موارد ابتلا به کرونا و بستری شدن در بیمارستان 4 برابر شده است

به گزارش رجانیوز، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: موارد ابتلا به کرونا و بستری شدن در ایران نسبت به هفته گذشته حدود 4 برابر شده است، بنابراین لازم است تذکراتی در مورد واکسن تزریق شود و رعایت رعایت شود. دستورالعمل ها، به ویژه استفاده از ماسک، فاصله گذاری فیزیکی و تهویه مناسب.

حمیدرضا جماعتی با اشاره به برگزاری هفتاد و چهارمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا و افزایش موارد سرپایی و بستری کرونا در کشور، گفت: در این جلسه آخرین اطلاعات سویه های Omicron به ویژه BA.4 و BA.5 ارائه شد. در جهان، بررسی شد و مشخص شد که در اکثر کشورهای جهان در اروپا از جمله فرانسه، انگلستان، آلمان، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، نیوزلند، استرالیا، ترکیه، قطر، ژاپن و اکثر کشورهای آسیایی موارد مثبت و Omicron وجود دارد. مرگ و میر در حال افزایش است.

دبیر کمیته علمی ملی کرونا خاطرنشان کرد: ساب‌ستیم BA.2.75 در هند شناسایی و گزارش شده است و سازمان بهداشت جهانی نیز تاکید کرده است که این ساب‌استیم نیاز به بررسی و پایش دارد و در حال حاضر هیچ اطلاعی نداریم که این ساب‌استیم باعث بروز این بیماری شود. شدت بيماري در مقايسه با ساير زير سويه ها تبديل به اميكرون مي شود يا خير، اما با توجه به يافته ها چنين مشكلي صحت به نظر نمي رسد.

عفونت مجدد با کرونا در یک زیرگونه جدید پس از 4 هفته

جیاماتی افزود: بررسی‌ها نشان داد که پدیده «عفونت مجدد» با کرونا در زیرشاخه‌های جدید آمیکرون به حدود 4 هفته رسید، در حالی که برای انواع دیگر این مدت زمان 3 ماه بود. اگر فردی به زیرسویه BA.1 آلوده باشد، می تواند 4 هفته بعد به همان زیرسویه یا سایر زیرسویه های آمیکرون از جمله BA.2 یا BA.4 یا BA.5 آلوده شود.

  سناتور آمریکایی دستیار کلینتون را مورد تجاوز جنسی قرار داد

وی ادامه داد: در واریانت‌های قبلی سیستم ایمنی انسان از عفونت مجدد جلوگیری می‌کرد، اما در زیر سویه‌های Omicron تا حد زیادی وجود نداشت و تا 4 هفته پس از آلودگی امکان عفونت وجود داشت.

افزایش ماندگاری واکسن های کرونا تا 6 ماه

جیاماتی تصریح کرد: در جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، نماینده سازمان غذا و دارو گزارشی از ماندگاری واکسن ها و داروها ارائه کرد که این روند در دنیا برای واکسن های فایزر و فایزر نیز در حال انجام است. AstraZeneca، یعنی. پس از ۶ ماه بر اساس پروتکل‌ها، استراتژی‌ها و ارزیابی‌های واکسن، ممکن است پس از آزمایش‌های تخصصی و پایداری، عمر مفید آن تا ۶ ماه یا بیشتر افزایش یابد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بنابراین تمدید مهلت انقضای واکسن‌ها مشکل جدیدی نیست و برای همه واکسن‌ها چنین روندی وجود دارد که پس از ۶ ماه با ارزیابی‌های تخصصی مواد غذایی و سازمان دارویی، تاریخ انقضای واکسن ها قابل تغییر است.

جیاماتی ادامه داد: تاکنون چندین بار تاریخ انقضای واکسن فایزر بر اساس بررسی ها و بررسی ها تغییر کرده است و می توان تاریخ انقضا را 6 یا 9 ماه تمدید کرد و این مشکل جدیدی نیست. در مورد سایر واکسن ها، این فرآیند چندین بار توسط سازمان غذا و داروی کشورهای مختلف انجام شده است.

وی به مطالعات و آزمایشات اولیه بر روی حیوانات برای تولید واکسن کرونا بر اساس زیرسویه های جدید اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ممکن است زیرسویه های جدید آمیکرون نسبت به واکسن های قبلی کمتر موثر باشد و به همین دلیل ارزیابی هایی در دنیا انجام شده است. و در کشور ما به نظر می رسد باید واکسنی بر اساس سویه آمیکرون ساخته و تحقیق و تولید شود. در ایران نیز چندین شرکت تولید واکسن وارد این فرآیند شده اند.

  پاسخ فردوسی پور به حسن نیت پیمان جبلی چه بود؟ داستان بازیکنی که می خواهد برای سرمربیگری تصمیم بگیرد

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بیشترین تاثیر واکسن ها در کاهش بستری و مرگ و میر گزارش شده است، اما اکنون بحث پیشگیری از بیماری با استفاده از واکسن و تمرکز بیشتر بر تقویت سیستم ایمنی مخاطی و تنفسی است. شرکت ها برای کاهش بار بیماری و مرگ و میر و همچنین برای جلوگیری از ویروس کرونا که یک پیشرفت جدید در جهان محسوب می شود، به تولید واکسن های استنشاقی یا خوراکی روی آورده اند.

شناسایی 16 هزار مورد آبله میمون در جهان

جیاماتی با بیان اینکه بیش از 16 هزار مورد ابتلا به آبله میمون در جهان شناسایی شده است، یادآور شد: با توجه به افزایش موارد ابتلا به این بیماری، سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که باید اقدامات لازم از جمله تهیه واکسن انجام شود. تا در صورت شناسایی این بیماری در کشور آمادگی لازم را داشته باشیم.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در 24 ساعت گذشته 33 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 717 نفر و تعداد کل مبتلایان به کووید-19 رسید. -19 بیمار در کشور به 7 میلیون و 337 هزار و 928 نفر رسید.

تاکنون 64 میلیون و 753 هزار و 349 نفر دوز اول، 58 میلیون و 118 هزار و 296 نفر نوبت دوم و 29 میلیون و 890 هزار و 267 نفر نوبت سوم و بیشتر و تعداد کل واکسن های تزریق شده در کشور 152 واکسن دریافت کرده اند. 1 میلیون و 761 هزار و 912 دوز.

  ثبت نام سه استعداد جدید در شهربابک

اکنون 57 شهرستان در وضعیت قرمز، 86 شهرستان در وضعیت نارنجی، 199 شهرستان در وضعیت زرد و 106 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید