منبع گرد و غبار داخلی است، آیا وزارت نیرو آن را مخفی نگه می دارد؟

13261 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، موضوع طوفان های گرد و غبار و هجوم ریزگردها به کشور موضوع جدیدی نیست و سال هاست که افزایش نقاط گرد و غبار داخلی و خارجی در ماه های سال آسمان ایران را غبارآلود کرده است. وقوع طوفان های گرد و غبار در کشور از ابتدای سال جاری شدت گرفته و تنها چند روز پس از گرم شدن هوا شاهد تهاجمات مکرر ریزگردها در 25 استان کشور و درگیری مردم با این بحران بودیم.

با توجه به منطقه ای بودن بحران گرد و غبار و درگیری عراق، عربستان سعودی و سوریه، تعدادی از مسئولان و دانشمندان و کارشناسان محیط زیست منشاء این طوفان ها از کشورهای همسایه و سدهای ترکیه در حوالی دجله و فرات هستند. . آنها از خشکی این دو رودخانه و تالاب های متاثر از آب آنها اطلاع داشتند و تاکید کردند که حل این بحران تنها در گرو فعال شدن دیپلماسی آب و مذاکره ایران و عراق و ترکیه برای پرداخت هزینه آب دجله و فرات است. . .

از سوی دیگر برخی از مسئولان و کارشناسان ریشه بحران ریزگردها در کشور را می دانند و معتقدند برای رفع این بحران باید به مرزهای خود بازگردیم و با پرداخت هزینه آب از تبدیل شدن آنها به کانون ریزگردها جلوگیری کنیم. این افراد معتقدند: وزارت جهاد کشاورزی برای پرداخت حق آبه تالاب ها ابتدا باید مدل کشت را تغییر دهد و مصرف آب در کشور را تا 89 درصد در کشاورزی کاهش دهد و سیاست های ساخت سد را پرداخت و بازنگری کند.

سازمان محیط زیست به عنوان حافظ تالاب های کشور نظارت عملی بر پرداخت حق آبه نه تنها در شعار و تبیین برنامه داشته باشد بلکه همراه با سازمان جنگلبانی نسبت به کاشت نهال و گونه های آب و هوایی مناسب در مناطق گرد و غباری اقدام کند.

  تهران در روز جمعه سردتر خواهد بود

یکی از موضوعاتی که به وضوح اختلاف نظر بر سر منشأ طوفان های گرد و غبار را نشان می دهد، اختلاف نظر رئیس سازمان محیط زیست با رئیس سازمان زمین شناسی و مواد معدنی است. در حالی که دکتر علی سلازگه رئیس سازمان محیط زیست پیشتر گفته بود 70 درصد گرد و غبار کشور منشأ خارجی دارد، دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی 70 درصد گرد و غبار ایران را منشأ خارجی می داند. درونی؛ داخلی.

از مجموع این اظهارات می توان نتیجه گرفت که کشور ما درگیر معضل گرد و غبار در خارج و داخل کشور است و اگر بخواهیم یک بار برای همیشه به این بحران پایان دهیم، نباید تنها به سدهای ترکیه و یا صرفاً توزیع حق آبه توجه کنیم. مقابله با گرد و غبار نیازمند تشدید دیپلماسی آب از سوی وزارت امور خارجه و همچنین تلاش برای احیای تالاب ها، دریاچه ها و … است که نیازمند جدیت و همکاری همه دستگاه های مسئول از جمله محیط زیست است. سازمان، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی، سازمان زمین شناسی، سازمان مناطق غیر فعال; جنگل ها، آبخیزداری و …

منبع: تسنیم

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید