موج جدید تورم، قحطی و گرانی در سودان

به گزارش سرمقاله، روزنامه العربی الجدید چاپ لندن در گزارشی اعلام کرد که وزارت نفت و انرژی سودان اوایل هفته جاری بار دیگر قیمت انرژی را افزایش داد. این افزایش قیمت باعث شد موج دیگری از گرانی بازارها را فرا بگیرد. علاوه بر این، این افزایش قیمت بر بسیاری از بخش‌های تولیدی تأثیر خواهد گذاشت.

بر اساس افزایش جدید، هر لیتر بنزین در خارطوم از 672 به 762 پوند و قیمت هر لیتر گازوئیل از 640 به 748 پوند افزایش یافت.

«ابراهیم توفیق» کارشناس مسائل اقتصادی در این زمینه به روزنامه العربی الجدید گفت: پیش بینی می شود قیمت همه کالاها و خدمات در آینده افزایش یابد و رکودی غیرعادی رخ دهد و همه فعالیت های اقتصادی متوقف شود. در این صورت دولت دیگر منابع لازم برای انجام کارها به ویژه پرداخت حقوق را نخواهد داشت.

وی افزود: وزارت مالیه در دوره گذشته متکی به جیب شهروندان بود. هر سناریویی امکان پذیر است، به ویژه اعتراضات عمومی و شکاف اجتماعی.

14407 خبر اولیه

سیف الدین ابراهیم، ​​پژوهشگر مسائل اقتصادی نیز معتقد است در سیاست هایی که دولت دنبال می کند ساده ترین قوانین برای زندگی آبرومندانه رعایت نمی شود. به همین دلیل اکثر سودانی ها به کشورهای عربی و اروپایی مهاجرت می کنند. مردم از برق، آب و خدمات زیربنایی محروم هستند و همه موسسات بهداشتی و آموزشی از بین رفته اند، کلاهبرداری و قاچاق افزایش یافته و جنایات روزمره به دلیل شرایط بد اقتصادی مردم سودان افزایش یافته است.

الشاذلی الدواحه، رئیس اتاق نقل و انتقالات خارطوم نیز معتقد است: افزایش قیمت سوخت ناگهانی است و به طور رسمی به ما اعلام نشده است. این مشکل بر بخش حمل و نقل و کشاورزی و معیشت شهروندان تأثیر منفی خواهد گذاشت. پیش بینی می شود تعرفه حمل و نقل 25 درصد افزایش یابد.

  تراز تجاری مهر مثبت 650 میلیون دلار / اولین مقصد صادراتی عراق در ماه اکتبر

a8ada866c8d14901b4f4c233a46d161f 18 خبر اولیه

نظر عمومی این است که افزایش قیمت سوخت منجر به افزایش هزینه های حمل و نقل و بهای تمام شده کالا می شود. علاوه بر این، این مشکل باعث می شود برخی از شرکت های مواد غذایی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و در پی آن کاهش تولید، تولید را متوقف کنند.

در همین حال، چهارشنبه هفته گذشته مرکز آمار سودان میانگین نرخ تورم سالانه سودان را 148.88 درصد اعلام کرد. برنامه جهانی غذا اخیراً تعداد مبتلایان به بحران گرسنگی در این کشور را 18 میلیون نفر از جمعیت 45 میلیونی این کشور اعلام کرده است.

وضعیت اقتصادی این کشور پس از کودتای نظامی اکتبر گذشته بدتر شد و سرمایه گذاری بین المللی به حالت تعلیق درآمد. ارزش پول سودان نیز بیش از یک چهارم کاهش یافته و این کشور از کمبود شدید ارز رنج می برد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید