نامه فعال معدنی کشور به فاطمی امین

12258 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، محمدتگی رادمان، فعال معدنی کشور در نامه ای به سیدرضا فاطمی امین لحظات مهمی را به وزیر صمت یادآور شد. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب دکتر فاطمی امین
سلام
با سلام و احترام، با توجه به اقدامات انجام شده در مدت 9 ماه مسئولیت حضرتعالی در وزارت صمت و البته هیچ اولویتی به دیدار حضوری با بنده کوچک علی رغم دستور صریح معاون اول رئیس جمهور نمی باشد. ص محبر که با من ملاقات حضوری داشته باشی. علیرغم جست و جوهای واقعی و مجازی چرا محقق نشد!!) چالش های زیر را که وزارت به وزارت معادن داشتند را به اطلاع جناب عالی می رساند. تاکنون حل نشده است؛
1- اکثر معاونت های معدنی استان های صمت و به ترتیب کارشناسان و مدیران دولت قبل با این سوابق درخشان همچنان بر صندلی خود و در کنار خدمت نشسته اند! کارهای دیگری می کنند.
2- برخی از مدیران ایمیدرو و وزارتخانه که معمولاً با یکی دو واسطه به باند آقای جهانگیری و روحانی و حلقه کارگزاران سازندگی در ارتباط هستند، همچنان در رأس امور هستند و این آقایان …. ریش من می خندند. و مال شما
3- وضعیت حقوقی کارکنان وزارت صمت و سازمان های مرتبط بسیار پایین است و دلیل اصلی فساد در این مجموعه و پیدایش مشکل طلای امضاها در سالیان متمادی است.
4- سازمان زمین شناسی همچنان در لبه پرتگاه است و ماموریت رصد زمین و تحقیقات آن به جای انجام ماموریت واقعی خود با پرسنل ناراضی، همچنان بر روی ایمیدرو متمرکز است و ماموریت این سازمان غیر قابل اعتماد است.
5- سازمان نظام مهندسی معدن همچنان منتظر انتخاب جناب عالی برای سکان دادن و حرکت آهسته و مستمر است و نظارت بر معادن همچنان پر از چالش های فنی، آماری، حقوقی و … است.
6- چند سالی است که آزمون اخذ پروانه کار کارشناسی برگزار نمی شود و هزاران جوان این آزمون را به تاخیر می اندازند و برای انتخاب شغل دچار مشکل می شوند.
7. رشوه در مجوزهای معدنی و صنایع وابسته همچنان رواج دارد که شرم دارم به آن اشاره کنم.
8- مدیران ارشد چرخانده می شوند و به ذهن مردم توهین می شود (برکناری ها و نصب هایی مانند مدیران مس، معادن و … که ماه گذشته اتفاق افتاد هدف قرار می گیرد).
9- به جای رفع مشکلات زیرساختی و موانع تولید در این حوزه، به فکر تبادل معادن هستید!
10. شورای عالی معادن به جای حل مشکلات، به حذف معادن تا آخرین مرحله ادامه می دهد.
11. معادن بزرگ دولتی به دلیل خلأهای موجود از پرداخت ده ها میلیارد دلار حقوق دولتی خودداری می کنند و ما همچنان نظاره گر هستیم.
12- سرمایه گذاری برای توسعه در استان ها هنوز بویی از عدالت محوری و آمایش سرزمینی نمی دهد و صرفا توسط مافیاها و نمایندگان مجلس و استانداران و … صورت می گیرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

13. مفسدان با رسانه های خود در بخش معدن جای خیر و شر و حق و باطل را عوض می کنند و بخش حقوقی وزارتخانه سکوت می کند.
14. شرکت های زنجیره ای کالا همچنان توسط مافیاهای مرتبط با دولت بزرگ برچیده، نصب و اداره می شوند و اعضای زنجیره و سهامداران زنجیره ای در این شرکت ها حضور دارند تا هم فروشنده و هم خریدار باشند. هم مشکل ساز باشید و هم مشکلات را حل کنید!
15. شرکت های ماهواره ای (پایا، سمتا و…) همچنان در اطراف وزارت صمت فعال هستند با آن هیئت ها و سهامداران پر از علامت سوال که به راحتی به جای دولت تصمیم گیری و اعمال می شود و اجازه ورود به نهادهای نظارتی را نمی دهند. بیشتر از قبل حمله می کند. این شرکت ها مشکل درست می کنند و خودشان مشکل را حل می کنند!
16. سیستم کاداستر همچنان مشکل دارد، ثبت محدوده همچنان مشکل دارد، دسترسی نهادهای نظارتی به سامانه های معدنی چه شد؟
17- نرم افزار حقوق و دستمزد دولت چه شد؟!
18. مشکل واردات ماشین آلات که نقطه بحرانی معادن است و باعث تعطیلی بیش از 30 درصد معادن شده است چه شد؟!
19. برنامه تولید ماشین آلات سنگین در چهار سال آینده چه شد؟
20. مزایده معدن با هشت ایراد که هرکدام برای تضییع حقوق طرفین (دولت و مردم) و مشابه دولت قبل کافی است همچنان ادامه دارد.
21. از بکارگیری مدیران نخبه و نخبه و حزب اللهی در حوزه معدن خبری نیست و همین تعداد انگشتان کم دو دست مشکل استخدام و بکارگیری آنها را حل نکرده است.
و ده ها چالش دیگر که از حوصله این مقاله خارج است.

  سازمان امور مالیاتی کشور با مقصد رکورددار مکاتبات نمایندگان مجلس / 100 مکاتبات گمرکی نمایندگان مجلس در 100 روز دولت

برادر عزیز!
تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که علیرغم انتصاب فردی ذیصلاح به سمت معاونت معادن این وزارتخانه که فردی انقلابی، عمل گرا، اخلاق مدار، مدیر و مدبر باشد، عدم توجه و حمایت کافی از سوی جناب عالی و همکاران. در این اداره.از استخدام تحت امر شما و تغییر ساختارهای غلط باعث شد که راه دولت قبل را ادامه دهید و مردم را به این نتیجه برسانید که اصولاً و بدیهی است اولویت شما بخش معدن نیست.

امیدواریم ذکر این موارد باعث شود جنابعالی و همکاران تغییر نگرش، رویه مدیریتی و البته اصلاح ساختارها و رویه ها در این حوزه را داشته باشند تا نتیجه آن همان رهبر فرزانه انقلاب باشد. مردم عزیز به سرمایه گذاران این حوزه و البته مسئولین امر دستور داده اند.

هر موفقیتی از اوست…
16 نوامبر 1401
کارمند بخش معدنی کشور
محمد تقی ردمان

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید