ناراحتی حزب اشراف از توزیع عادلانه یارانه های 400 هزار میلیارد تنی

این روزنامه که دبیرکل آن سیاست ارزی 4200 تومانی را استخوان در گلو توصیف کرده بود، حالا می گوید این ارز نباید حذف شود!

به گزارش رجانیوس به نقل از کیهان، سازندگی چهار سال پیش عنوان «بازگشت جهانگیری» را انتخاب کرد، زمانی که دولت روحانی تصمیم گرفت دلار را به 4200 تن برساند و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با هیبت سوپرمن برکنار شد. قیمت به دلار در عکس است! اما همین روزنامه چند سال قبل از نقل قول مرعشی تیتر «استخوان در گلو» زد و نوشت: هم دولت و هم مجلس به دنبال حذف ارز 4200 تومانی هستند اما هیچ کدام نمی خواهند مسئولیت حذف آن را بر عهده بگیرند.

اما اکنون که دولت و مجلس دلسوزانه تلاش می کنند تا ضرر صدها میلیارد تنی یارانه واردات کالا را ساماندهی کنند، سازندگی چندین بار گارد خود را تغییر داد و نوشت: هست. مجلس یازدهم ابتدا از ترس تورم با این اقدام مخالفت کرد. این موضوع بار دیگر در لایحه بودجه مطرح شد و با وجود مخالفت کمیته تلفیق، به یکباره با مصوبه ناگهانی مجلس اختیار حذف ارز را به دولت داد.

مشکل اصلی اصرار دولت سیزدهم برای حذف این ارز است. مشکل اصلی و دلیلی که دولت تکرار کرد این بود که این روش توزیع ارز باعث ایجاد رانت و فساد شده است و بنابراین باید با رفع این موضوع از رانت و فساد جلوگیری کرد. با توجه به اینکه دولت قبلاً این تصمیم را اجرا کرده است، جایی برای بحث درباره دلایل این تصمیم وجود ندارد، هرچند که استدلال ها در مکان و زمان خود قابل بحث بود، زیرا چندان منطقی به نظر نمی رسد.

  ولادت حضرت زینب (سلام الله علیها) کجا برویم؟

واضح است که برای اتخاذ متداول ترین تصمیمات باید متداول ترین تصمیم ها گرفته شود. حذف ارز ترجیحی از قدرت غالب مردم و کالاهایی که زندگی روزمره آنها را تشکیل می دهد تصمیم کمی برای شروع با یک ایده کلی نیست. متاسفانه به نظر می رسد دولت آقای رئیسی تجربه نادرست توزیع یارانه ها را تکرار می کند و در مسیر سیاست پوپولیستی قرار می گیرد. احمدی نژاد 40 هزار تن یارانه به مردم داد و امروز دیگر ارزشی ندارد، اما بدتر از همه این است که 400 هزار تنی که قرار شد برای یک عملیات اقتصادی جدید به مردم یارانه داده شود، در سال 88 حتی 40 هزار تن هم نشد. و این رقم با این تورم فعلی هیچ چیزی در قدرت خرید مردم نیست. این اقدامات به جایی نمی رسد. می گویند حکیم از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. انتظار می رود دولت از سیاست های تخصیص یارانه های گذشته درس گرفته و در هنگام بررسی پول ملی، رویه هایی مانند تورم و کاهش ارزش را بررسی کند.

موضوع دیگر توزیع کالا و اصرار دولت بر بحث این موضوع است. شاید در زمان جنگ کوپن دادن موجه بود، اما امروز کوپن گرفتن دیگر توجیه ندارد و باعث آبروریزی کشور می شود.

امروزه مردم بیش از هر مشکل دیگری درگیر معضل اشتغال هستند و هر روز که می گذرد بدنه سرمایه گذاری و کار کشور ضعیف تر می شود. به نظر من دولت به جای اصرار برای حذف ارز ترجیحی برای سرمایه گذاری باید به دنبال سرمایه گذاری می بود. و رضایت عمومی بهتر بود و مشکلات اقتصادی مردم کاهش یافت. آنچه امروز مردم به آن نیاز دارند شغل و درآمد پایدار است.

  افزایش خرید لباس در انگلیس برای فرار از سرما

آنچه آقای رئیسی باید به آن توجه کند، موضوع بیکاری گسترده و شرایط بد شغلی است.

چند توضیح برای این یادداشت روزنامه حزب اشراف ضروری به نظر می رسد.

ابتدا برخلاف ادعای روزنامه، با تصویب قانون بودجه، تلاش مجلس برای ساماندهی ارز 4200 تومانی صورت گرفت و دولت برای اجرای موضوع اقدام کرد. توضیح اینکه در دولت روحانی،

60 میلیارد دلار ارز به قیمت 4200 تن تخصیص یافت که با احتساب مابه التفاوت حداقل 21 هزار تنی با قیمت ارز آزاد، معادل 1260 میلیارد تن یارانه را شامل می شود. و در کنار ایجاد رانت بی سابقه برای رانت خواران، تورم را به 60 درصد رسانده است. بنابراین عوامل کارگزاران به جای تمسخر دولت فعلی یا دولت احمدی نژاد باید پاسخگوی تخریب 1260 هزار میلیارد تن سرمایه ملی باشند.

دوم اینکه تصمیم برای ساماندهی ارز 4200 تومانی برای یک شب و حتی چند ماه راه حل نیست. در سال 1400 دولت طبق قانون موظف به این کار شد که البته دولت روحانی از این امر اجتناب کرد. در این بحث چگونه می توان سالانه بیش از 400 تریلیون تن یارانه توزیع کرد.

ثالثاً یارانه 45000 تومانی پرداختی به دولت دهم رقم بسیار قابل توجهی بود که به طور خاص توانست اقشار پایین جامعه را تامین کند (البته از نظر پرداخت مشکل ساز بود) اما اگر ارزش این پول به بالاترین حد خود برسد. پایین ترین سطح مقصر دولت نهم بود. اما نویسنده روزنامه کارگزاران اصرار دارد که بخشی از این مشکل را دولت و دیگری را به گردن دولت سیزدهم بیندازد. به نظر می رسد در این بین دولت روحانی 8 سال است که بر سر کار نیست و تورم بالای 700 درصد را برای بسیاری از کالاها و تقویت اختلاف طبقاتی (افزایش ضریب جینی) تشویق نکرده است!

  فروشگاه اینترنتی باما کالا نماینده فروش محصولات بیم در ایران

در خصوص گسترش کالابرگ باید گفت که این اقدام اقدامی برای جبران نارسایی های حکومتی است و در صورت وجود توهین، اقدامی مضر و تاثیر آن بر جان مردم است.

ثانیاً، این رویه حتی در بسیاری از کشورهای غربی (که توسط اخوان متعهد شده است) اعمال می شود و به طور جدی در دستور کار بسیاری از کشورها قرار گرفته است، به ویژه پس از وقوع یک بحران بزرگ مالی مانند تاج و تخت و جنگ در اوکراین.

دیدگاهتان را بنویسید