ناودان چیست و چه کاربردهایی در صنعت ساختمان دارد؟

ناودان چیست؟

به انواع کانال های پیش ساخته آبرو که در کف مناطق مختلف جمع آوری آب های سطحی استفاده می شود ناودان تحت عنوان. از ناودان ها برای جمع آوری آب در کف پارکینگ، موتورخانه، رمپ ورودی ساختمان، سونا، استخر، جکوزی، پشت بام، تراس، روف گاردن، اتاق های تاسیساتی، اماکن صنعتی، کارخانه ها، آشپزخانه های صنعتی و سرویس های بهداشتی استفاده می شود. ناودان به معنی چاه، چاه و آبراه نامگذاری شده است.

ناودان چیست؟

ناودان پیش ساخته چیست؟

مهمترین مزیت ناودان های پیش ساخته عبارتند از: مقاومت در برابر وزن بالا، اجرای سریع، عمر مفید و زیبایی، کاهش حجم ترانشه، مقاومت شیمیایی، قیمت مناسب نسبت به روش های سنتی.

با توجه به تنوع گریتینگ های فلزی و پلاستیکی موجود در بازار، ناودان های پیش ساخته با توجه به معماری پروژه در طرح ها و رنگ های مختلف موجود می باشد. در انتخاب نوع توری و ناودان پیش ساخته باید مقاومت مواد اولیه مصرفی در برابر مواد شیمیایی و کلاس مقاومت به وزن ناودان را در نظر گرفت.

ناودان های پیش ساخته به صورت ناودان و ناودان توری تولید می شوند. ناودان های پیش ساخته انواع مختلفی دارند که با توری ساخته می شوند مانند: ناودان استخر، رمپ، ناودان پارکینگ و آبچکان توالت.

ناودان استخر

ناودان استخر

همانطور که از نام این ناودان پیداست در دیواره های استخر استفاده می شود و از شبکه مخصوص PVC ساخته شده است. در این مکان ها به دلیل تردد پاها نیازی به استحکام و مقاومت بالا نیست و همچنین در فضاهای مختلفی مانند سرویس بهداشتی، حمام، زیر دوش، اطراف استخر و جکوزی، روف گاردن، تراس و پشت بام استفاده می شود.

  ساختمان های پرخطر را اعلام کنید

سطح شیب دار ناودانی

از ناودان های رمپ در ورودی پارکینگ های ساختمانی و پارکینگ های طبقاتی استفاده می شود و هدف از نصب این ناودان ها جلوگیری از تجمع آب های سطحی می باشد، جنس این ناودان به دلیل قرار گرفتن در ورودی شهر باید بسیار مقاوم باشد. پارکینگ و وسایل نقلیه سنگین از آن عبور می کنند.

ناودان پارکینگ

این ناودان در ورودی پارکینگ نیز برای جمع آوری آب های سطحی تعبیه شده است و شبیه آبراهه رمپ می باشد. از نظر دوام شبیه به رمپ ناودانی است زیرا باید در برابر عبور خودروها مقاومت کند.

ناودان توالت

ناودان توالت

به دلیل تماس دائمی با آب و مواد بهداشتی بهتر است از ناودان های فولادی استفاده شود، زیرا پلاستیک در تماس با فرآورده ها و مواد شیمیایی واکنش داده و پس از مدتی خراب می شود.

به طور کلی از کفش خطی آب در مکان های عمومی استفاده می شود و این محصول در مواد و طرح های مختلفی تولید می شود. هر کدام از کفش های لاین مقاومت و کاربرد متفاوتی دارند، به عنوان مثال یکی از مقاوم ترین این محصولات است کفش استیل قابل استفاده در مکان های مختلف مانند حمام، پارکینگ، آشپزخانه و ….

ناودان در صنعت ساختمان

انتخاب ناودان مناسب بودن در طول عمر آن بسیار موثر است و همانطور که در توضیحات بالا اشاره شد، مواد این محصول که تعیین کننده وضعیت آن است، در شرایط و مکان های مختلف تغییر می کند. به عنوان مثال: نوع و میزان مقاومت یک پارکینگ معمولی در یک ساختمان با نوع رمپ پارکینگ طبقاتی متفاوت است، بنابراین بهتر است قبل از خرید تحقیق کنید و با افراد آگاه و با تجربه مشورت کنید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

دیدگاهتان را بنویسید