مژده ای برای عتبات عالیات

با موافقت وزیر کشور عراق مرزهای زمینی به زودی بازگشایی می شود و در مرحله اول روزانه 2000 زائر از طریق زمینی در قالب کاروان های حج و زیارت به عتبات اعزام می شوند.

به گزارش رجانی به نقل از فارس، عثمان الغانیمی وزیر کشور عراق در دیدار با احمد واحدی همتای ایرانی خود به استقبال روزانه 2000 زائر ایرانی از مرز زمینی با عراق و بر این اساس دستورالعمل اعزام زائران از طریق زمینی به عتبات در این کشور اشاره کرد. روزهای آینده مرزهای بدون ویزا

این در حالی است که مرز زمینی با عراق از سال 1998 به دلیل شرایط حاکم بر عراق بسته شده و از آن زمان تاج عبادت عتبات را از طریق زمین و هوا متوقف کرده است. از آذرماه سال گذشته و پس از لغو روادید سفر هوایی عراق، سازمان حج و زیارت زائران خود را به صورت هوایی به عتبات اعزام کرد و حتی پس از آن نیز به دنبال بازگشایی مرز زمینی بود که با مقاومت عراق این امر محقق نشد.

سال گذشته عراق بارها وعده بازگشایی مرزهای زمینی خود را داده بود، اما هیچ کدام به موقع عملی نشد. البته وعده هایشان میانجی بود و رسما اعلام نشد. اما اکنون وزیر کشور عراق در سفر به ایران از بازگشایی مرزهای زمینی و پذیرایی روزانه از 2000 زائر مرزی خبر داده است که البته به مرور زمان افزایش خواهد یافت.

نکته جالب در این زمینه، پذیرایی از زائر به صورت کاروانی و اعلامیه ای است که با اعزام زمینی به عتبات می تواند دست دلالان و کاروان های غیرمجاز را کوتاه کند.

  قیمت نجومی این محصول ملی توجیهی ندارد

البته باید دید این وعده به عراقی ها چگونه محقق می شود و آیا سازمان حج و زیارت نیز می تواند با اعمال محدودیت ها و مذاکره با نهادها و نهادهای امنیتی و یا کاروان ها و طرح های غیرمجاز حج از حمل و نقل غیرمجاز جلوگیری کند. سازمان با هزینه های کمتر و بسته های متفاوت سبقت می گیرند و زائر را جذب می کنند!

با بازگشایی مرز زمینی با عراق، مطمئناً هزینه سفر هوایی به عتبات تا حدودی کاهش می یابد و زائران می توانند با هزینه کمتری به عتبات سفر کنند; به گفته رئیس سازمان حج و عبادت، با برپایی سفر زمینی به عتبات، هزینه این سفر کمتر از 5 میلیون تن خواهد بود. اکنون هزینه سفر هوایی به عتبات از حدود 9 تا 11 میلیون تن است.

به گزارش فارس، با برقراری سفر زمینی به عتبات می توان به کاهش محدودیت ها و حتی پذیرش میلیون ها زائر از کشورمان در دهه 40 امیدوار بود. البته عراق هنوز برای اربعین برنامه ریزی یا حل نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید