میراث شوم دولت قبل؛ دو قرن انتظار برای خرید خانه

به گفته رجانیوس، زمان انتظار برای صاحبخانه شدن فقیرترین دهک جامعه در پایان دولت قبل، 178 سال است، یعنی حدود دو قرن. این شاخص یک قرن پیش برای دهک دوم مرزی نیز به 101 سال رسید و این یعنی خرید مسکن برای بخشی از جامعه مطلقا غیرممکن شده است.

موضوع افزایش اجاره بهای خانه این روزها در حال افزایش است و دولت طرحی را برای رسیدگی به این موضوع در شورای نیرو تصویب کرده است که می گوید تقریباً تمام قراردادهای اجاره به صورت خودکار با افزایش حداکثر 25 درصدی اجاره بها قابل تمدید هستند.

بازار مسکن یکی از بحرانی ترین بازارها در مرداد 1400 بود. افزایش شدید قیمت ها و اجاره بها، تامین سرپناه برای مردم را بسیار دشوار کرد. بحرانی که سال‌ها پیش با مدیریت ضعیف دولت قبلی ایجاد شد، به راحتی حل نشده و همچنان گریبانگیر مردم است.

اگرچه دولت بلافاصله طرح نهضت ملی را اجرا کرد و سالانه یک میلیون خانه ساخت، اما بازار مسکن هنوز آزمایش نشده است.

اما افزایش شدید قیمت ها تنها چالشی نبود که از دولت قبل در بازار مسکن به ارث رسیده بود. کاهش شدید قدرت خرید مردم یکی دیگر از بحران های به ارث رسیده از دولت قبل بود. افزایش شدید قیمت مسکن در کنار کاهش شدید قدرت خرید مردم، دوره انتظار مسکن را به بیش از یک قرن رسانده است.

در صد سال دوم زندگی خانه بخرید

یکی از شاخص هایی که برای سنجش قدرت خرید مسکن در جوامع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، شاخص مقرون به صرفه بودن مسکن یا مدت زمان انتظار برای خرید مسکن است. به طور مشخص زمان خرید یک آپارتمان 75 متری توسط یک خانوار با تمام یا بخشی از پس انداز خود صرف می شود.

  افزایش صادرات نفت ایران بر اساس آمار نهادهای بین المللی

آمارهای رسمی نشان می دهد که این شاخص برای برخی دهک های درآمدی تا پایان دولت قبل به بیش از 100 سال رسیده است. این بدان معناست که برخی دهک های درآمدی به بیش از یک قرن نیاز دارند تا با پس انداز خود صاحب خانه شوند. نمودار زیر مدت زمان انتظار سه دهک آخر کشور را نشان می دهد.

میراث شوم دولت قبل؛ دو قرن انتظار برای خرید خانه / دولت سیزدهم در چهار سال چهار میلیون خانه دار دارد

همانطور که مشخص است، در پایان دولت قبلی، زمان انتظار برای خانه دار شدن فقیرترین دهک در سال 1400، 178 سال یا حدود دو قرن بود.

برای دهک دوم نیز این شاخص از ابتدای قرن گذشته به 101 سال رسیده است. یعنی خرید خانه برای این دو دهک کاملا غیرممکن شده است. دهک سوم در این شاخص وضعیت خوبی ندارد و حدود 80 سال از خانه دار شدن می گذرد. یعنی در حالی که مدت انتظار بهینه برای این سه دهک 25 سال است. فاصله زیاد این سه دهک از وضعیت مساعد نشان دهنده وضعیت بحرانی مردم به ویژه دهک های پایین در تامین سرپناه است.

تملک دهک های متوسط ​​در پایان عمر

وضعیت دهک های میانی در دوره انتظار برای خرید مسکن مطلوب نیست. آمارها نشان می دهد که افراد طبقه متوسط ​​باید تا آخر عمر منتظر باشند تا صاحب خانه شوند. نمودارهای زیر مدت انتظار دهک چهارم تا دهم برای خرید آپارتمان 75 متری را نشان می دهد.

میراث شوم دولت قبل؛ دو قرن انتظار برای خرید خانه / دولت سیزدهم در چهار سال چهار میلیون خانه دار دارد

  شهری که می تواند الگویی برای تحقق شعار سال باشد

میراث شوم دولت قبل؛ دو قرن انتظار برای خرید خانه / دولت سیزدهم در چهار سال چهار میلیون خانه دار دارد

میراث شوم دولت قبل؛ دو قرن انتظار برای خرید خانه / دولت سیزدهم در چهار سال چهار میلیون خانه دار دارد

نکته عجیب دیگر فاصله دهک دهم یعنی. ثروتمندترین دهک جامعه از وضعیت مطلوب در این شاخص است. طبق آمار دهک دهم برای خانه دار شدن نیاز به 15 سال پس انداز دارد در حالی که رقم بهینه برای این دهک 10 سال است. این وضعیت شیوع فقر در جامعه را به حدی نشان می دهد که بخشی از دهک های بالای جامعه با استاندارد تعیین شده در این شاخص فاصله زیادی دارند.

زحمات دولت سیزدهم در حل بحران مسکن مردم

در هشت سال اقتصاد کشور علیرغم رشد جمعیت، درآمد سرانه را به شدت کاهش داده است که به معنای افزایش فقر در جامعه و کاهش قدرت خرید است. کاهش قدرت خرید از یک سو و افزایش شدید قیمت مسکن از سوی دیگر، خرید و یا حتی اجاره سرپناه را برای برخی افراد عملا غیرممکن کرده است.

مدت بیش از 100 سال انتظار دو دهک جامعه برای خرید مسکن به خوبی عمق بحران بد حکمرانی دولت قبل را در مدیریت و ساماندهی بازار مسکن نشان می دهد. در چنین شرایطی دولت سیزدهم باید تمام تلاش خود را برای حل این بحران انجام دهد. رونق ساخت و ساز مسکن، افزایش نظارت بر بازار مسکن به منظور تطهیر بازار از دلالان و مطالبات سوداگرانه، وضع مالیات های نظارتی برای تبدیل مسکن به کالای صرفا مصرفی و نه سرمایه ای و… از مهمترین محورهایی هستند که می توان برای حل این بحران استفاده کرد.

  جاسوسی اف بی آی سه برابر شده است

دولت قبل در 8 سال زمامداری خود نه تنها نتوانست به معضل مسکن رسیدگی کند، بلکه از تکلیف قانونی خود برای تکمیل پروژه ای مانند مسکن مهر که امروز نیز مسکن مهر بلااستفاده دارد، صرف نظر کرد. ما شاهد هستیم. .

دولت قبل افتخار می کرد که مسکن نسازد که نتیجه آن را جوانان و مستاجران در زندگی امروز خود می بینند و بسیاری از مشکلات امروز بازار مسکن به ویژه اجاره بها ناشی از سیاست های دولت قبل است. سیاستمدارانی که حاشیه نشینی را افزایش می دهند و حتی طبقه متوسط ​​با بحران مسکن مواجه هستند.

دولت سیزدهم یکی از شعارهای خود را برای حل مشکل مسکن اعلام کرد و به محض در دست گرفتن سکان کشور، روند ثبت نام و ساخت نهضت ملی مسکن آغاز شد.

بر اساس برنامه دولت سیزدهم باید 4 میلیون مسکن در 4 سال ساخته شود تا مشکل مسکن حل شود. بیش از 5 میلیون نفر در نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، تا امروز زمینی برای ساخت 2.8 میلیون واحد مسکونی نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است و برای ساخت مابقی زمین در حال آماده سازی است. پیش بینی می شود دولت سیزدهم در چهار سال آینده چهار میلیون نفر را در خود جای دهد.

ساخت دو میلیون واحد تا مردادماه امسال وارد فاز اجرایی می شود. اما برخی از این واحدها در مرحله خاکبرداری و فونداسیون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید