ناکامی بانک ها در ساخت 4 میلیون خانه!

در سال اول اجرای برنامه ملی مسکن بانک ها باید 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات عمرانی بپردازند اما تاکنون کمتر از 0.01 درصد این سهم پرداخت شده است او 9 ماه گذشته پرداخت نکرده است!

اگرچه 9 ماه از ابلاغ دستورالعمل بانک مرکزی به بانک ها برای پرداخت وام ساخت و ساز می گذرد، اما سهم بانک ها از پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن کمتر از 0.01 درصد است. سهمیه اعلام شده توسط بانک مرکزی

با توجه به اینکه نهضت ملی مسکن خانواده های کم درآمد و متوسط ​​را هدف قرار داده است، سیاست این طرح مسکن سازی مانند سایر برنامه های کمکی بر تامین بخشی از هزینه های ساخت از طریق وجوه بانکی است. جزئیات میزان سهم متقاضی و تسهیلات بانکی در این برنامه به طور دقیق بیان نشده است، اما آنچه مشخص است میزان مشارکت برای هر دهک متفاوت است. بنابراین دهک های اول تا سوم که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و حدود 800 هزار خانوار هستند باید 20 درصد درآمد اولیه را تامین کنند و 80 درصد هزینه ها با پرداخت اعتبارات دولتی به آنها محقق می شود. برای ده ها متوسط ​​حدود 55 درصد هزینه ها از طریق تسهیلات انجام می شود.

بانک مرکزی در آبان ماه 1400 سهمیه بانکی و سقف فردی ساخت نهضت ملی مسکن را طی نامه ای خطاب به مدیران عامل بانک های کشور اعلام کرد. بر اساس جزئیات این نامه سقف فردی تسهیلات مشمول قانون رشد تولید مسکن در تهران 450 میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت 400 میلیون تومان، مراکز استان ها 350 میلیون تومان، سایر شهرهای کشور 300 میلیون تومان و در مناطق روستایی 250 میلیون تومان. اخیرا رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفته است که «با توجه به تورم مصالح ساختمانی، از شورای پول و اعتبار درخواست کرده ایم تا با افزایش تسهیلات نهضت ملی مسکن از 450 به 700 میلیون تومان در تهران موافقت کند. “

  آخرین آمار جنایات ائتلاف سعودی

تقاضای افزایش ظرفیت ساخت و ساز در نهضت ملی مسکن در حالی است که بانک ها از پرداخت تسهیلات خودداری می کنند. با وجود گذشت یک سال از اجرای طرح نهضت ملی مسکن و ابلاغ مکرر دستورالعمل ساخت مسکن به بانک‌های عامل، بانک‌ها از پرداخت تسهیلات و عملکرد بانک‌های عامل (به استثنای بانک‌های تخصصی) خودداری کرده‌اند. بانک بخش مسکن) در طرح ملی جابجایی مسکن کمتر از 0.01 درصد سهمیه اعلام شده بانک مرکزی بوده است.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در خصوص سامانه حمایت از پروژه ها، سهمیه اختصاص یافته به بانک تخصصی برای بخش مسکن 63 هزار میلیارد تومان است که از این میزان 6 هزار و 300 میلیارد تومان به پروژه های مالکیت مستقل و مستقل اختصاص دارد. 7 هزار و 800 میلیارد تومان برای طرح های نهضت ملی مسکن، یعنی بانک تخصصی حوزه مسکن که مکلف به پرداخت 63 هزار میلیارد تومان تسهیلات نهضت ملی مسکن بود، تنها 13.5 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است. .

این در حالی است که سهم 26 بانک و سایر مؤسسات اعتباری صفر است. عدم پرداخت تسهیلات در دو بخش امدادی و آزاد، اجرای این طرح را به تاخیر انداخته و موجب نارضایتی مردم شده است. بر اساس سامانه موضوعی (سایت ملی مسکن) 252 هزار و 634 واحد مطالبه تسهیلات بلاعوض بوده که از این تعداد تنها 47 هزار و 850 واحد منتج به قرارداد شده است که کمتر از 20 درصد است. فقط برای حدود 500 تسهیلات پرداخت شده است. بر این اساس به عنوان مثال چهار بانک در مجموع 9.7 میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن پرداخت کرده اند در حالی که متعهد به پرداخت 119 هزار و 625 میلیارد تومان تسهیلات شده اند.

  چگونه نخبگان اقتصاد شهری کوچک را متحول کردند

به عنوان مثال 4 هزار و 636 واحد برای دریافت تسهیلات به یکی از بانک های دولتی واریز شد، اما آن بانک هیچ پرداختی انجام نداد، همچنین 12 هزار و 146 درخواست تسهیلات به بانک دولتی دیگر وجود داشت که تنها 15 واحد از آنها پرداخت شد. موافقت کرد.

در عین حال بانک ها از مشارکت در نهضت ملی مسکن خودداری می کنند زیرا در تبصره 5 ماده 4 قانون جهش تولید مسکن، سازمان امور مالیاتی مکلف به اخذ مالیات به میزان 20 درصد از تعهد معوق است. از بانک های متخلف در صورت عدم رعایت این عضو خزانه داری کل کشور باید آن را واریز کند تا در نهایت در صندوق ملی مسکن واریز شود. بر اساس مفاد قانون جهش تولید، بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند هر ساله حداقل 20 درصد از وجوه پرداختی را با نرخ سود مصوب هیئت پول و اعتبار به سیستم بانکی اختصاص دهند. بخش مسکن در سال اول اجرای قانون حداقل 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون نباید کمتر باشد و برای سال‌های بعد حداقل منابع تسهیلات مذکور باید با افزایش افزایش یابد. درصد صدرالذکار مطابق با نرخ تورم سالانه.

طبق قانون، تسهیلات مربوط به ساخت و ساز اشیاء موضوع این قانون پس از سپری شدن مدت مشارکت در فروش اقساطی به خریدار منتقل و تعهدات وی به خریدار منتقل می شود. کل دوره مشارکت و بازپرداخت 20 سال است. در صورتی که تمدید مدت ساخت ناشی از سهل انگاری سازنده باشد، سود در طول مدت مشارکت با تایید وزارت راه و شهرسازی به عهده سازنده می باشد.

جلوگیری از پرداخت هزینه مسکن توسط بانک ها در حین تامین مالی پروژه های تولیدی، راهبرد اصلی برنامه نهضت ملی مسکن است که در سایر برنامه های انبوه سازی نیز وجود دارد. در طرح نهضت ملی مسکن مقرر شده سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، اما با روند کند و صفر پرداختی، بیم آن می رود که جنبش ملی مسکن طبق برنامه پیش نرود. بر اساس آمار، پس از روند نزولی سالانه پرداخت وام بانک مسکن که از سال 1398 آغاز شده است، میزان وام این بخش در سال 98 به 5 درصد کاهش یافته است. کشورهای مختلف و در بسیاری از کشورها تأسیسات مسکونی بیشترین سهم را از کل هزینه خرید ساختمان به خود اختصاص می دهند.

  صنا: ائتلاف سعودی از جنون گاوی رنج می برد

بر اساس گزارشی که فارس منتشر کرده، بررسی اطلاعات یک نهاد نظارتی نشان می‌دهد که از مجموع 27 بانکی که به نهضت ملی مسکن تسهیلات می‌دهند، 22 بانک وام مسکن پرداخت نکرده‌اند و 4 بانک زیر 10 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. و بخش کوچکی از تسهیلات نیز توسط بانک مسکن پرداخت شد.

اعتبار، سپرده و تولد فرزندان

در حوزه مسکن نیز یکی دیگر از تسهیلاتی که بانک ها متولی آن هستند پرداخت ودیعه مسکن و مزایای زایمان است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، در یک ماه و نیم گذشته وام سپرده مسکن به مبلغ 1300 میلیارد تومان به 22 هزار و 600 نفر و از ابتدای سال تاکنون 9 هزار و 600 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است. شبکه بانکی

بر اساس این گزارش، تاکنون با معرفی وزارت راه و شهرسازی از 47 هزار نفر برای دریافت تسهیلات سپرده مسکن در بانک ها شکایت شده است. همچنین برای حمایت از جوانان جمعیت از زمان ابلاغ دستورالعمل مربوطه (31 فروردین) تاکنون 241 هزار نفر وام فرزند دریافت کرده اند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید