موشک روسی ماهواره خیام ایران را به مدار می فرستد/ دستیابی کشور به دقت یک متر در تصاویر ماهواره ای

گروه بین الملل رجانیوز: خبرگزاری تاس، شرکت راس کاسموس (آژانس فضایی روسیه) امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که ماهواره ایرانی خیام در تاریخ 9 اوت (18 مرداد) با موشک سایوز-2.1b از پایگاه فضایی بایکنور به فضا پرتاب شد.

در بیانیه راس کاسموس آمده است: پرتاب موشک سایوز-2.1b با مرحله فوقانی در 9 آگوست 2022 از پایگاه فضایی بایکانور و بر اساس دستور فاصله جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی شده است. یک فضاپیمای حسگر به نام «خیام» او را به مدار زمین برد.

بر اساس این گزارش، موشک سایوز همچنین محموله ای متشکل از 16 فضاپیمای کوچک که توسط چندین دانشگاه پیشرو، شرکت های تجاری و سازمان های غیرانتفاعی توسعه یافته است، حمل خواهد کرد.

ماهواره خیام از نوع سنسوری و دارای دقت تصویر بالا و با وضوح تصویر یک متر است.

علاوه بر این، این ماهواره قادر به تصویربرداری از سطح زمین در طیف های تصویری مختلف است.

این ماهواره که تحت مدیریت و بهره برداری جمهوری اسلامی ایران است، توسط ایستگاه های زمینی در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران هدایت و کنترل می شود و اطلاعات و تصاویر ارسالی آن در آن ایستگاه ها دریافت می شود.

لازم به ذکر است که با توجه به وزن زیاد این ماهواره ایرانی، پرتاب آن به آژانس فضایی روسیه سپرده شد تا توسط ماهواره بر سایوز به فضا پرتاب و در مدار قرار گیرد.

پرتابگر سایوز بالاترین ضریب اطمینان را در بین پرتابگرهای کشورهای مختلف دنیا دارد و تاکنون موفق ترین ماموریت های فضایی دنیا توسط این پرتابگر انجام شده است.

  تعیین سقف اجاره بها تکرار سیاست شکست خورده روحانی توسط رئیسی

دیدگاهتان را بنویسید