می‌توانیم از شرکت‌های ایرانی بخواهیم از لبنان نفت استخراج کنند/همه اهداف اسرائیل در تیررس حزب‌الله هستند/پایان اسرائیل را خیلی نزدیک می‌بینم.

گروه بین الملل رجانیوز: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان عصر دیروز دوشنبه (12 مرداد) در گفتگو با شبکه خبری المیادین به تشریح آخرین تحولات منطقه و لبنان پرداخت.

در ابتدای این گفت و گو، غسان بن جدو با ارائه مقدمه ای از حزب الله و اقدامات این جنبش در 40 سال اخیر، تاکید کرد که این گفت و گو در پنج محور مقاومت و بازدارندگی، لبنان، حزب الله و فلسطین، ایران و فلسطین برگزار می شود. سوریه، حزب الله، منطقه و جهان، آینده حزب الله.

نصرالله در این گفت و گو که به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس حزب الله صورت گرفت، تاکید کرد: بازدارندگی حزب الله از سال 1985 آغاز شد. در آن زمان دشمن صهیونیستی مجبور شد خیلی سریع از مناطق تحت اشغال خود عقب نشینی کند.

وی با بیان اینکه دشمن از نوار مرزی به عنوان کمربند حفاظتی برای جلوگیری از ورود نیروهای مقاومت به فلسطین استفاده کرد، تصریح کرد: بازدارندگی در آن زمان دستاورد همه گروه های مقاومت بود که عملیات استشهادی انجام دادند نه فقط حزب الله. مرحله دوم بازدارندگی با اقدامات حزب الله در روستاهای حات مقدم تا سال 93 آغاز شد.

هر اقدامی علیه لبنان پاسخ داده خواهد شد

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه بازدارندگی پس از اینکه دشمن صهیونیستی متوجه شد نمی تواند وارد لبنان شود آغاز شد، ادامه داد: دشمن پس از جنگ 33 روزه مقابله با مقاومت را خطرناک می دانست. دشمن اسرائیل می داند که هر اقدامی علیه لبنان با پاسخ مواجه خواهد شد. در آن زمان باید از بمباران مناطق لبنان توسط صهیونیست ها جلوگیری می کردیم.

وی با بیان اینکه بازدارندگی بالایی از سال 93 تا 96 شکل گرفت، گفت: تفاهم فروردین 96 بنیانگذار پیراژ بود. [بزرگ] از سال 2000، از اینجا بود که شهرها بمباران شدند و شهرها بمباران شدند[ی دشمن] پس از جنگ 2006، دشمن متوجه شد که رویارویی با مقاومت خطرناک و گسترده است و قدرت مقاومت از مرز درگیری مرزی فراتر رفته است، دشمن به خوبی می داند که هر اقدامی علیه لبنان متقابل خواهد بود… بنابراین، هر کاری که می‌کند، سعی می‌کند اثر انگشت خود را به جا نگذارد و جرأت اقدام علیه لبنان را نداشته باشد.

بایدن مدام به دنبال نفت و گاز است

نصرالله در ادامه به موضوع خط کاری خود پرداخت و گفت: ما توان بازدارندگی را داریم و در صورت نیاز پاسخ خواهیم داد. حتی اگر منجر به جنگ شود. اما با توجه به نیاز اروپا به جایگزینی نفت و گاز روسیه، لبنان با یک فرصت تاریخی روبرو است. بایدن برای نفت و گاز به منطقه آمد. اما نفت اضافی عربستان و امارات نیز نیاز اروپا را برطرف نخواهد کرد. جنگ بین اوکراین و روسیه باعث شد که آنها به دنبال جایگزینی برای نفت و گاز روسیه باشند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا و اروپا به گاز و نفت نیاز دارند و رژیم صهیونیستی این موضوع را یک فرصت می داند، افزود: بایدن خواهان جنگ در منطقه نیست. این یک فرصت تاریخی و طلایی برای ما است تا برای نفت خود تلاش کنیم. در مورد ناتو در خاورمیانه باید بگویم که بسیاری از مردم از رویاهای خود صحبت می کنند. بایدن فقط برای نفت به منطقه سفر کرده است. اولویت بایدن و آمریکا مقابله با روسیه در اوکراین است. به همین دلیل آنها مخالف همه جنگ هستند. زبان نباید جنگ علیه ایران باشد. آنها خواهان جنگی نیستند که باعث انفجار در منطقه شود.

  علی باقری: مذاکرات هسته ای نداریم - نقد و بررسی های تحریریه رسانه ها

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه مشکل در میادین کاریش و قانا نیست، بلکه در تمام میادین نفت و گازی است که اسرائیل در آب های فلسطین غارت کرده است، تصریح کرد: آمریکایی ها لبنان را به گرداب مذاکرات کشاندند. از مرزهای دریایی لبنان در حال مذاکره است، اما اسرائیل حفاری می کند و به دنبال گاز است. اکنون برای بازیابی آن آماده می شوید. اسرائیلی ها حتی یک کشتی استخراج گاز به داخل آن آوردند، اما دولت لبنان به دنبال این است که مرزهای دریایی لبنان کجاست.

تمام اهداف اسرائیل در تیررس حزب الله است

وی با تاکید بر اینکه هیچ هدف اسرائیلی در دریا یا زمین وجود ندارد که موشک های نقطه زن مقاومت نتوانند به آن برسند، خاطرنشان کرد: دولت لبنان به دلیل خواسته های میانجی آمریکایی امتیازات زیادی در مورد خط 23 دریایی داده است. اکنون در خاک لبنان است. زیرا استخراج نفت و گاز در منطقه ای که در تعارض نباشد جایز نیست. لبنان اکنون امتیازاتی داده است که دشمن نباید از آنها امتناع کند.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه دولت لبنان نمی تواند تصمیم درستی برای دفاع از این کشور و منابع آن بگیرد، تصریح کرد: بنابراین مقاومت مجبور به تصمیم گیری است. هدف ما این است که لبنان نفت و گاز تولید کند. زیرا این تنها راه نجات لبنان است. این اقدامی است که باید انجام شود. ما هیچ تقلبی را نمی پذیریم و باید حق خود را پس بگیریم. هدف ما این است که لبنان نفت و گاز استخراج کند و مرزهای دریایی این کشور را به درستی ترسیم کنیم.

نصرالله با اشاره به اینکه حزب الله اقدامات خود را با سوریه، ایران یا دیگر متحدانش هماهنگ نمی کند، ادامه داد: در مورد نفت مشکل از ما نیست، بلکه مشکل اصلی دولت لبنان است. من حاضرم از ایران سوخت وارد کنم به شرطی که دولت لبنان این موضوع را بپذیرد. اما هیچ کس در لبنان جرات انجام این کار را ندارد. چون از تحریم های آمریکا علیه خانواده اش می ترسد. امروز ممکن است شرکت های روسی و ایرانی مایل به همکاری با لبنان باشند، اما دولت جرات این کار را ندارد.

وی با بیان اینکه بارها پهپادهای حزب الله وارد فلسطین اشغالی شده و دشمن نتوانسته آنها را ساقط کند، تاکید کرد: در حزب الله تصمیم گرفتیم نوع دوم پهپاد را بفرستیم که دشمن بتواند آن را ساقط کند تا اثر مطلوب داشته باشد. ما اسرائیل را مجبور کردیم که از دریا و هوا به پهپاد شلیک کند. به همین دلیل او را در دام انداختیم. دشمن اسرائیلی نتوانست سومین پهپاد را ساقط کند.

  انتصابات عجیب در وزارت راه

اسرائیل با فشار مقاومت تسلیم خواست لبنان خواهد شد

دبیرکل حزب الله در ادامه به توانمندی های دریایی این جنبش برای دستیابی به بازدارندگی پرداخت و گفت: ما سلاح های تهاجمی و دفاعی داریم. ما قابلیت بازدارندگی دریایی داریم. ما می‌توانیم دشمن را از هر نقطه‌ای در دریای فلسطین اشغالی بازداریم و با اهداف آنها درگیر شویم. ما پهپادهایی داریم که می توانند بدون سرنگونی توسط دشمن بروند و برگردند.

نصرالله با اشاره به اینکه مردم لبنان باید باور کنند که حزب الله این توانایی را دارد که اسرائیل را وادار به تسلیم در برابر خواست لبنان کند، خاطرنشان کرد: اگر شرایط به جنگ تبدیل شود، مردم لبنان باید به مقاومت اعتماد کنند. اگر جنگ بین لبنان و اسرائیل رخ دهد، مشخص نیست که آیا بین دو کشور باقی خواهد ماند یا خیر. کشورهای دیگر نیز احتمالا وارد خواهند شد.

اسرائیل از آهنگ سلام یا مهدی وحشت می کند

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به فرهنگ وارداتی در لبنان پرداخت و تاکید کرد: اجازه نمی دهیم کسی در ناسیونالیسم و ​​لبنانی بودن ما شک کند. حمله به آهنگ سلام یا مهدی (فرمانده سلام) نیز مربوط به حمله به محیط مقاومت است. این سرود پیام بسیار مهمی از این محیط است. نسل درگیر در این آهنگ اسرائیل را می ترساند و نگران می کند.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه مشکل آمریکا و غرب فرهنگ مقاومت است و فرهنگ سازش را در مقابل آن قرار داده اند، گفت: تفکر مهدوی در همه مذاهب اسلامی وجود دارد. این سوال ریشه در اسلام دارد.

حزب الله نامزد ریاست جمهوری ندارد

نصرالله به موضوع ریاست جمهوری لبنان پرداخت و تاکید کرد: حزب الله نامزدی برای ریاست جمهوری ندارد. ما در موقعیتی هستیم که از کاندیدای ریاست جمهوری حمایت کنیم نه اینکه نامزد معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور در لبنان اختیارات محدود و تعریف شده ای دارد، گفت: هرکس می خواهد رئیس جمهور را ارزیابی کند باید او را در چارچوب اختیاراتش ارزیابی کند. در لبنان، دولت مسئول سیاست های اقتصادی و اجتماعی است. بنابراین یک دولت مسئول باید پای کار بیاید. ما تمام تلاش خود را کردیم تا در کنان میشل عون باشیم. ما مخالف سرنگونی رئیس جمهور هستیم.

پایان اسرائیل نزدیک است

دبیرکل حزب الله با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی آینده ای ندارد و به همین دلیل آن را رژیمی موقت می خواند، تصریح کرد: پایان اسرائیل را بسیار نزدیک می بینم. این یک پیش بینی یا رویا نیست، بلکه بر اساس آماری است که وجود دارد. می بینید که چه تعداد از اسرائیلی ها تابعیت دوم دارند و آماده خروج هستند. ما به 40 سال دیگر نیاز نداریم تا پایان اسرائیل را ببینیم. صحنه پایان اسرائیل به نظر من این است که مردم به فرودگاه ها، بنادر و گذرگاه های مرزی می روند. تحولات بین المللی نیز بر پایان اسرائیل بسیار مؤثر است.

  آیا خودرو دوباره گران می شود؟ | در اولین نقل و انتقال مالیات از سازنده و واردکننده خودرو دریافت کنید

نصرالله همچنین درباره عملیات شمشیر مقدس در فلسطین تاکید کرد: در این جنگ تمام اطلاعاتی را که در اختیار داشتیم از طریق اتاق عملیات مشترک در اختیار فلسطینی ها قرار دادیم. تماس بین محور مقاومت وجود دارد. سپاه در دوران دفاع مقدس نیز در این اتاق عمل مشترک حضور داشت.

وی با اشاره به اینکه هیچ نظام عربی به اندازه سوریه به حماس کمک نکرده است، خاطرنشان کرد: ما در حزب الله تمام تلاش خود را برای اتحاد گروه های مقاومت انجام می دهیم. برادران ما در حماس به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند به سوریه پشت کنند. زیرا این کشور بخشی از محور مقاومت است.

دبیرکل حزب الله درباره جنگ علیه یمن گفت: پذیرفتن آتش بس و گفتگو در یمن در سایه محاصره مرگ است. در این جنگ، حزب الله نمی تواند به عنوان یک میانجی عمل کند. چون میانجی باید از هر دو طرف امتیاز بخواهد اما انصارالله چه امتیازاتی می تواند بدهد؟ بنابراین یمنی ها نمی توانند امتیاز بدهند.

حزب الله هیچ مشکل ایدئولوژیکی با عربستان سعودی و امارات ندارد

نصرالله با بیان اینکه رابطه حزب الله با عربستان و امارات مبتنی بر مسائل ایدئولوژیک نیست، بلکه بر اساس مسائل سیاسی است، تصریح کرد: دشمنی با عربستان محدود به مواضع است نه بیشتر. مشکل اصلی ما با عربستان از یمن شروع شد و به عقل در آن کشور مربوط می شود. حزب الله با امارات چه کرد؟ چرا این دستگیری ها انجام شد؟

ایران با حمایت از فلسطین به دنبال نفوذ در منطقه نیست

وی با تاکید بر جمهوری اسلامی ایران و دلایل حمایت از فلسطین خاطرنشان کرد: اگر ایران بخواهد می تواند نقش ژاندارمری را در منطقه ایفا کند و نفوذ خود را افزایش دهد. کافی است با آمریکا سازش کند و فلسطین را رها کند. همانطور که در گذشته بود. جمهوری اسلامی به دلیل اصول عقیدتی و مذهبی از فلسطین حمایت می کند. ایران منتظر قدردانی از این موضوع (حمایت از فلسطین) نیست و این موضوع مربوط به نفوذ در منطقه نیست. ایران هرگز از من چیزی نخواسته است، نه در مورد لبنان و نه در مورد منطقه. ایران به سوریه و عراق کمک کرد تا از گسترش داعش جلوگیری کنند. حمایت ایران از دوستان و متحدانش به معنای تسلط بر آنها نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بحث سیاسی داخلی حضور و فعالیت بیشتری خواهیم داشت. زیرا این مسئولیتی است که نمی توانیم نادیده بگیریم. حضور ما در محور مقاومت نیز تقویت خواهد شد. ما از نظر مردمی و سیاسی ضعیف نیستیم. سعی می کنیم تا جایی که امکان دارد نقش مثبتی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید