منتظر طوفان رکود تورمی بیشتر باشید

سایت تحلیلی Nationalreview گزارش داد که اگر از رکود گذشته درس نگیریم، می تواند منجر به رکود تورمی بزرگ دیگری در آینده شود.

با شروع زمستان در نیمکره شمالی، قیمت انرژی و سایر کالاها در ایالات متحده و اروپای غربی به شدت افزایش یافته است. هواشناسان می توانند در مورد آینده چیزهای زیادی بگویند و آینده را پیش بینی کنند، اما به نظر می رسد اقتصاددانان در عدم اطمینان عمیقی به سر می برند.

بسیاری از این اقتصاددانان ابتدا به ما اطمینان دادند که تورم چیزی نیست که از آن بیم داشته باشند و سپس تورم را گذرا نامیدند، اما وقتی به اروپا و ایالات متحده نگاه کردند، به این نتیجه رسیدند که اقتصادها نه تنها در مسیر بهبود هستند، بلکه همچنین در سال های آینده نیز رشد خوبی وجود خواهد داشت. اقتصاددانان به طور مداوم نشان داده اند که در مورد تأثیر اقتصادی همه گیری تاج و تخت در اشتباه هستند.

مقایسه وضعیت فعلی با دهه 1970 بسیار مفید است. همانطور که عرضه بیش از حد پول باعث افزایش تورم در آن زمان شد و تاریخدانان اقتصادی اکنون با این موضوع موافق هستند، تورم فعلی ما نیز به دلیل رشد عظیم حجم پول در دو سال گذشته، همینطور است.

11269 خبر اولیه

پول یکی از مفاهیمی است که در اقتصاد به خوبی تعریف نشده است، رشد پول در دو سال گذشته از 50 درصد فراتر رفته، در حالی که رشد تقریباً همه چیز در اقتصاد بین 6 تا 7 درصد است. اگر نرخ عرضه یک کالای اقتصادی هشت برابر بیشتر از عرضه سایر کالاهای اقتصادی افزایش یابد، چه انتظاری منطقی از ارزش نسبی کالای عرضه شده وجود دارد؟ خسارت.

  خودکفایی با محصولات استراتژیک کشاورزی با ظرفیت فراموش شده

اقتصاددانان در دولت بایدن و جاهای دیگر بر تحولات بازار کار تمرکز کرده‌اند، و تأثیر تسریع قابل توجه رشد پول را نادیده می‌گیرند.

پس از انفجار کووید-19، اقتصاددانان زمان و انرژی زیادی را صرف بحث در مورد اختلالات زنجیره تامین به عنوان عامل تورم کردند. این بحث بیشتر یک حاشیه سازی است که بر علائم نفخ تمرکز دارد. دلیل اصلی تورم فعلی و افزایش تورم پیش رو، رشد بیش از حد حجم پول است.

میلتون فریدمن به عنوان یکی از بزرگترین اقتصاددانان پولی در تاریخ، زمانی گفت:تورم همیشه و همه جا یک پدیده پولی است به این معنا که تنها با افزایش سریعتر مقدار پول حاصل از تولید ایجاد می شود. اظهارات صریح فریدمن مطمئناً با داده های موجود در دو سال گذشته تأیید می شود.

در همین حال، واضح است که رشد تولید واقعی در اقتصادهای غربی رو به کاهش است و احتمالاً در آینده منفی خواهد بود. در حال حاضر، نرخ رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه آخر سال 2021 به محدوده منفی کاهش یافته است. هر گونه بهبودی در وضعیت احتمالا کوتاه مدت خواهد بود، به این معنی که حرکت دشواری در پیش است.

به دنبال رشد تولید واقعی منفی برای همه یا بیشتر اقتصادهای بزرگ غربی باشید. نرخ بهره پایین اوراق قرضه 10 ساله و 30 ساله سیگنال کلیدی بازار برای ناامید کننده رشد اقتصادی آینده است.

سرانجام، تورم در دهه 1970 با اقدامات شجاعانه پل واکر، رئیس فدرال رزرو، از بین رفت. او ابتدا رشد عرضه پول را متوقف کرد و سپس آن را معکوس کرد. واکر ابتدا توسط رئیس جمهور کارتر در سال 1979 و سپس توسط رئیس جمهور ریگان در سال 1983 منصوب شد. واکر از حمایت سیاسی رئیس جمهور ریگان برای برداشتن گام هایی برای توقف تورم و پایان دادن به مارپیچ تورم دهه 1970 برخوردار بود.

  کشف 1000 تن برنج، روغن و شکر در جنوب تهران

بین دهه 70 و امروز تفاوت هایی وجود دارد. میزان بدهی ملی در ایالات متحده 30 برابر رئیس جمهور ریگان است. نرخ بهره در آن زمان دو رقمی بود و امروز بسیار پایین است. امروزه مردی مانند واکر نمی تواند از افزایش شدید نرخ بهره لذت ببرد.

با افزایش ناگزیر نرخ بهره، خدمات بدهی وزارت دارایی افزایش می یابد و احتمالاً منجر به درآمدزایی بیشتر از طریق بدهی می شود که به جای کاهش تورم، افزایش می یابد. برای شکستن چرخه تورم اقدامات شدیدی لازم است. در همین حال، اقتصادهای ضعیف غربی که گرفتار سیاست‌های گذار هستند، در سال‌های آتی رشد واقعی کم یا بدون رشد خواهند داشت.

تضعیف اقتصادهای واقعی در جهان غرب و افزایش تورم یک طوفان کامل است. سیاستمداران با وظیفه تقریباً غیرقابل حل غلبه بر فشارهای تورمی در حالی که به دنبال رشد واقعی اقتصادی هستند، روبرو هستند.

هواشناسان اغلب در مورد آب و هوای بد به ما هشدار می دهند، اما اقتصاددانان گاهی اوقات به طرز عجیبی تمایلی به انجام این کار ندارند. عواقب این اقدام می تواند فاجعه بار باشد.

پایان /

https://www.nationalreview.com/2022/02/the-perfect-storm-is-coming

دیدگاهتان را بنویسید