مکاتبه با رئیس جمهور در مورد افزایش حقوق بازنشستگی

12975 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، ولی اسماعیلی نماینده گرمی و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور خواستار اجرای قانون افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شد.

متن نامه به شرح زیر است:

حضرت آیت الله دکتر رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران
سلام
احتراماً همانطور که می دانید، بر اساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی مصوب 1354/04/03 (با اصلاحات بعدی) تامین اجتماعی موظف است مبلغ کلیه مستمری ها، ازکارافتادگی کلی و مبلغ کل را محاسبه کند. مستمری بازماندگان در فواصل زمانی حداکثر یکساله.حداقل یکبار بدلیل افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران نسبت به افزایش همان سهم اقدام نماید. همچنین طبق ماده (111) همین قانون، مستمری از کارافتادگی کل و مستمری و مستمری بازماندگان در هر حال نباید کمتر از حداقل مزد کارگر عادی باشد.

در همین راستا و مطابق رویه سنوات گذشته، هیأت امناء در تاریخ 140/2/140 پیشنهاد خود را مبنی بر افزایش مستمری و سایر مزایای مستمری بگیران، از کارافتادگان و بازماندگان تحت پوشش این سازمان به شرح زیر تصویب کرد:

از تاریخ 1401/01/01 کلیه مستمری های از کارافتادگی و کل مستمری بازماندگان مشمول قانون تامین اجتماعی که تا پایان سال 1400 بر اساس مصوبه 19/12/1401 شورای عالی کار برای دریافت کنندگان حداقل مقرری تعیین شده است. مستمری (26). 554950 ریال)، ازکارافتادگی جزئی و سایر اشخاصی که مستمری آنها به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه تعیین شده در پایان اسفند ماه 1400 معادل 57.4 درصد مستمری آنها افزایش می یابد همچنین برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری (26554950 ریال) خواهد بود. 38 درصد مستمری آنها در پایان اسفند 1400 به اضافه مبلغ ثابت (5151660 ریال) افزایش یابد.

  رشد اقتصادی 4 درصدی ونزوئلا با کمک ایران پس از 8 سال

مصوبه فوق با توجه به اعمال ماده 96 قانون تامین اجتماعی در تاریخ 10/2/1401 جهت تصویب هیات وزیران به دولت محترم ارسال شد. اما با وجود اینکه بیش از یک ماه از ارسال این مصوبه می گذرد، هنوز به تایید هیات محترم وزیران نرسیده و در انتظار تصویب و ابلاغ نهایی است. در سال های گذشته اما معمولا پس از تصویب افزایش مستمری، موضوع بلافاصله در دولت مصوب و افزایش مستمری اعمال می شد.

با توجه به اینکه نظارت بر وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان شاغل و بازنشسته از وظایف ذاتی کمیسیون اجتماعی و مورد نیاز نمایندگان مجلس شورای اسلامی و این کمیسیون است و با توجه به رویکرد دولت محترم به ویژه در حوزه بازنشستگان، افزایش مستمری مستمری بگیران بیمه ای منوط به تصویب مصوبه فوق الذکر است. خواهشمند است دستورات لازم را جهت تسریع در تصویب این تصمیم صادر و مراتب را به اطلاع این کمیته از نتیجه تصمیمات اتخاذ شده بفرمایید.

منبع: خانه ملت

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید