منافع بانک ها با قانون جدید چک در تضاد است

12694 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، ایجاد دو ویژگی «سامانه‌سازی نظارت بر گردش چک در کشور» و «مسدود شدن کلیه حساب‌های صادرکننده چک برگشتی به نفع دارنده چک» از مزیت‌های مهم چک صیادی نسبت به چک های معمولی قدیمی

در حال حاضر کلیه فرآیندهای تأیید سید، از شروع صدور دسته چک تا پاس یا رد آن، در سامانه سید (صدور یکپارچه دسته چک الکترونیکی) ثبت و نظارت می شود. بدین ترتیب کلیه مراحل اعم از «صدور فیش»، «انتقال»، «تسویه»، «اثر سوء» و «اصلاح اثر سوء» چک از طریق سامانه صیاد انجام می‌شود.

اما برخی از ویژگی های مهم چک فیشر مانند «مسدود شدن حساب صادرکننده چک برگشتی» است، زیرا اکثر دارندگان چک از حقوق خود در زمینه قانون چک اطلاع چندانی ندارند. نادیده گرفته شده است و در حال حاضر آنطور که باید و شاید هم اتفاق نمی افتد.

تا امروز 256 میلیون کوپن صیادی در کشور توزیع شده است

محمدعلی قشقایی، کارشناس حقوق بانکی گفت: از زمان اجرای قانون جدید چک تاکنون نزدیک به 256 میلیون فقره چک سید توزیع شده که 40 درصد آن در سامانه سید ثبت شده و مابقی همچنان بلااستفاده مانده است.

وی با بیان اینکه چک های جدید صیادی میانگین زمان اصلاح مضرات چک را از 40 روز به 15 روز برای هر چک برگشتی کاهش داده است، گفت: به طور میانگین 80 درصد از کل چک های برگشتی در سراسر کشور پس از 3 روز تسویه می شود. روز .خواهد بود

سداوسیما در زمینه آموزش چک کم کاری کرد

این کارشناس حقوقی با اشاره به اینکه کمیته ای به نام کمیته اطلاع رسانی قوانین چک وجود دارد که در کمیسیون اصل 90 مجلس فعالیت می کند، خاطرنشان کرد: صداوسیما، بانک مرکزی و سایر دستگاه های ذیربط در آن کمیته حضور دارند. اما تا به امروز با یک خلأ اطلاعاتی جدی در این زمینه مواجه هستیم.

  سیاست کن همه را شوکه کرد!

وی با بیان اینکه صداوسیما در زمینه آموزش قانون چک کار کافی انجام نداده است، خاطرنشان کرد: اخبار صداوسیما به طور کامل جزئیات چک را به مردم اطلاع رسانی نمی کند و از سوی دیگر صداوسیما به غیر از بخش اخبار، رویکرد تجاری نیز دارد. به چک های آموزشی

منافع بانک ها با قانون جدید چک در تضاد است

وی با بیان اینکه بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرده است در کنار ارائه دسته چک به مشتریان، پوستر آموزش چک را نیز به آنها تحویل دهند، گفت: شعب بانک ها در حوزه آموزش چک عملکرد مناسبی نداشته اند و به دلیل اینکه علاقه ای به آموزش بازرسی به مردم ندارند و این کار را در اولویت قرار نمی دهند.

وی با اشاره به اینکه بانک ها برای رعایت قانون چک و جلب رضایت دارندگان چک های برگشتی باید مورد ارزیابی قرار گیرند، اذعان داشت: بانک ها علاقه خاصی به تبیین قانون چک ندارند. زیرا منافع آنها گاهی با قانون جدید چک در تضاد است.

اگر مردم نادان باشند، متصدی بانک آنها را راهنمایی نمی کند

قشقایی خاطرنشان کرد: ماده 5 و ماده 5 مکرر قانون چک جدید از جمله موادی است که اکنون مشکلات زیادی برای اجرا در نظام بانکی دارد.

وی با اشاره به اینکه «پرداخت هر مبلغی از موجودی حساب دارنده چک» و «پرداخت کسری وجه چک از سایر حساب‌های صادرکننده چک بدون محل» دو ویژگی ویژه‌ای است که قانون جدید چک در اختیار بازرگانان قرار می‌دهد. متأسفانه در حال حاضر از فرصت ها عمدتاً به دلیل ناآگاهی مردم استفاده نمی شود.

این کارشناس حقوقی با بیان اینکه در مواد 5 و 5 به فواید قابل توجه چک صیادی و امکانات جدید آن برای تسهیل در وصول وصول وجوه چک به کرات اشاره شده است، اظهار داشت: مردم برای بهره مندی از مزایای آن باید آگاهی کلی از قانون داشته باشند. زیرا در صورت سکوت مشتریان، بانک تعهدی برای ساماندهی اقدام خود ندارد.

  سربازان هنوز دست نخورده - بررسی سرمقاله رسانه ها

این کارشناس حقوقی با بیان اینکه در قانون جدید سازوکاری پیش بینی شده است تا احراز هویت تا حد امکان تبدیل به جنبه کیفری و قضایی نشود، گفت: بخشنامه حساب جاری سال 1396 مقرر کرد که در صورت حساب جاری صادرکننده چک برگشتی. سفید است، دارنده چک می تواند آن را به سایر حساب های خود در همان بانک مانند قرض الحسنه و سپرده های بلند مدت یا کوتاه مدت واریز کند.

استفاده از تأیید صید به آگاهی خود مشتری بستگی دارد

قشقایی با بیان اینکه در متن قانون جدید چک استفاده از مزایای فوق به درخواست شفاهی مشتری موکول شده است، گفت: در متن قانون عبارت «به درخواست دارنده چک» قید شده است. باعث می شود بانک ها حقوق قانونی مشتریان را نادیده بگیرند.

وی در ادامه توضیح داد: در بخشی دیگر از قانون به بانک ها 24 ساعت فرصت داده شده است تا دارایی های صادرکننده چک برگشتی را مسدود و به نفع دارنده چک ضبط کنند. اما این امکان وجود دارد که صاحب چک برگشتی در این زمان مقرر به سرعت حساب خود را در بانک های مذکور تخلیه کند.

چند پیشنهاد برای آگاه سازی مردم در مورد قوانین چک تا حد امکان

این کارشناس حقوقی بیان کرد: ارسال مفاد مهم قانون چک به مردم به صورت پیامکی و درج مختصر بندهای اصلی قانون در پشت برگه چک می تواند از جمله اقدامات مفید در زمینه اطلاع رسانی حقوقی چک باشد. چک و اذعان داشت: مفاد مهم قانون چک باید به شکلی باشد که بانک ها و بانک مرکزی به صورت ساده و کپسولی به مشتریان بانک اطلاع دهند.

قشقایی با بیان اینکه معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز پیامک های قانونی مهمی برای مردم ارسال کرده است، افزود: این معاونت هم اکنون می تواند با ارسال چندین پیام اطلاع رسانی در خصوص چک های ماهیگیری انسانی نقش مهمی در اطلاع رسانی حقوق مردم داشته باشد. .

  ما برنامه ای برای فساد زدایی گمرک داریم

وی با اشاره به اینکه آموزش های مکتوب منتشر شده در درگاه بانک مرکزی به پایان رسیده است، اما مردم عادی و تجار در اکثر مواقع برای مطالعه این متون مفصل و طولانی وقت صرف نمی کنند، گفت: کارکنان بانک ها نقش مهمی در اطلاع رسانی قانون بانک مرکزی دارند. بررسی کنید زیرا مردم معمولاً از دستورالعمل های اپراتورهای پشت باجه بانک به عنوان معیار اقدامات خود استفاده می کنند.

بانک مرکزی باید یک چک بدون مزاحمت از بانک ها داشته باشد

قشقایی با اشاره به اینکه ادارات نظارت و بازرسی بانک مرکزی هم اکنون باید اطلاعات قانونی لازم را در زمینه چک داشته باشند، گفت: بازرسی های جریمه بانک مرکزی از شعب بانک ها در موضوع چک و بانکداری اسلامی باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه تجار و کاسبه ها به دلیل برخورد مستمر با چک بیشتر از سایر افراد به قانون چک واقف هستند، گفت: اما افرادی که می توانند سالی یک یا حداکثر دو بار از چک استفاده کنند، طبیعتاً نمی توانند مفاد چک را همیشه به خاطر بسپارند. قانون

به گزارش دانشجو، چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی چک الکترونیکی را به عنوان بخشی از قانون جدید چک معرفی کرد و این اقدام را گامی در جهت افزایش اعتبار این سند مالی دانست. اما به نظر می رسد عملیاتی شدن تمامی مفاد قانون جدید چک و استفاده از مزایای آن بیش از هر چیز در گرو نقش فعال کارکنان بانک ها و آگاهی و آشنایی فعالان اقتصادی با تغییرات قانون و حقوق آنان باشد. .

منبع: snn

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید