله نهایی است. امیدواریم تا پایان سال 1401 این سیستم به صورت گسترده در دسترس باشد.

وی ادامه می دهد: بر اساس ماده 12 آیین نامه بیمه کارگران ساختمانی، وزارت کشور موظف است از طریق شهرداری ها محل هایی را برای انتظار کارفرما برای کارگران ساختمانی فراهم کند. در برخی از شهرها و استان های کشور این اتفاق افتاده و شهرداری مکان هایی را برای کارگران در نظر گرفته است و در استان ها و شهرستان های دیگر نیز این کار انجام می شود، اما این مانع از استفاده از پیشرفت های علمی و فنی نمی شود، برای این منظور ایجاد کردیم. کار ملی برای تسهیل یافتن شغل برای کارگران و یافتن شغل برای شهروندان.

  آتش سوزی در یکی از پالایشگاه های کویت

دیوسالار می گوید: با فراگیر شدن نظام ملی کار، مشاغل به صورت عادلانه بین کارگران توزیع می شود و دیگر اینطور نیست که یک نفر هر روز شغل داشته باشد و دیگری چند روز در ماه سر کار برود. شهروندان می توانند با یک کلیک به نزدیک ترین کارگر یا دستفروش به محل سکونت خود دسترسی داشته باشند. در این سامانه مشخصات کارگر یا صنعتگر، شماره تلفن تماس، عکس و تصاویر آثار وی و همچنین میزان سابقه کاری وی درج می شود که انتخاب کارگر مناسب را برای کارفرمایان آسان می کند.

وی با اشاره به همکاری مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ایجاد این سامانه می گوید: برای ایجاد این سامانه مسئولان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ما حمایت کردند اما صفر تا صد. درصد این کار توسط اتحادیه تعاونی ها برای تامین مایحتاج کارگران و صنعتگران انجام شده است. ساخت و ساز و فصلی بودن کشور انجام شده است.

وی در خصوص ثبت نام اتباع خارجی در نظام کار کشوری توضیح می دهد: امروز اکثر کارهای ساختمانی و کارگری کشور را اتباع افغانستانی بر عهده گرفته اند و کارگران ساختمانی ایرانی بیکار هستند و گلایه دارند که تعداد آنها به دلیل رکود مسکن و مسکن کم شده است. در محل های ساخت و ساز اکثراً کارگران خارجی در کارگاه کوچک می نشینند. ما هم این موضوع را قبول داریم و شکایت درست است اما در برخی مواقع نیاز به نیروی کار خارجی است و باید تعادلی برای توزیع کار در این حوزه ایجاد شود. اتباع خارجی که دارای پروانه کار در کشور هستند می توانند در سامانه سراسری کار ثبت نام کنند اما اولویت ما تقسیم کار بین کارگران ایرانی و داخلی است.

  رویای پوتین برای اوکراین و اقتصاد غرب

دیوسالار در پایان سخنان خود با اشاره به درج قیمت کار ساختمانی در سامانه ملی کار گفت: بدیهی است در ابتدای راه اندازی این سامانه قیمت ها باید کمی متفاوت اعمال شود اما قیمت ها متفاوت است. با توجه به منطقه، شهر و سختی کار.» مطمئناً قیمت کاشی دیوار در تهران و بندرعباس متفاوت است و شرایط محیطی همیشه در قیمت گذاری تأثیرگذار است، اما طبیعتاً نمی خواهیم به سمت ایجاد برویم. بازار سیاه در این کار.

دیدگاهتان را بنویسید