میراث روحانی از تورم در شاخص های پولی + آمار

به نوشته سرمقاله، نوسانات شاخص های پولی تاثیر مستقیمی بر تورم دارد. اما آمارها نشان می دهد که در هشت سال دولت روحانی دو شاخص مهم پولی یعنی. پایه پولی و نقدینگی بیداد می کند به طوری که اقتصاد کشور و معیشت مردم گرفتار تورم هنگفتی است. تورمی که آثار آن هنوز پابرجاست.

عوامل مختلفی منجر به افزایش شدید شاخص های پولی و در نهایت بروز تورم شدید در اقتصاد کشور در سال های اخیر شد. بدهی دولت به بانک مرکزی یکی از اجزای مهم پایه پولی است و تغییرات آن عامل مهمی در تغییر جهت تورم است. آمارها نشان می دهد در حالی که در پایان دولت دهم در تیرماه 1391، بدهی دولت به بانک مرکزی تنها 18 هزار و 900 میلیارد تومان بود، این رقم در هشت سال دولت روحانی با 766 درصد افزایش به 163 هزار و 700 میلیارد تومان رسید. به عبارت ساده تر، بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره روحانی نزدیک به 9 برابر شد.

تورم + شاخص پول

همچنین دولت قبل در 4 ماهه اول سال 1400 که آخرین ماه های فعالیت خود بود بیش از 54 هزار میلیارد تومان چاپ کرد و با بی انضباطی کامل کسری بودجه در این مدت و تبعات تورمی وحشتناک آن را برای دولت رفع کرد. آیت الله رئیسی چپ دولت سیزدهم تمام 54 هزار میلیارد تومانی را که دولت قبل در چهار ماهه اول سال 1400 از بانک مرکزی وام گرفته بود تا پایان سال 1400 تسویه کرد تا از اثرات تورمی جدید در اقتصاد کشور جلوگیری کند و فشار مضاعفی را بر اقتصاد کشور تحمیل کند. معیشت مردم

دولت سیزدهم از ابتدای شهریور 1400 شروع به کار کرد، زمانی که نه تنها از ظرفیت انتشار اوراق و استقراض دولت استفاده شد، بلکه در ماه های ابتدایی سال 54 هزار میلیارد تومان هزینه شد و کسری بودجه عظمت داشت. که از ابتدا در بطن قانون بودجه وجود داشت، فشار شدیدی برای تامین هزینه های جاری و عمرانی دولت ایجاد کرد. اما دولت در 8 اسفند 1400 توانست بدهی دولت قبلی به بانک مرکزی را تسویه کند.

شاخص

اندازه ی

سقف حقوق 1400 بودجه

(هزار میلیارد تومان)

54.95

میزان حقوق استفاده شده تا پایان خرداد 1400 (هزار میلیارد تومان)

53.55

نسبت حقوق استفاده شده و مصوب (درصد)

97.4

افزایش 5.5 برابری پایه پولی در دولت روحانی

دولت آیت الله رئیسی در حالی شروع به کار کرد که دولت قبل در 8 سال فعالیت پایه پولی را بیش از 5 برابر کرد. در دولت احمدی نژاد حجم پایه پولی به 80 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که بیش از نیمی از آن صرف ساخت مسکن مهر شد. اما در دولت قبل نزدیک به 418 هزار میلیارد تومان به پایه پولی اضافه شد که البته یک ریال از آن صرف ساخت مسکن نشد و تمام آن صرف هزینه های جاری دولت و پرداخت به بانک ها و سپرده گذاران شد. میلیارد دلار بود و عواقب تورمی گسترده ای داشت.

 

Главные Враги Ирана На Чемпионате Мира По Футболу 2022 В Катаре

تورم + شاخص پول

دولت قبل در 4 ماهه اول سال 1400 که آخرین ماه های فعالیت خود بود، بیش از 54 هزار میلیارد تومان چاپ کرد و پایه پولی را بالا برد و کسری بودجه خود را در این مدت به بدترین شکل ممکن برطرف کرد و تبعات تورمی آن را برای دولت چپ آیت الله رئیسی.

داده های پایه پولی و نقدینگی کشور نشان می دهد که بخشی از رشد پایه پولی در نیمه اول دهه 1400 ناشی از استفاده از اعتبارات ارائه شده توسط بانک مرکزی توسط دولت وقت در قالب استفاده از ترازنامه بوده است. وزارت مالیه بدین ترتیب، سهم افزایش خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش عمومی در رشد پایه پولی در مرداد 1400 به 12.6 واحد درصد رسید. در دولت سیزدهم، رویکرد بانک مرکزی محدود کردن استفاده از اعتبار بانک مرکزی در قالب مانده خزانه و در نتیجه سهم خالص مطالبات بانک مرکزی از دولت به عنوان بخشی از پایه پولی در رشد از پایه پولی در اسفندماه بود. 1400 به 12.5- درصد کاهش یافت. کاهش در افزایش مؤلفه خالص سایر اقلام مؤثر در رشد پایه پولی مشاهده شد.

با ادامه سیاست های انضباطی بانک مرکزی و عدم استقراض دولت سیزدهم، نرخ رشد ماهانه پایه پولی در خرداد 1401 منفی شد و متوسط ​​رشد ماهانه پایه پولی در دولت رئیس جمهور کمتر شد. بیش از نیمی از دولت روحانی

حجم پایه پولی در خرداد 1401 به 640.3 هزار میلیارد تومان رسید در حالی که در اردیبهشت 643.2 هزار میلیارد تومان بود.

به این ترتیب حجم پایه پولی در خردادماه نسبت به اردیبهشت نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان کاهش یافت. این دومین بار در دولت سیزدهم است که رشد ماهانه پایه پولی منفی می شود. در مرداد 1400 و در اولین ماه کاری دولت سیزدهم، به دلیل توقف روند استقراض توسط بانک مرکزی، نرخ رشد ماهانه پایه پولی منفی شد.

همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، حجم پایه پولی در اولین ماه سال 1401 با 1.3 درصد افزایش به 611.780 میلیارد تومان رسید، در 12 ماه منتهی به فروردین ماه، رشد پایه پولی 31.5 درصد بوده است. که نسبت به ماه قبل 0.1 درصد کاهش داشته است.

با توجه به رشد ثبت شده پایه پولی در مرداد ماه سال قبل در سطح 42.1 درصد، می توان نتیجه گرفت که با آغاز به کار دولت جدید، روند نزولی در رشد پایه پولی آغاز شد تا اینکه در نهایت کاهش 10.6 درصدی پایه پولی به بیایید در فروردین امسال تغییر کند. به عبارت دیگر، نرخ رشد پایه پولی در نیمه دوم دهه 1400 کاهش یافت و این روند در دهه 1401 ادامه یافت.

حجم پایه پولی در تیرماه 1392 در پایان دولت دهم 95.8 هزار میلیارد تومان بود که در پایان دولت روحانی به 517.5 هزار میلیارد تومان رسید که نشان از افزایش بیش از 5 برابری (440 درصدی) در دولت دارد. دولت قبلی

  مبتلایان به سرماخوردگی 5 روز در خانه می مانند

تورم + شاخص پول

رشد پایه پولی 27.8 درصد در دوازده ماه منتهی به ژوئن 1401. رشد دوازده ماهه پایه پولی تا پایان ژوئن 1401 نسبت به رشد از پایان مرداد 1400 (42.1 درصد) کاهش 14 را نشان می دهد. 3 امتیاز درصد

نقدینگی روحانی 8 برابر شده که اقتصاد کشور را نگران کرده است

حجم نقدینگی طی هشت سال دولت گذشته 8 برابر شد و از 479 هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم به 3820 هزار میلیارد تومان در پایان دولت دوازدهم رسید.

تورم + شاخص پول

این افزایش وحشتناک نقدینگی عواقب تورمی شدیدی ایجاد کرد که باعث سرریز توده مردم شد و حجم عظیمی از وقت و انرژی دولت آیت الله رئیسی را به خود اختصاص داد.

تورم + شاخص پول

حجم نقدینگی طی هشت سال گذشته دولت 8 برابر شد و از 479 هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم به 3820 هزار میلیارد تومان رسید. در 8 سال گذشته، حسن روحانی و تیم اقتصادی وی به شدت از افزایش نقدینگی در دولت‌های نهم و دهم انتقاد کرده‌اند، اما عملکرد خودشان یک فاجعه تاریخی بوده است.

اما در دولت سیزدهم اقدامات عمده ای برای کنترل نقدینگی انجام شد که از آن جمله می توان به مسدود شدن استقراض دولت از بانک مرکزی و کنترل اضافه برداشت بانکی اشاره کرد.

کنترل رشد پایه پولی و نقدینگی به‌عنوان محرک تورم یکی از برنامه‌های اصلی بانک مرکزی برای کنترل تورم فزاینده است، اما ترکیبی از سیاست‌های دولت و بانک مرکزی باعث شد رشد نقدینگی ماهانه در فروردین 1401 برای اولین بار در سال 99 منفی شود. سال .

از طریق مدیریت هزینه، دولت سیزدهم در ابتدای سال جاری برای اولین بار پس از چند دهه از بانک مرکزی وام نگرفت و از سوی دیگر حجم پول ایجاد شده توسط بانک ها در چهار ماهه اول سال جاری کاهش چشمگیری داشت. نسبت به مدت مشابه سال گذشته. دو عامل در کاهش رشد سریع نقدینگی نقش مهمی داشتند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در فروردین ماه 1401 حجم نقدینگی به 4823.29 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه قبل (اسفند 1400) 20 درصد کاهش داشته است. در این راستا، تحلیل روند نشان می‌دهد که رشد سریع نقدینگی و پایه پولی از مرداد ماه سال گذشته شروع به کاهش کرده و تا به امروز ادامه دارد.

کاهش الزامات بانک مرکزی برای بانک ها یکی از برنامه های بانک مرکزی برای نظم بخشیدن به سیاست های پولی و کنترل رشد نقدینگی است. در همین راستا و بر اساس آمارهای منتشر شده، بدهی بانک ها به بانک مرکزی از 146 هزار و 270 میلیارد تومان در اسفند ماه 1400 با 2.2 درصد کاهش به 143 هزار و 80 میلیارد تومان در پایان فروردین ماه کاهش یافت.

  ما نباید از مذاکرات راضی باشیم

از سوی دیگر، بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی، کنترل رشد نقدینگی وارد مرحله جدیدی شده است که بر این اساس سقف رشد ترازنامه برای بانک‌های با کفایت سرمایه پایین 1.5 درصد و بانک‌ها تعیین شده است. با کفایت سرمایه بهینه 2.5 درصد در ماه؛ با این سیاست ضمن کاهش شتاب رشد نقدینگی، انضباط بیشتری بر شبکه بانکی حاکم می شود. افزایش سریع نقدینگی یکی از مهم ترین عوامل تورم افسارگسیخته در اقتصاد کشور در سال های اخیر است. بر این اساس دولت سیزدهم و به ویژه بانک مرکزی کاهش نرخ رشد نقدینگی را یکی از اولویت های سیاست های پولی خود قرار دادند.

بانک مرکزی دولت سیزدهم از ابتدای تاسیس خود در اواسط دهه 1400 با محدود کردن رشد ترازنامه بانکی کشور، منبع اصلی رشد بی حساب و کتاب نقدینگی که همان سیستم بانکی است را هدف قرار داده است.

بر اساس این سیاست، بانک مرکزی برای بانک‌های تجاری حد رشد ماهانه ۲ درصد و برای بانک‌های تخصصی ۲.۵ درصد رشد ماهانه تعیین کرد. معکوس کردن ماشین خلق پول بانک ها با تمرکز بر بانک های بی انضباط و ضعیف از نظر کفایت سرمایه، ضمن تداوم و حتی بهبود کنترل ها بر رشد نقدینگی، منجر به اصلاح نظام بانکی و انضباط بیشتر بانک ها در مدیریت دارایی ها و بدهی ها می شود. .

در دولت سیزدهم با مدیریت هزینه ها، برای اولین بار پس از چند دهه، دولت در ابتدای سال جاری از بانک مرکزی به صورت سود وام نگرفت.

تغییرات پایه پولی در اولین ماه سال 1401 نشان دهنده رشد 31.5 درصدی پایه پولی و رسیدن به رقم 6117.8 هزار میلیارد ریال است. این در حالی است که رشد این متغیر در تیرماه سال گذشته به بالاترین رقم خود یعنی 42.6 درصد رسید که با آغاز به کار دولت سیزدهم و اتخاذ سیاست عدم استقراض از بانک مرکزی روند کاهشی خود را آغاز کرد.

نقدینگی در دوازده ماه منتهی به خرداد 1401 به میزان 8/37 درصد افزایش یافت که 5/2 درصد آن مربوط به افزایش پوشش آماری (افزودن اطلاعات بانک مهر اکتیساد به آمارهای پولی ناشی از ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح بود). نیروها از طریق بانک سپه) و در صورت عدم افزایش با توجه به افزایش پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در پایان خرداد 1401 به 3/35 درصد کاهش می یابد.

رشد دوازده ماهه نقدینگی تا پایان خرداد 1401 (بر مبنای همگن) نسبت به رشد پایان مرداد ماه 1400 (39.1 درصد) 3.8 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

کنترل برخی ترازنامه ها و تحمیل تخلفات نظارتی به بانک های خاطی با افزایش نسبت سپرده های قانونی که منجر به کاهش رشد ترازنامه بانک ها و در نتیجه رشد نقدینگی شد.

منبع: برنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید