موتور اخذ مالیات از خانه های خالی فعال می شود

14342 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، مالیات بر خانه های خالی در قانون بودجه سال 99 لحاظ شده بود اما دولت دوازدهم ضوابط اجرای آن را ابلاغ نکرده است. در بودجه سال 1400 درآمد حاصل از این نوع مالیات مجدداً پیش بینی شده بود که بر اساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم اخذ مالیات از خانه های خالی مشمول قانون شد و وزارت راه و شهرسازی مقرر شد. موظف به اجرای سازوکار شناسایی این خانه ها شد. مالیات خانه های خالی نیز در سال 1999 توسط مجلس به این قانون اضافه شد.

امسال بالاخره اخذ مالیات از خانه های خالی آغاز شد و از ابتدای سال جاری گرچه با مبالغ اندکی وصول مالیات آغاز شد اما تا پایان این ماه یک میلیارد و 402 میلیون و 500 هزار تومان مالیات از خانه های خالی اخذ شد. .

بر اساس قانون مالیات های مستقیم مصوب شورای اسلامی، در صورت خالی بودن واحد مسکونی مشمول این مالیات می شود و واحدهای تجاری و اداری مشمول این مالیات نمی شوند.

البته همه خانه‌های خالی مشمول مالیات نمی‌شوند، بنابراین اطلاع از خانه‌های خالی معاف از مالیات یکی از نکات مهم مورد توجه سازمان امور مالیاتی برای اجرای این قانون خواهد بود. درآمد مالیاتی حاصل از اجرای این قانون در سال 1400 صفر بوده است، رئیس سازمان امور مالیاتی در این باره گفت: اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه مسکن و املاک برای شناسایی منازل خالی و اخذ مالیات از آنها در دی ماه 1400 مالیات دریافت کردند و در تیرماه امسال مجدداً وزارت راه و شهرسازی اطلاعات جدیدی را ارائه کرد که با اطلاعات اولیه متفاوت بود، بنابراین اطلاعات جدید مبنای محاسبه مالیات خانه های خالی سال گذشته قرار گرفت و دلیل آن این است که در گزارش سال گذشته سازمان امور مالیاتی، میزان مالیات خانه های خالی صفر شده است، مشکل همین است.

  چند ساختمان شبیه پلاسکو در تهران وجود دارد؟

به گزارش منظور، حتی اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تیرماه در اختیار سازمان درآمد قرار داده بود، مورد اعتراض و اعتراض افرادی قرار گرفت که به عنوان مالک خانه های خالی شناخته می شدند و این اعتراضات به وزارت راه و شهرسازی منتقل شد. همزمان به گفته افشین خدامرادی، معاون فناوری مالیاتی سازمان امور مالیاتی، فهرستی از 515 هزار و 500 خانه خالی از سکنه توسط وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال و پیامک ارسال شده است. به مالکان این منازل ابلاغی ارسال شد که هم اکنون در مرحله مطالبه و اخذ مالیات می باشد.

وعده های مسئولان امور مالیاتی مبنی بر وصول مالیات مسکن خالی در سال گذشته در گزارش عملکرد درآمد مالیاتی ماهانه کل کشور مشهود است به طوری که درآمد حاصل از مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه از ابتدای سال 1401 تا پایان سال فروردین رقم ناچیز یک میلیون و 800 هزار تومان است، این درآمد تا پایان اردیبهشت به 2 میلیون و 300 هزار تومان رسید یعنی در دو ماه اول سال درآمد مالیاتی از اردیبهشت تنها 800 هزار تومان است. در سه ماهه اول سال درآمد مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه به 5 میلیون و 800 هزار تومان رسید که در خرداد ماه 3 میلیون و 500 هزار تومان در این بخش درآمد داشته است.

* تسریع در اخذ مالیات از خانه های خالی از تیرماه

در تیرماه افزایش زیادی در وصول درآمد مشاهده شد، به طوری که درآمد مالیات بر مسکن خالی در 4 ماهه نخست سال به 22 میلیون و 600 هزار تومان رسید و سهم ماه چهارم سال تیر 16 میلیون و 800 هزار تومان بود.

  من حضور انقلاب در ایران را فقط در رسانه های غربی می بینم / 80 درصد زنان ایرانی بدون اجبار حجاب دارند

همچنین در گزارش شهریور ماه درآمد حاصل از مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه در 6 ماهه اول سال 1401 معادل 485 میلیون و 500 هزار تومان و سهم شهریور ماه 462 میلیون و 900 هزار تومان بوده است. .

روند صعودی وصول مالیات خانه خالی از مبالغ موجود در گزارش های ماهانه مشهود است، به طوری که در آخرین گزارش منتشر شده از سوی این سازمان، درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی در هفت ماهه امسال یعنی . ابتدای سال 1401. تا پایان مهرماه به یک میلیارد و 402 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است که تنها در مهر ماه درآمد مالیاتی 917 میلیون تومانی از خانه های خالی را نشان می دهد و 189 درصد را نیز نشان می دهد. رشد درآمد مالیاتی حاصل از مسکن غیرمسکونی نسبت به کل درآمد مالیاتی حاصل از خانه های خالی از سکنه غیر قابل سکونت.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید